poniedziałek, 26 listopada 2018

269# Alcatraz kontra Bibliotekarze. Mroczny Talent - Brandon Sanderson

Tytuł: Mroczny Talent
Autor: Brandon Sanderson (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: IUVI
Seria: Alcatraz kontra Bibliotekarze, tom 5
Data wydania: październik 2018
Liczba stron: 288
Forma: własna
Moja ocena - 8/10


WSTĘPNIE...

         To już piąta i niestety ostatnia część przygód o Alcatrazie i jego rodzinie. Poprzednie cztery tomy wywołały u mnie wiele uśmiechu na twarzy, wiele radości z czytania i kilka godzin oderwania się od rzeczywistości i pogrążenia w fantastycznym świecie wykreowanym przez Sandersona. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Ostatnio Alcatraz uratował Królestwo Mokki przed zagładą Bibliotekarzy, jednak... skazał na niego świat. Jego talent do psucia wszystkiego okazał się o wiele bardziej złożony - udało mu się zniszczyć wszystkie talenty, jakie posiadała rodzina Smedrych. Na dodatek nie może liczyć na pomoc pogrążonej w śpiączce przyjaciółki Bastylii, jego ojciec chce dać wszystkim ludziom talenty, a matka to najgorsza na świecie Bibliotekarka bez jakichkolwiek matczynych uczuć. Uff... czy to już wszystkie problemy, z którymi musi zmierzyć się 13-letni chłopiec? Niestety nie, czeka go infiltracja największej biblioteki na świecie (a jak wiadomo, takie miejsca są przerażające i ekstremalnie niebezpieczne) - Wieloteki, co niestety doprowadzi do naprawdę przerażającej sytuacji.


          Ton całej książki bardzo różni się od poprzednich czterech, mimo że lekka zmiana stylu była już wyczuwalna w czwartej części. Wtedy już zaczęło się robić bardziej poważnie, zaczęłam się zastanawiać, czy sarkastyczny humor nie jest tylko przykrywką, a cała historia ma o wiele głębsze dno. Okazało się, że intuicja dobrze mi podpowiadała, gdyż "Mroczny Talent" pokazuje zdecydowanie inny styl od poprzednich części (pomimo przezabawnych tekstów związanych z odkryciem przypisów przez bohatera). Jeśli chodzi o zakończenie... No cóż, nie możemy powiedzieć, że autor nie ostrzegał, prawda? Robił to wielokrotnie, ale kto by pomyślał, żeby brać to na poważnie. Przecież wszystkie książki był takie zabawne, więc jakim cudem nagle zakończenie jest takie? W tym momencie należałoby sobie przypomnieć sam początek pierwszego tomu, kiedy to wszystko praktycznie dostaliśmy podane na tacy. I należałoby sobie przypomnieć również wszystkie dialogi, zdania, monologi, kiedy przypominał nam o tej scenie i zapowiadał, że w końcu ją wyjaśni. Alcatraz Smedry od samego początku przygotowuje wszystkich do takiego właśnie wydarzenia. Jego ciągłe, złowrogie ostrzeżenia o przyszłej porażce trudno pominąć w poprzednich czterech książkach, więc nie można mieć do niego o to pretensji. Ale nie zmienia to faktu, że zakończenie "Mrocznego talentu" jest najbardziej przygnębiającym, z jakim miałam do czynienia od dłuższego czasu. Szczerze mówiąc, Brandon Sanderson wyrwał mi serce w ciągu zaledwie kilku minut i zostawił z niedowierzaniem namalowanym na twarzy przez dłuższy czas. I tylko ta uwaga na samym końcu książki daje małą nadzieję, że może jednak historia nie jest zakończona i Bastylia opowie ją nieco inaczej w dodatkowym tomie... Ale tylko może. 


          Czy to wszystko oznacza, że ta książka pozbawiona jest szyderczego humoru i uroczych gier słownych, z której znana jest seria o Alcatrazie? Nie, oczywiście, że nie, wszystko to wciąż jest obecne. Każda dowcipna uwaga, sarkastyczne podejście nawet do poważnych tematów, czy też wymyślone przez autora nowe formy rozbawiania czytelnika (numeracja rozdziałów, przypisy, Pingwinator, czy dobór garderoby mieszkańców Wolnych Królestw) przypominają czytelnikom za co pokochali serię i do czego przywykli. Wciąż jest to komedia na wysokim poziomie i wystarczająco zabawna, nawet jeśli Sanderson dał popalić czytelnikom pod koniec. Jednak jeśli przeczytaliście całą serię, prawdopodobnie nie będziecie go za to nienawidzili i będziecie się cieszyli ostatnią częścią wystarczająco, aby była warta waszego czasu. 
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          "Mroczny talent" jest jedną z najbardziej zaskakujących książek, z jakimi miałam do czynienia. Ironiczny humor, potencjalnie historia dla dzieci, lecz zakończenie okrutne, nawet dla dorosłego czytelnika, który zżył się z bohaterami, a któremu zostali oni odebrani (niektórzy). Jednak warta przeczytania, przede wszystkim ze względu na chęć dokończenia historii Smedrych z poprzednich tomów.

