wtorek, 29 grudnia 2015

English Matters 55/2015

Czasopismo: English Matters 55/2015
Miesiąc: listopad/grudzień
Wydawnictwo: Colorful MediaThis & That

Tym razem artykuł "This & That" został podzielony na dwie całkowicie różniące się od siebie części. W pierwszej przedstawione są dwa duetu, które zasłynęły z komizmu, natomiast druga część poświęcona została statuom i pomnikom w Londynie. 

People and Lifestyle

W tym numerze trafił się rewelacyjny artykuł o mojej ulubionej pisarce - o J.K. Rowling! ("Mrs Potter - J.K.Rowling")Możemy poczytać nieco o jej życiu (choć nie za wiele, bo pisarka bardzo broni swojej prywatności) oraz o twórczości, bo przecież na Harry'm Potterze jej kariera się nie zakończyła. Nie dosyć, że jest wspaniała autorką, to jeszcze bardzo dobrą osobą. 


"Voices of Skandinavia?" (tł. "Głosy ze Skandynawii") opisuje najsławniejszych piosenkarzy i piosenkarki pochodzących ze Skandynawii, m.in. Månsa Zelmerlöwa, zwycięzcę Eurowizji. 

Jednym z ciekawszych artykułów jest "The Chronicles of Ben Barnes" (tł. "Kroniki Bena Barnesa"), który opowiada o aktorze Benie Barnesie znanym głównie z "Opowieści z Narnii" lub z "Doriana Greya". Jak zwykle opisane jest jego dzieciństwo, początki kariery aktorskiej oraz dalsze plany aktorskie. 

Czwartym tematem w tym dziale jest "Comfort Zone" (tł. "Strefa komfortu"). Autor artykułu pisze o tym, że każdy z nas ma jakąś strefę komfortu, czyli czynność lub miejsce, w którym czuje się najlepiej. Może to być środowisko pracy, jedzenie lub czytanie książek. Ja osobiście mam kilka takich stref i oczywiście czytanie jest jedną z nich ;)


Ostatnim, aż piątym artykułem jest "What's in a name?" (tł. "Co jest w imieniu"), który opowiada historię nazwisk. Co ciekawe, jednym z najpopularniejszych nazwisk w Wielkiej Brytanii jest nazwisko - Smith, które pochodzi od zawodu "blacksmith", czyli kowal. A jakie jest najpopularniejsze nazwisko w Polsce? Kowalski ;) Również w Niemczech najpopularniejszym nazwiskiem jest Schmidt. Bardzo ciekawy artykuł.

Culture


Małżeństwa osób tej samej płci wywołują sporo kontrowersji w społeczeństwie, zwłaszcza katolickim, niektórzy zaś w pełni je akceptują. Artykuł "Lifetime commitment" (tł. "Zobowiązane na całe życie") opowiada o związkach homoseksualnych, w którym przedstawione są różne stanowiska na ten temat.


Kolejnym artykułem jest "US for sale" (tł. "Stany Zjednoczone na sprzedaż"). Autor streszcza historię Ameryki w pigułce. Niestety ten temat bardzo mnie znudził...Trzecim artykułem jest "Funny women" (tł. "Zabawne kobiety"). który opowiada właśnie o zabawnych kobietach w show-biznesie.  Ten artykuł również mnie nie zaciekawił.

Travel

Moim wielkim marzeniem jest wybrać się do Australii. A po przeczytaniu artykułu "Kia Ora from New Zealand" (tł. "Pozdrowienia z Nowej Zelandii"), jeszcze większym staje się podróż do Nowej Zelandii! Nawet nie wiedziałam, że właśnie na tej wyspie kręcone były filmy z trylogii "Władca pierścieni", co Nowozelandczycy wykorzystują w turystyce. Wyspa słynie z różnorodnego klimatu - w części jest gorąca, a w drugiej - zimna i zlodowaciała. Każdy znajdzie coś dla siebie... 

Conversation matters


Lekcja tym razem dotycząca wizyty u lekarza ("At the Doctor's" - tł. "U lekarza") była dość łatwa, ale bardzo pomocna. Warto znać zwroty dotyczące bólu, objawów, czy samych chorób, bo każdy czasem potrzebuje wizyty u lekarza. 

Leisure

Parę dni temu obejrzałam ostatni odcinek Downton Abbey (choć przed nami jeszcze odcinek świąteczny!) i tak jak jest napisane w artykule "Posh Totty" (tł. "elegancka sztuka z wyższych sfer") łezka mi się w oku zakręciła. Uwielbiam ten serial, dlatego uważam, że obok "Mrs. Potter" jest to najlepszy artykuł w tym numerze.

Za możliwość przeczytania czasopisma dziękuję wydawnictwu

11 komentarzy:

 1. Niektóre artykuły również mnie mogłyby zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ten numer, ale jeszcze nie miałam czasu się za niego zabrać ;D Ale widzę, że będzie ciekawie ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba w końcu i ja powinnam w takie magazyny zacząć inwestować ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre artykuły chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie najciekawsza z dotychczas czytanych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W tym numerze najbardziej spodobał mi się artykuł o małżeństwach ludzi tej samej płci. Ogólnie numer bardzo mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń
 7. O, przegapiłam. Muszę lecieć do kiosku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zwykle wydawnictwo przedstawiło kolejny ciekawy numer, godny polecenia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Koniecznie kiedyś muszę kupić numer tego magazynu, choć z angielskim u mnie słabo :) Bardzo ciekawa jestem artykułu o Pani Rowling - w 2016 koniecznie muszę przeczytać Harry'ego! :D
  Bądź tu teraz

  OdpowiedzUsuń
 10. Kurczę, muszę się kiedyś zaopatrzyć w chociaż jeden numer tego czasopisma, bo tam są bardzo ciekawe rzeczy. :P Z chęcią bym sobie o nich poczytała. ^_^

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...