czwartek, 18 czerwca 2015

113# Niepokorne. Klara - Agnieszka Wojdowicz

Tytuł: Niepokorne. Klara
Autor: Agnieszka Wojdowicz (pochodzenie: Polska)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania:  czerwiec 2015
ISBN: 9788310127129
Liczba stron: 412
Forma: moja własna biblioteczka
Moja ocena - 9/10WSTĘPNIE...

    Zagłębiając się po raz pierwszy w świecie trzech niepokornych przyjaciółek byłam niezmiernie oczarowana całą historią. I z niecierpliwością oczekiwałam kontynuacji losów poznanych w "Elizie" panien. Moja męka wreszcie się skończyła, gdyż "Klara" w końcu ujrzała światło dzienne!

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           
Drugi tom ukazuje dalsze losy trzech zupełnie różnych kobiet: Elizy (bardzo delikatnej, zakochanej we "wrogu", marzącej o zostaniu lekarką albo chociaż farmaceutką), Judyty (romantycznej malarki, która przeżyła naprawdę wiele traumatycznych zdarzeń w pierwszym tomie, a i teraz nie ma lekko, gdyż zmaga się z nieodwzajemnioną miłością) i Klary (najbardziej wyzwolonej z dziewczyn, która stara się być dziennikarką i walczyć o prawa robotnic). Życie tych młodych kobiet, których młodość przypadła na naprawdę ciężkie czasy dla płci pięknej nie jest lekkie. Wszystkie buntują się przeciwko panującym zasadom. Eliza zakochuje się w nieodpowiednim (według jej rodziny) mężczyźnie, który jest Austriakiem, a więc wrogim okupantem. Judyta natomiast nie chciała wyjść za mąż za podstawionego przez rodzinę wybranka, zostać matką i zmarnować życie przez co zostaje potępiona i wydziedziczona. Jeszcze inną sytuację ma Klara, która pragnie ukończyć prawdziwe studia, nie tylko kursy dla kobiet i wiecznie kłóci się z ojcem o swoje feministyczne poglądy. 

          Uwielbiam te bohaterki i ich historie. Trylogia pani Agnieszki Wojdowicz jest aktualnie moją ulubioną polską serią, choć nie wyszła nawet jeszcze trzecia część! Główną zaletą są na pewno bohaterki. Chyba każda kobieta czytając te książki współczuje bohaterkom, gdyż w naszych czasach takie sytuacje rzadko już mają miejsce. Ale Eliza, Judyta i Klara nie poddają się i walczą o swoje racje, marzenia, pragnienia i szczęśliwą przyszłość. Taką, jaką chciałyby przeżyć. Bohaterki są silne, starają się być niezależne i nie poddają się mimo wielu przeciwności losu. Najważniejsze, że mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji, bo łączy je przyjaźń. I o tym też jest ta historia. Nie tylko o kłopotach sercowych, czy życiowych, ale również o sile kobiecej przyjaźni. 
Druga zaleta to fabuła. Jest to po prostu życie codzienne dziewczyn. Równie dobrze nasze prababcie mogły mieć właśnie takie problemy i decyzje do podjęcia. Seria jest bardzo dopracowana, nie ma tutaj miejsca na przypadkowe zdarzenia. A i język jest piękny, co dało się zauważyć już przy "Elizie". Autorka zadbała o wiele szczegółów, przez co całość jest po prostu wspaniała. Wad po prostu nie ma. Książka nie jest ani trochę nudna, a wręcz nie można się od niej oderwać. 
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          I jak teraz wytrzymać ten czas do premiery "Judyty" (która to nawet jeszcze nie jest znana)? Wielka szkoda, że ta książka tak szybko się skończyła. Ja chcę jeszcze! Naprawdę polecam z całego serca. Zakochacie się w XIX - wiecznej, okupowanej Polsce, w której zaczynają zachodzić wielkie zmiany...


Trylogia Niepokorne
Eliza              Klara                Judyta


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu

23 komentarze:

 1. Tak emocjonalnie to napisałaś,że poczułam się w obowiązku zapoznać z pierwszym tomem.Poszukam go :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może poczekam na premierę trzeciego tomu, żeby się nie katować, tak jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, to już druga tak pozytywna recenzja tej książki! Na pewno się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polowałam na tę książkę ale mi się nie udało. Muszę chyba zamówić ją w bibliotece :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ją na oku od dnia pierwszej zapowiedzi. Cieszę się, że jest tak dobra ;)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że książka właśnie do mnie zmierza. Znam pierwszą część, która niesamowicie mnie oczarowała, dlatego tez z niecierpliwością oczekuje kolejnej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach, bo pierwsza część naprawdę bardzo mi się podobała! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niepokorne to będzie świetna trylogia, już nie mogę się doczekać swojej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam oko na tę trylogię. Chyba się bowiem na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ależ kusisz tą serią;) Czuję, że jest idealna dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno sięgnę po tę trylogię- ale może poczekam na ostatni tom, żeby potem nie mieć zbyt dużych przerw pomiędzy poszczególnymi książkami :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam na półce pierwszą część trylogii, jak mi się spodoba to będę szukać 2 tomu :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam tej trylogii, ale na chwilę obecną raczej nie dam rady się z nią zaznajomić, gdyż mam inne zobowiązania czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo zachęcająco opisałaś tę część:) Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej sag i trylogii pojawia się na rynku. "Niepokorne" na pewno przeczytam, nie ma innej opcji:))

  OdpowiedzUsuń
 15. Może kiedyś sięgnę, ale na razie mam kilka książek, które muszę w pierwszej kolejności przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. W pierwszym tomie po prostu się zakochałam. Mam nadzieję, że z drugim będzie podobnie, tym bardziej, że Klara była moją ulubioną bohaterką. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo wysoka ocena. A to o czymś świadczy samo przez się :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Okres historyczny w zupełnie nie moim stylu. Niestety.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 19. webgirls When it comes to preventing yeast infections, patients usually have their work cut out for these people. This is because candidiasis can readily become persistent and continuing. Bearing that in mind, in this article, we are going to provide a variety of among the best confirmed candidiasis remedy and elimination suggestions close to.

  OdpowiedzUsuń
 20. https://gamezoom.xyz Obtaining a exercise routine companion can significantly increase your muscle mass-building final results. Your spouse could be a important supply of enthusiasm for sticking to your training session period, and driving you to definitely increase your attempts as you figure out. Possessing a reliable companion to work through with will also help keep you secure since you will usually possess a spotter.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...