Alcatraz kontra Bibliotekarze

Piasek Raszida        Kości Skryby        Rycerze Krystalii        
Zakon Rozbitej Soczewki    Mroczny Talent

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

48 komentarzy:

 1. Nie dla mnie :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ja nie lubię takich zakończeń...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, ale w wolnej chwili rozejrzę się za nią. Tak o z ciekawości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Did you realize there is a 12 word sentence you can communicate to your partner... that will trigger deep emotions of love and impulsive attractiveness to you buried inside his chest?

  Because deep inside these 12 words is a "secret signal" that fuels a man's impulse to love, look after and guard you with all his heart...

  12 Words Will Trigger A Man's Love Response

  This impulse is so built-in to a man's genetics that it will make him try better than ever before to love and admire you.

  As a matter of fact, fueling this influential impulse is absolutely essential to having the best ever relationship with your man that the second you send your man one of these "Secret Signals"...

  ...You will soon notice him expose his heart and mind to you in such a way he haven't expressed before and he will recognize you as the only woman in the universe who has ever truly attracted him.

  OdpowiedzUsuń
 5. You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read something like this before. So great to find someone with genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with some originality!

  CBSE Schools In Chittoor
  CBSE Schools In Cuddapah
  CBSE Schools In East Godavari
  CBSE Schools In Guntur
  CBSE Schools In Kakinada
  CBSE Schools In Krishna
  CBSE Schools In Kurnool
  CBSE Schools In Nellore
  CBSE Schools In Prakasam
  CBSE Schools In Rajahmundry

  OdpowiedzUsuń
 6. Thank you. I authentically greeting your way for writing an article. I safe as a majority loved it to my bookmark website sheet list and will checking rear quite than later. Share your thoughts. 파칭코

  OdpowiedzUsuń
 7. Its an amazing website, really enjoy your articles. Helpful and interesting too. Keep doing this in future. I will support you.

  카지노사이트

  OdpowiedzUsuń
 8. Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It’s so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also. 스포츠토토

  OdpowiedzUsuń
 9. I blog often and I truly appreciate your content.
  야설
  Feel free to visit my blog :
  야설

  OdpowiedzUsuń
 10. This great article has truly peaked my interest.
  일본야동
  Feel free to visit my blog : 일본야동

  OdpowiedzUsuń
 11. Thanks For Sharing Such An Interesting Article, It Is Really Worthy To Read. I Have Subscribed To You And From Now On I'll Check Your Profile Daily For Interesting Stuffs.
  국산야동
  Feel free to visit my blog : 국산야동

  OdpowiedzUsuń
 12. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ?? Thank you for the auspicious writeup.
  일본야동
  Feel free to visit my blog : 일본야동

  OdpowiedzUsuń

 13. Your article has proven useful to me. It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.
  야설
  Feel free to visit my blog : 야설

  OdpowiedzUsuń
 14. In my opinion, the item you posted is perfect for being selected as the best item of the year. You seem to be a genius to combine 우리카지노 and . Please think of more new items in the future!

  OdpowiedzUsuń
 15. When I read an article on this topic, 메가슬롯 the first thought was profound and difficult, and I wondered if others could understand.. My site has a discussion board for articles and photos similar to this topic. Could you please visit me when you have time to discuss this topic?

  OdpowiedzUsuń
 16. We are looking for a lot of data on this item. In the meantime, this is the perfect article I was looking for . Please post a lot about items related to 바카라사이트!!! I am waiting for your article. And when you are having difficulty writing articles, I think you can get a lot of help by visiting my .

  OdpowiedzUsuń
 17. Of course, your article is good enough, 슬롯사이트 but I thought it would be much better to see professional photos and videos together. There are articles and photos on these topics on my homepage, so please visit and share your opinions.

  OdpowiedzUsuń
 18. CrownQQ Agen DominoQQ BandarQ dan Domino99 Online Terbesar

  Yuk Buruan ikutan bermain di website CrownQQ
  Sekarang CROWNQQ Memiliki Game terbaru Dan Ternama loh...

  12 permainan :
  => Poker
  => Bandar Poker
  => Domino99
  => BandarQ
  => AduQ
  => Sakong
  => Capsa Susun
  => Bandar 66
  => Perang Baccarat
  => Perang Dadu
  => BDQQ
  => ADU SAKONG(NEW GAME)

  Keunggulan bermain di CrownQQ :
  => Bonus Refferal 20%
  => Bonus Turn Over 0,5%
  => Minimal Depo 20.000
  => Minimal WD 20.000
  => 100% Member Asli
  => Pelayanan DP & WD 24 jam
  => Livechat Kami 24 Jam Online
  => Bisa Dimainkan Di Hp Android
  => Di Layani Dengan 5 Bank Terbaik
  => 1 User ID 12 Permainan Menarik
  => Menyediakan deposit Via Pulsa

