piątek, 24 marca 2017

222# Siedem Sióstr - Lucinda Riley

"Nigdy nie pozwól, aby twoim losem rządził strach."Tytuł: Siedem Sióstr
Autor: Lucinda Riley (pochodzenie: Wielka Brytania)
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Siedem Sióstr, tom 1
Data wydania: marzec 2017
Liczba stron: 544
Forma: moja własna
Moja ocena - 9/10

WSTĘPNIE...

         Jestem absolutnie zakochana w twórczości pani Lucindy Riley, mojej ulubionej autorki powieści, w których główne bohaterki odkrywają tajemnice z dawnych lat. Jestem zafascynowana jej wyobraźnią od pierwszej przeczytanej przeze mnie książki, którą była "Dom orchidei". Następnie przyszedł czas na "Dziewczynę na klifie", "Tajemnice zamku", aż w końcu "Różę północy", która jak na razie plasuje się w moim rankingu powieści Riley na pierwszym miejscu. Jak zobaczyłam, że Wydawnictwo Albatros wydaje pierwszy tom z zaplanowanych siedmiu mojej ukochanej autorki, pomyślałam, że to jak spełnienie marzeń...

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         Pierwszy tom z serii "Siedem sióstr" o tym samym tytule wprowadza nas w całą zagmatwaną historię oraz przybliża postać najstarszej siostry - Mai D’Apliese. Pan Pa Salt, właściciel bajkowego zamku Atlantis umiejscowionego nad brzegiem Jeziora Genewskiego podjął się adopcji sześciu dziewczynek w różnych odstępach czasu, które zawsze były niemowlętami w chwili przysposobienia. Przywoził je z różnych części świata, stworzył im wspaniałe warunki do życia, możliwość rozwoju, jednak nigdy nie zdradził tajemnicy, dlaczego samotny mężczyzna miałby chcieć wychowywać kilka małych dzieci. Pa Salt był człowiekiem bardzo ekscentrycznym, ale również bardzo tajemniczym. Jego pasją było obserwowanie gwiazd, a ukochaną gwiezdną gromadą - Siedem sióstr, po których to dziewczynki dostały imiona. W chwili, gdy poznajemy pierwszą z nich, dowiaduje się ona, ze ukochany przybrany ojciec nie żyje. Jego ostatnią wolą było, aby wszystkie podopieczne wróciły do zamku i przeczytały listy, które dla nich zostawił. Dla każdej przygotował bowiem wskazówki umożliwiające odkrycie tajemnic ich przodków. Takim sposobem Maja trafia do Rio de Janeiro w Brazylii w poszukiwaniu własnych korzeni... Dzięki niej poznajemy opowieść o Izabeli Aires Cabral.

          Uważam, że pomysł na stworzenie cyklu książek, które w jakiś sposób łączą się ze sobą, ale są oddzielnymi historiami, bo każda z dziewczyn podąża za swoimi wskazówkami, do innych krajów, do innych opowieści jest po prostu genialny. Jestem przekonana, że autorka ma w swojej głowie mnóstwo pomysłów na bohaterów, ich narodowości, problemy i czasy, w których przyszło im żyć i wymyślenie takiej koncepcji, aby te wszystkie historie przelać i połączyć w jedną - bardzo tajemniczą, która scala wszystkie razem - to jest po prostu majstersztyk. Jestem pełna podziwu dla pani Riley, która potrafiła to sobie wszystko uporządkować i oczywiście skonstruować tyle różnych rodzajów fabuły. Zawsze jestem podekscytowana, gdy otwieram kolejną powieść, która wyszła spod jej pióra, jednak tym razem przeszła samą siebie. Od razu w pierwszym rozdziale zostajemy obarczeni ogromną tajemnicą, która będzie się ciągnęła przez wszystkie siedem tomów. Zagadką jest, dlaczego Pa Salt adoptował tylko sześć sióstr, mimo że jego ukochana gwiezdna gromada zwie się "Siedem sióstr". Ta niewiadoma będzie mnie zastanawiać przez całą serię. Inspiracją na pierwszą historię obsadzoną w dawnych czasach była budowa wielkiego pomnika Chrystusa Odkupiciela, który rozkłada ręce nad Rio de Janeiro. Z pomnikiem związana jest tajemnica dotycząca dłoni modelki, na podstawie których twórca wykonał odlew dłoni Odkupiciela. Lucinda Riley stworzyła własną wersję, dodatkowo wprowadzając prawdziwe postacie związane z budową, np. Paula Landowskiego, czy Hectora da Silve. Oczywiście rewelacyjnie potrafi połączyć wszystkie wątki w taką całość, która naprawdę mogła się wydarzyć. 

