piątek, 22 kwietnia 2016

168# Zawsze stanę przy Tobie - Gayle Forman
Tytuł: Zawsze stanę przy Tobie
Autor: Gayle Forman (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Data wydania:  kwiecień 2016
ISBN: 9788310130167
Liczba stron: 272
Forma: moja własna biblioteczka
Moja ocena - 7+/10

 
WSTĘPNIE...

        To już moje szóste spotkanie z autorką, co jest naprawdę fenomenem w moim przypadku, gdyż ja praktycznie wcale nie czytam powieści dla młodzieży. Ale jak już wspominałam w kilku moich recenzjach, Gayle Forman stanowi tutaj wyjątek. Żadna z jej dotychczasowych powieści mnie nie zawiodła.

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           Brit to tzw trudna nastolatka. Po odejściu swojej matki stała się buntowniczką z fioletowymi włosami, grającą w zespole punk rockowym. Nienawidzi swojej macochy, która niejako zajęła miejsce jej wspaniałej i zwariowanej mamy. Jest to typowa nastolatka z charakterkiem, która daje popalić swoim opiekunom. A przynajmniej tak ją widzą jej ojciec i macocha. Pewnego dnia zła macocha postanawia rozwiązać jakoś problem w postaci krnąbrnej pasierbicy i wraz z ojcem Brit wysyła ją do specjalnego ośrodka terapeutycznego dla trudnej młodzieży. Początkowo Brit jest załamana i jeszcze bardziej sfrustrowana, niż zwykle. Lecz po jakimś czasie w ośrodku odnajduje bratnie dusze - cztery dziewczyny i pobyt okazuje się być faktycznie terapeutyczny. Ale nie za sprawą pracowników ośrodka, którym do udzielania pomocy bardzo daleko... Brit dowiaduje się również, że to nie znienawidzona macocha, ale jej ojciec umieścił ją w tym okropnym ośrodku. Ale dlaczego?


          Z jednej strony mamy czas teraźniejszy i wydarzenia, które aktualnie mają miejsce w ośrodku, a z drugiej strony przeszłość i wspomnienia głównej bohaterki. Szczerze mówiąc bardziej czekałam na te wspomnienia, bo byłam bardzo ciekawa, co się stało, że Brit tak bardzo się zmieniła i co tak naprawdę stało się z jej mamą. Książka jest całkowicie inna niż wcześniejsze. W pozostałych, które czytałam historia miłosna nastolatków była właściwie głównym wątkiem. Tutaj również on niejako występuje, jednak o wiele ważniejszym jest wątek przyjaźni pomiędzy dziewczynami i tworzącej się więzi w trudnych warunkach i sytuacji życiowej.
Ta książka jest w dużej mierze o złości i wkurzyła nawet mnie. Rodzice powinni mieć więcej zaufania do swoich dzieci, chociaż do tego co mówią. Mogli przynajmniej sprawdzić, czy przypadkiem ich dziecko nie ma racji, a nie od razu założyć, że kłamie.


        
PODSUMOWUJĄC...

          Tak krótka powieść daje szereg niezapomnianych bohaterów i ich relacji. Jest to poruszająca opowieść o koleżeńskiej więzi, zaufaniu, nadziei i wiary w siebie. Gayle Forman ma ma talent w równoważeniu historii, nie pozwalając by stała się przytłaczająco tragiczna, jednocześnie obejmując humor w najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach.

 

12 komentarzy:

 1. Mogłabym się skusić na taką młodzieżowke. Ciekawa jestem, za co wylądowała w tym ośrodku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli muszę się skusić. Jakoś tak podczas czytania opisu mnie do niej nie przyciągało, teraz widzę, że jest inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze, chciałabym ją przeczytać , Jak narazie przeczytałam wszystkie pięć poza tą recenzowaną i każda na swój sposób była w porządku. ;) No i do tej ciągnie mnie najbardziej. ;)

  Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam jeszcze styczności z tą autorką. I w sumie, nie wiem czy się polubmy. Ale nie mówię stanowczego nie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Innymi książkami tej pani nie byłam zbyt zainteresowana, ale ta mnie zaciekawiła :D Może to przez ten typ bohaterki :D I fioletowe włosy są super :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jeszcze nie znam prozy autorki, ale na mojej półce czekają już książki ,,ten jeden dzień" i ten jeden rok... więc pewnie od nich zacznę swoją przygodę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również czytam wszystko co wydaje Gayle. Po prostu nie umiem się powstrzymać. Ta pozycja też jest już zamówiona i to okazyjnie za 17 zł z przesyłką :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko czytam powieści młodzieżowe i nie do końca czuję tematykę tej powieści. Może kiedyś. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mogę się w ogóle zebrać żeby przeczytać cokolwiek autorki, więc tę książkę pewnie będę odkładała tak samo długo jak wcześniejsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Co prawda mnie nie ciągnie do książek tej autorki, ale moja siostra się nią zachwyca :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...