czwartek, 22 marca 2018

262# Na skraju załamania - B. A. Paris

Tytuł: Na skraju załamania
Autor: B.A.Paris (pochodzenie: Wielka Brytania)
Wydawnictwo: Albatros
Data wznowienia: luty 2018
Ilość stron: 352
Forma: moja własna
Moja ocena - 8/10

WSTĘPNIE...

         Thrillery psychologiczne opanowany rynek wydawniczy, stając się wręcz odrębnym gatunkiem literackim. Nie są to tradycyjne kryminały, w których chodzi przede wszystkim o złapanie mordercy, lecz ten gatunek dodatkowo wpływa na psychikę czytelnika, mieszając mu w głowie i podsuwając różne scenariusze, nawet najbardziej nieprawdopodobne. Mam za sobą już kilka lub kilkanaście książek z motywem psychologicznym, więc mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać po najnowszej powieści B. A. Paris pt. "Na skraju załamania", zwłaszcza po lekturze jej pierwszej książki - "Za zamkniętymi drzwiami". 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         Główną bohaterką jest Cass - młoda kobieta, która można powiedzieć, że ma wszystko, co potrzebne do szczęścia - kochającego męża Matthew, duży i elegancki dom oraz pracę, którą lubi. Jedyne, co mogłoby jeszcze bardziej dopełnić sielankowego obrazu jest dziecko, które wraz z Matthew planują adoptować. Jednak Cass skrywa przed mężem pewien sekret, do którego w krótkim czasie dołącza drugi. Jej matka, która niedawno umarła, cierpiała na wczesną postać demencji, a kobieta zaczyna podejrzewać ją u siebie, gdy zapomina o kilku drobnych rzeczach. Jednak jej problemy tak naprawdę zaczynają się od pewnej ponurej, deszczowej nocy, gdy przejeżdżając leśną drogą i widząc zaparkowany samochód w zatoczce, nie wysiadła i nie zapytała, czy nic się nie stało. Następnego dnia dowiaduje się, że kobieta siedząca wówczas w samochodzie została zamordowana i że jest znajomą naszej bohaterki. Cass ma wielkie wyrzuty sumienia oraz wstydzi się własnego zachowania, o którym nie mówi nawet własnemu mężowi oraz najlepszej przyjaciółce Rachel, ale przede wszystkim wpada w przerażenie, gdy codziennie odbiera głuche telefony, myśląc, że dzwoni morderca, którego jeszcze nie złapano. Dodatkowo zaczyna zapominać wielu ważnych rzeczy - kodu alarmu do mieszkania, podpisania umowy, zakupu stosu rzeczy z telemarketingu itp. Załamuje się coraz bardziej, wpada w paranoję, a jedynym ratunkiem stają się tabletki przepisane przez lekarza. Czy to własny umysł płata jej figla, czy może zagadka jest dużo mroczniejsza? 

          Od momentu rozpoczęcia lektury nie sposób odłożyć jej na bok. Uważam, że pierwsza książka autorki pt. "Za zamkniętymi drzwiami" była bardzo dobra, ale ta jest jeszcze lepsza. Bohaterowie są ciekawi, fabuła zawiła i niełatwa do rozgryzienia, ale również niezwykle sprytna, a lęk i strach wyskakują z każdej strony. Z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej zdezorientowana i zainteresowana rozwojem sytuacji. To, że historia była tak bardzo intensywna, sprawiło, że pochłonęłam tę ekscytującą lekturę jednym tchem. Historia Cass wprowadziła napięcie już w pierwszym rozdziale, które rosło z każdym kolejnym i ciągnęło się aż do samego końca. Fakt, że nasza bohaterka raczej nie była wiarygodnym i godnym zaufania narratorem sprawił, że jeszcze bardziej chciałam poznać tę historię. Bo zazwyczaj ufamy, że bohater pierwszoplanowy, którego historia dotyczy będzie nam opowiadał to, co faktycznie się dzieje w danym momencie. No cóż, nie w tym przypadku. Tutaj nawet Cass nie wiedziała, że to co myśli i mówi, to często nie była prawda. Zresztą ona sama nie wiedziała, czy może ufać własnemu osądowi, czy jej umysł podsuwa nieprawdziwe obrazy. Co do głównej bohaterki - jej postać irytowała mnie niesamowicie i czasem ciężko się czytało o jej kolejnych napadach paniki, jednak rozumiem, że takie było właśnie zamierzenie autorki - mieliśmy poznać jej psychikę dogłębnie oraz zastanowić się, jak my byśmy reagowali w takiej sytuacji. No cóż, gdybym ja sama codziennie odkrywała takie rzeczy, jak Cass i nie pamiętała ich całkowicie, pewnie podobnie bym się zachowywała... To było prawdziwe wyzwanie dla jej umysłu, duszy oraz wiary we własny osąd.

PODSUMOWUJĄC...

          "Na skraju załamania" to interesujący, porywający, trzymający w napięciu i sprytnie napisany thriller psychologiczny, który zabiera cię w emocjonalną i pełną obaw opowieść kwestionującą psychikę ludzką. Czy główna bohaterka naprawdę przechodzi załamanie nerwowe, może jednak choruje na wczesną demencję, czy jest to coś bardziej złowrogiego? Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

17 komentarzy:

 1. Ale zachęcasz! Czytałam debiut autorki i był bardzo na tak! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. To zdecydowanie moje klimaty i na pewno sięgnę po tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wkrótce mam zamiar zrobić sobie mini maraton czytelniczy z obiema książkami tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie wciągnął ten thriller. Będę niebawem o nim pisać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój stoi i czeka na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obie książki autorki bardzo przypadły mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie muszę poznać twórczość tej autorki, skoro wszyscy ją tak zachwalają.

  OdpowiedzUsuń
 8. Takiej książki mi trzeba! A noe czytałam nic od tej autorki jeszcze.


  www.read-me21.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo jestem ciekawa tej książki, jest o niej głośno :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Taki thriller psychologiczny chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Skoro Twoim zdaniem, to trzymający w napięciu i sprytnie napisany thriller psychologiczny, to ja bardzo chętnie poznam go bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio ta okładka mnie prześladuje i chyba będę musiała sięgnąć po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta pozycja czeka u mnie grzecznie na swoją kolej :) Widzę, że autorka nadal utrzymuje swój wysoki poziom , jeśli chodzi o thriller psychologiczny :)
  Pozdrawiam serdecznie,
  Daria

  https://papierowalowczyni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. "Na skraju załamania" to kolejny doskonały thriller, który pojawił się w tym roku na półkach. Misternie utkana fabuła, która trzyma w napięciu z całą pewnością spodoba się fanom tego gatunku, więc polecamy wraz z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę przeczytać, jest bardzo okupowany w mojej bibliotece, są zapisy na tę książkę nawet ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...