          Lucinda Riley w swoich powieściach nigdy nie zanudza czytelników, nigdy nie wprowadza niepotrzebnych opisów, czy to sytuacji, czy to przyrody, co można zarzucić wielu pisarzom. Ona zawsze trzyma się określonego wątku, nie pozwala za bardzo odpłynąć ku nic nie znaczącym słowom. Wszystko toczy się z góry określonym torem i to jest odczuwalne w trakcie lektury. Po prostu wiadomo, że pisarka naprawdę chciała to przekazać, a nie był to jedynie zapychacz mający na celu zwiększenie objętości książki. Od pierwszych stron, zdań, czy nawet słów bije jakaś niewyobrażalna magia. Jakbym od razu przeczuwała, że ta powieść nie tylko pochłonie mnie bez reszty, ale sprawi, że będę obsesyjnie myślała o pozostałych  bohaterkach rozlokowanych w różnych krajach i odkrywających prawdę nie tylko o swojej rodzinie, ale również o sobie samych. Jestem pod ogromnym wrażeniem, a autorka chyba posiada jakieś magiczne zdolności, bo czuję się jak zaczarowana. Zaczarowana, aby chłonąć tę historię i nie przestawać, dopóki nie poznam jej zakończenia. Ale to przecież dopiero pierwszy tom! Chciałabym opisać tę książkę, jako prawdziwie inspirujące dzieło sztuki nie tylko przenoszące nas w czasie, ale też pozwalające na odkrycie egzotycznych krain. Jest to historia pełna namiętności, bo taka właśnie jest Izabela. Nie dla niej jest życie przy boku wybranego przez rodziców nudnego męża, bycie dobrą żoną i rodzenie dzieci. Ona jest pełna pasji, która próbuje wydostać się na zewnątrz, jednak czasy w których żyje i pozycja społeczna, jaką posiada temu nie sprzyjają. Ale taka bohaterka jak Izabela potrafi obejść zasady i znaleźć szczęście, chociaż jedynie krótkotrwałe. Na koniec wspomnę jeszcze o tym, jak pięknie wydana jest powieść. Okładka jest nieziemska, a po otworzeniu książki widzimy widok nieba z chmurami oraz piękny cytat: "Miłości nie ogranicza odległość ani żaden kontynent. Oczyma sięga gwiazd". Jest to idealna sentencja zarówno dla miłości Mai, jak i Izabeli. 
        
PODSUMOWUJĄC...

          Wiem, że w tej recenzji użyłam mnóstwo synonimów słowa "wspaniała", ale ta książka naprawdę taka jest. Co ja mówię książka, cały cykl z pewnością taki jest, mogę zapewnić to w ciemno. Pozwólcie się porwać romantycznej historii rozgrywającej się w egzotycznej Brazylii i wspaniałym Paryżu. Dajcie sobie możliwość odkrywania tajemnicy Pa Salta razem z bohaterkami. Tymczasem ja już niecierpliwie czekam na kolejny tom pt. "Siostra burzy", który zabierze nas w podróż do śnieżnej Norwegii na poszukiwania przodków Ally...


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

37 komentarzy:

 1. Jak słowo daję mam ciarki na myśl o tych książkach po Twojej opinii :D Zapowiadają się jak coś co zdecydowanie mi opowiada <3 Od czego polecasz zacząć przygodę z tą autorką?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pierwszym miejscu u mnie jest "Siedem sióstr", a później "Róża północy", więc najlepiej właśnie od tych ;)

