piątek, 26 września 2014

English Matters: Fashion - wydanie specjalne 9/2014


Dzięki Wam - blogerom, skusiłam się na czasopismo English matters. Kupiłam je na próbę, żeby zobaczyć, czy sobie poradzę i czy mi się spodoba. Jest to na pewno o wiele przyjemniejszy sposób uczenia się języka angielskiego, niż np. wkuwanie słówek. Wsiąkłam całkowicie i chciałabym czytać każdy następny numer.

Czasopismo: English Matters: Fashion - wydanie specjalne 9/2014
Wydawnictwo: Colorful Media


Pierwszy artykuł "Mediolan: centrum mody" ("Milan: the navel of Fashion") jest poświęcony włoskiemu miastu - Mediolanowi. Jest kawałek historii i dowiadujemy się, kiedy miastem zaczęli interesować się inni. Największy przełom nastąpił w latach 60., gdy zostały nakręcone filmy takie jak "Rzymskie wakacje" oraz "Słodkie życie" i cały świat zainteresował się Włochami i ich stylem życia. Jako ciekawostki przedstawiono nam 5 ostatnich trendów: biel i czerń, sportowo-kobiecy styl, trójwymiarowe kwiaty, rockowy styl oraz biustonosze jako topy. W następnych ciekawostkach przedstawiono krótkie historie 4 projektantów z tzw. "starej szkoły" i projektantów z "nowej szkoły".

Artykuł "Louis Vuitton - podróż do luksusu" ("Louis Vuitton - Travel to Luxury") opowiada historię firmy Louisa Vittouna. Przedstawiony jest tutaj opis torebek, możemy się też dowiedzieć w jakich krajach firma ma swoje fabryki. Niedawno został otwarty pierwszy sklep w Polsce, ale ceny są oczywiście bardzo wysokie.

W artykule "Brytyjska moda: ikony" ("British Fashion: Iconic Figures") przedstawiono kilka osób, Brytyjczyków, które wpłynęły na modę, np. kontrowersyjną projektantkę Vivienne Westwood, czy nieżyjącego już Alexandra McQueena.

Autor artykułu "Ofiary mody wiktoriańskiej" ("Victorian Fashion Victims") przedstawia nam, jak ubierały się kobiety i jak ubierali się mężczyźni w tej epoce i jak ich stroje ewoluowały. Co zabawne, kobiety nie mogły pokazywać kostek, bo było to szokujące, a miały bardzo mocno wydekoltowane suknie... Jest też co nieco o nakryciach głowy.

Pojawił się również esej dotyczący najlepszych blogów o modzie zatytułowany właśnie "Najlepsze blogi o modzie" ("Top Fashion Blogs"). Nie obyło się bez polskich smaczków. Jak będę miała chwilkę czasu, odwiedzę wszystkie wymienione blogi.

Kolejny artykuł "Kochanka mody" ("Fashion mistress") opowiada o tym, co sądzi Anja Rubik o kobiecym ciele, seksie i zmysłowości.

W "Kręgu mody" ("Circle of Fashion") ukazane są miesiące i w każdym z nich jest opisane jedno najważniejsze wydarzenie modowe np. w marcu jest Tydzień mody w Moskwie, natomiast w wrześniu są aż cztery Tygodnie mody: w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu.

O ekologicznych aspektach mody można przeczytać w artykule "Dressing Green" (nie bardzo wiem, jak to przetłumaczyć). Autor artykułu przedstawia nam projektantów, którzy korzystają z ekologicznych materiałów.

Artykuł zatytułowany "Green Bag Lady" jest wywiadem z Teresą VanHatten-Granath, która tworzy torby na zakupy z materiałów, tkanin, a nie plastikowe. Przekonuje również do ekologicznego stylu życia, recyklingu, itp.

Nie mogło zabraknąć artykułu o ludziach, którzy produkują ubrania, czyli o wyzyskiwanych robotnikach z krajów Trzeciego Świata ("Clothing Sweatshops: can we finally sew it up?"). Możemy przeczytać o warunkach, w jakich pracują oraz o tym, co świat robi, żeby je polepszyć. 

Pojawiła się również lekcja słówek na podstawie piosenki Justina Timberlake'a - "Suit & Tie". Artykuł nosi nazwę "Justin w męskiej zbroi" ("Justin on men's Armour"). Czy lekcja przydatna? Tak sobie, według mnie jest to najgorszy artykuł w magazynie (może właśnie dlatego, że była to lekcja...).

Jest również artykuł "Stuknięte, tandetne, czy gorące? - gracze mody" ("Wackly, tackly or hot? Fashion redefined") poświęcony dziwacznym, ale uznanym na świetne strojom, np. ubrania zrobione ze skrawków kartek z czasopism, czy stroje kąpielowe z otwieraczami do butelek.

Polecam gorąco! Głównie osobom, które chca podszkolić się w angielskim ( chcącym poszerzyć słownictwo), osobom, które po prostu uwielbiają angielski i miłośnikom mody.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...