  Link Resmi CrownQQ:
  - BETCROWNQQ,ORG

  Info Lebih lanjut Kunjungi :
  Website : DominoQQ Online
  Daftar CrownQQ : Poker Online
  Info CrownQQ : Kontakk
  Linktree : Agen Poker Online

  WHATSAPP : +6287771354805
  Line : csbella1
  Telegeram : +85567903446
  Facebook : CrownQQ Official
  Kemenangan CrownQQ : Agen BandarQ

  OdpowiedzUsuń
 19. I have been looking for articles on these topics for a long time. 카지노사이트 I don't know how grateful you are for posting on this topic. Thank you for the numerous articles on this site, I will subscribe to those links in my bookmarks and visit them often. Have a nice day.

  OdpowiedzUsuń
 20. 메리트카지노6 stycznia 2022 04:35

  Your writing is perfect and complete. 메리트카지노 However, I think it will be more wonderful if your post includes additional topics that I am thinking of. I have a lot of posts on my site similar to your topic. Would you like to visit once?


  OdpowiedzUsuń
 21. 우리카지노8 stycznia 2022 03:25

  Hello, I am one of the most impressed people in your article. 우리카지노 What you wrote was very helpful to me. Thank you. Actually, I run a site similar to you. If you have time, could you visit my site? Please leave your comments after reading what I wrote. If you do so, I will actively reflect your opinion. I think it will be a great help to run my site. Have a good day.


  OdpowiedzUsuń
 22. Your article has answered the question I was wondering about! I would like to write a thesis on this subject, but I would like you to give your opinion once :Dsòng bạc

  OdpowiedzUsuń
 23. 토토사이트추천9 stycznia 2022 10:29

  That's a great article! The neatly organized content is good to see. Can I quote a blog and write it on my blog? My blog has a variety of communities including these articles. Would you like to visit me later? 토토사이트추천

  OdpowiedzUsuń
 24. 메이저사이트11 stycznia 2022 10:04

  You made some good points there. I did a Google search about the topic and found most people will believe your blog. 메이저사이트

  OdpowiedzUsuń
 25. I've been troubled for several days with this topic. 바카라사이트, But by chance looking at your post solved my problem! I will leave my blog, so when would you like to visit it?

  OdpowiedzUsuń
 26. 토토사이트20 stycznia 2022 10:51

  Hello, I'm happy to see some great articles on your site. Would you like to come to my site later? My site also has posts, comments and communities similar to yours. Please visit and take a look 토토사이트

  OdpowiedzUsuń
 27. Hello! Nice to meet you, I say . The name of the community I run is 메리트카지노 , and the community I run contains articles similar to your blog. If you have time, I would be very grateful if you visit my site .

  OdpowiedzUsuń
 28. What a post I've been looking for! I'm very happy to finally read this post. 토토사이트 Thank you very much. Can I refer to your post on my website? Your post touched me a lot and helped me a lot. If you have any questions, please visit my site and read what kind of posts I am posting. I am sure it will be interesting.

  OdpowiedzUsuń
 29. I’m impressed, I have to admit. Truly rarely should i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail within the head. Your notion is outstanding; the pain is an issue that insufficient everyone is speaking intelligently about. I am very happy that we stumbled across this inside my try to find some thing relating to this. 메이저토토추천

  OdpowiedzUsuń
 30. There are also articles on these topics on my blog and I hope you visit once and have a deep discussion! 메이저놀이터

  OdpowiedzUsuń
 31. Really no matter if someone doesn't be aware of after that its up to other users that they will help, so here it takes place 스포츠토토사이트.

  OdpowiedzUsuń
 32. We are looking for a lot of data on this item. In the meantime, this is the perfect article I was looking for . Please post a lot about items related to 메이저사이트추천 !!! I am waiting for your article. And when you are having difficulty writing articles, I think you can get a lot of help by visiting my .

  OdpowiedzUsuń
 33. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next. 스포츠토토

  OdpowiedzUsuń
 34. 먹튀검증26 maja 2022 11:09

  Thanks for an interesting blog. What else may I get that sort of info written in such a perfect approach? I have an undertaking that I am just now operating on, and I have been on the lookout for such info 먹튀검증 It's amazing. I want to learn your writing skills. In fact, I also have a website. If you are okay, please visit once and leave your opinion. Thank you.


  OdpowiedzUsuń
 35. It's amazing. I want to learn your writing skills. In fact, I also have a website. If you are okay, please visit once and leave your opinion. Thank you. 바카라게임사이트

  OdpowiedzUsuń
 36. When did you start writing articles related to ? To write a post by reinterpreting the 메이저사이트추천 I used to know is amazing. I want to talk more closely about , can you give me a message?
  dsy

  OdpowiedzUsuń
 37. Mocna, książka. Zdecydowanie warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 38. Hi, I log on to your new stuff like every week. Your humoristic style is witty, keep it up 먹튀검증사이트

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...