   Usuń
 2. Ale mi smaku na tę książkę narobiłaś swoją recenzją, wcześniej nie brałam pod uwagę spotkania z tą przygodą czytelniczą, ale teraz będę musiała wziąć tytuł pod uwagę w moich czytelniczych planach. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro książka jest tak wielorako wspaniała, to chyba muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. NIe słyszałam o zadnej z tych książek, ale siedem sióstr bym z chęcią przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się zatem, że mam tę książkę w swojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się pomysł na fabułę, na pewno poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie da się inaczej, to naprawdę wspaniała powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ją już w swojej biblioteczce i nie mogę się doczekać jak się za nią zabiorę! Już po okładce wiedziałam, że będzie wspaniała:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę co może w tej historii fascynować, ale mi wydaje się po prostu zbyt kobieca i delikatna, by mnie w pełni zainteresowała :) Niemniej, nie wątpię, że dla wielu czytelników będzie strzałem w dziesiątkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Póki co nie dla mnie, ponieważ czasu brak ;/

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba pójdę za Twoją radą i dam się porwać romantycznej historii rozgrywającej się w egzotycznej Brazylii i wspaniałym Paryżu.

  OdpowiedzUsuń
 12. dopisuję do listy! pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam sagi rodzinne z tajemnicą w tle. Na pewno skuszę się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. O matko, no skuszę się, nie mam wyjścia! Przekonałaś mnie swoją recenzją absolutnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. już sam tytuł mnie zaciekawił. brzmi magicznie :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam tej autorki, ale kiedyś mam zamiar po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Po Twojej recenzji widać, że jestem miłośniczka twórczości autorki :) Bardzo fajnie czyta się takie słowa :) Na pewno, gdy tylko uda mi się zdobyć przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawy pomysł z tymi imionami i gwiazdami, ale chyba jednak książka nie do końca w moich klimatach. Pomyślę jeszcze i ewentualnie sięgnę, jeśli kiedyś wpadnę na nią w bibliotece. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie skuszę się raczej :P Choć ta idea wydaje mi się ciekawa :D
  BTW. Dobrze, że użyłaś chociaż synonimów, a nie tego słowa w całej recenzji tylko i wyłącznie :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Polska okładka dużo bardziej mi się podoba ;) Nie wiem co jest w tej książce, ale mnie intryguje i z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wiem, czy klimat tej serii będzie mi odpowiadał, ale widzę, że Tobie tytuł sprawił naprawdę wiele przyjemności. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. A czy ktoś wie kiedy wychodzi kolejna część?? bo już nie mogę się doczekać!!

  OdpowiedzUsuń
 23. Brzmi przecudownie! Takie historie odnajdywania własnej historii, jak i sam pomysł adopcji dziewczynek z całego świata. Przecież to rośnie na tak zróżnicowaną i wciągającą sagę! To coś zdecydowanie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Oczywiście muszę przeczytać tą książkę!

  OdpowiedzUsuń
 25. Jak dla mnie już sama okładka jest wspaniała, a jeśli i treść jest również taka, to chyba muszę jak najszybciej się za swoim egzemplarzem rozejrzeć.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Jakoś nie skojarzyłam, że autorka ma na swoim koncie już kilka powieści :) "Siedem sióstr" już w zapowiedziach mnie intrygowały, a teraz widzę, że to książka, którą warto dopisać do listy. Czuję jak duże wrażenie na Tobie zrobiła, a to najlepsza rekomendacja :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Sam pomysł na serię tak powiązaną, ale jednocześnie każda książka opowiada o losie innej osoby - genialne :)

  Czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Dużo tych sióstr :D
  Zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Oj zachęciłaś mnie do przeczytania i to bardzo! :) Przeczytałabym coś w takim klimacie.

  Pozdrawiam serdecznie

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. koniecznie muszę przeczytać! uwielbiam takie odkrywanie tajemnic sprzed lat :D pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Skoro ta książka jest taka wspaniała, to mam ochotę sama się o tym przekonać :D

  OdpowiedzUsuń
 32. Czytałam wszystkie, autorka świetnie pisze z nutą tajemnicy, oczekuję kolejnych tłumaczeń

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie wiecie kiedy będzie 3 tom serii "Siedem sióstr"?

  OdpowiedzUsuń
 34. Dopiero niedawno skończyłam ją czytać. Historia Izabeli przypomina trochę powieść Judith Krantz "Córka Mistrala" , że względu na Paryż i historię miłosną. Polecam obie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 35. a znasz może inne, podobne autorki? jestem zakochana w twórczości Pani Riley. przeczytałam wszystkie jej książki. Szukam jakiegoś zastępstwa w oczekiwaniu na kolejne tomy...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...