niedziela, 3 sierpnia 2014

4# Rywalki - Kiera Cass

"Potem zniknął w nocy. I ponieważ ten kraj jest, jaki jest, z powodu tych wszystkich reguł, które trzymały nas w ukryciu, nie mogłam nawet za nim zawołać. Nie mogłam mu powiedzieć, że go kocham. Ostatni raz."Tytuł: Rywalki
Tytuł oryginalny: Selection
Autor: Kiera Cass (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Seria: Selekcja, tom 1
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania:  luty 2014
ISBN: 9788376861289
Liczba stron: 336
Forma: ebook
Moja ocena - 8/10


WSTĘPNIE...

          Muszę zacząć od tego, że okładka jest cudna. Od razu przyciągnęła moją uwagę. Zresztą cała seria posiada piękne okładki.


TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Świat Ameriki, czyli kraj Illea jest podzielony na kasty. Od Jedynki, czyli rodziny królewskiej do Ósemki, czyli największych nędzarzy. W poszczególnych kastach wykonywane są różne zawody. Główna bohaterka jest w Piątce, w której mieszkają artyści. Ami zajmuje się muzyką. W jej świecie nie jest najgorzej, ale nawet u nich często brakuje jedzenia. W Illei wprowadzonych jest wiele zasad, a jedną z nich jest wydanie za mąż dziewczyny za kogoś z wyższego poziomu lub przynajmniej swojego. Jednak Ami zakochuje się w Aspenie - Szóstce, w której głównym zawodem jest bycie służącym. Muszą ukrywać swój związek.

Jak większość (jeśli nie każda) z dziewczyn w stosownym wieku, Ami bierze udział w Eliminacjach na żonę księcia Maxona, na prośbę swojego chłopaka. Spośród tysiąca dziewczyn książę wybiera 35 i one dostają się do następnego etapu Selekcji. Przypomina to trochę reality show, dziewczyny zamieszkują w pałacu i są oglądane przez społeczeństwo. Ami jest oczywiście wśród nich. Początkowo jest bardzo sceptycznie nastawiona do całego wydarzenia, nadal zakochana w Aspenie, później jednak jej punkt widzenia nieco się zmienia...


PODSUMOWUJĄC...

          Według mnie, książka jest oryginalna. Fakt, w ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele pozycji dystopijnych/antyutopijnych, w świecie których panuje dyktatura, lecz chyba nie spotkaliśmy się z połączeniem bajki o Kopciuszku z literaturą fantasy. Z miłą chęcią przeczytam następną część pt. "Elita". W pierwszej części rebelianci nie byli jeszcze aż tak widoczni, oby to się zmieniło.Recenzja bierze udział w wyzwaniach czytelniczych:
1. Grunt to okładka
2. Czytam fantastykę
3. W 200 książek dookoła świata
4. Pod hasłem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...