piątek, 26 grudnia 2014

62# Zacisze Gosi - Katarzyna Michalak

"Nie ma znaczenia, ilu przejdzie obok czyjegoś nieszczęścia, ważne, czy ty się zatrzymasz."Tytuł: Zacisze Gosi
Autor: Katarzyna Michalak (pochodzenie: Polska)
Seria: Kwiatowa, tom 2
Wydawnictwo: Znak liternova
Data wydania: maj 2014
ISBN: 9788324025091
Liczba stron: 300
Forma: z biblioteki
Moja ocena - 6/10

WSTĘPNIE...

     Wiele osób przestrzegało mnie, że w "Zaciszu Gosi" autorka "zepsuła" bohaterów i że wprowadziła za dużo dramatów. Jednak jak już przeczytałam "Ogród Kamili" i tak bardzo mi się spodobał, to postanowiłam sama się przekonać jak to z historią o Gosi jest.

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

 
        W "Ogrodzie Kamili" była tylko wzmianka o wypadku Gosi, jednak druga część rozpoczyna się właśnie od tego momentu, kiedy kobieta przypomina sobie, jak jedna ogromna tragedia zmieniła życie bohaterki o sto osiemdziesiąt stopni. Tym razem to w życiu Gosi jest dwóch mężczyzn - Jakub (wielki wybawiciel Gosi) i jej były mąż - Mateusz. Przez pierwszych 50 stron życie bohaterów tak się komplikuje i takie dramaty ich spotykają, ze faktycznie zaczęłam wierzyć wszystkim wcześniejszym zapewnieniom, że seria zamieniła się w jeden wielki dramat... Albo ujęłabym to jeszcze inaczej - w jedną wielką telenowelę. Bo jak wytłumaczyć odkrycie, kim jest ojciec jednej z bohaterek, gwałt i "porwanie", utrata wzroku, powrót byłego męża, jeśli nie jak telenowelę?

          Ilość dramatów nie przeszkadzałaby mi, jeśli autorka nie wymyśliłaby tego jednego - związanego z ojcem Kamili. Według mnie jest to okropnie wymyślony zabieg, choć muszę przyznać, że zaskoczenie było ogromne i w sumie  idealnie się wpasowało w zachowanie mężczyzny. Ale do samego końca książki nie przyzwyczaiłam się do roli tego człowieka, bo jest to zbyt pokręcone i sztuczne. Celowo nie piszę imienia, żeby nie zdradzić tak ważnego spoilera osobom, które jeszcze nie czytały tej części. Jeśli autorka inaczej poprowadziłaby ten wątek, powieść oceniłabym tak dobrze, jak "Ogród Kamili". Aż się boję, co pani Michalak wymyśliła w "Przystani Julii" i  co czeka w niej bohaterów...  Jak na razie moją ulubioną bohaterką nadal jest Kamila, choć Gosia też wzbudziła moją sympatię. Jestem  ciekawa, jak dalej rozwinie się Julia, bo jak na razie charakterem wydaje się trochę podobna do Kamili. Czekam na rozbudowanie jej wątku, bo w tej części był bardzo skąpy. 

          Jeśli przymknie się oko na "ojcowską sprawę" to książkę naprawdę czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Autorka ma bardzo lekkie pióro. Książka jest napisana bardzo dobrze. Jak widać, przedstawiła trochę sprzeczności, bo z jednej strony powieść jest dobra i ciekawa, ale z drugiej główny wątek jest bardzo odstraszający i bohaterowie zachowują się sztucznie. Sama nie wiem, czy powinnam polecać te lekturę... Sami się przekonajcie, jeśli chcecie.
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Jeśli przebrnęłam przez pierwszą bardzo dobrą i drugą zaskakującą i szokującą w negatywny sposób część, to dam szansę również "Przystani Julii". Może zakończenie trylogii będzie mniej dramatyczne, a bardziej po prostu... obyczajowe? No i muszę niestety to przyznać - za szybko w mojej pierwszej recenzji nazwałam się fanką twórczości Katarzyny Michalak...

Seria Kwiatowa
Ogród Kamili         Zacisze Gosi           Przystań Julii


Recenzja bierze udział w wyzwaniach czytelniczych:
1. W 200 książek dookoła świata
2. Wyzwanie biblioteczne
3. Klucznik

24 komentarze:

 1. Ja nie lubię twórczości pani Michalik więc się nie skuszę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem nie jest to książka dla mnie, pasuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako jedna z niewielu, nie czytałam jeszcze żadnej książki Michalak, mam nadzieję, że w przyszłym roku dorwę w końcu jakąś jej książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej książki póki co na listę nie wpiszę ,ale po Michalak chyba w końcu sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy będzie to zaskoczenie, jeśli napiszę, że nie zamierzam sięgać ani po tę książkę, ani po żadną inną tej autorki?
  ~Księżycowa Pani

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja tak średnio przepadam za twórczością tej pani, ale może się kiedyś przemogę i jeszcze coś przeczytam :) Nie będę się zarzekać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Autorka posługuje się naprawdę lekkim i przyjemnym językiem, ale niektóre historie są tak naiwne, że mnie akurat skutecznie zniechęcają. Choć nie powiem, niektóre jej książki bardzo przypadły mi do gustu. "Zacisze Gosi" czeka na półce i nie może się doczekać:) Ciekawa jestem, jak ocenisz ostatni tom:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rok temu przeczytałam tej pisarki "Grę o Ferrin" i była to po prostu katastrofa. Poki co nie mam ochoty na inne dzieła pani Michalak.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że kontynuacja jest tak dobra jak poprzedniczka. Muszę się nad serią zastanowić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja tej autorki czytałam tylko dwie części Ferrinu i już serdecznie dziękuję za jakiekolwiek inne książki... Aczkolwiek niektórzy twierdzą, że nie każda jej książka jest fatalna. Tę serię akurat czytała moja mama, ale ja się nie przekonam :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Nadal nie czytałam żadnej książki pani Kasi... to chyba będzie moje postanowienie na 2015 rok :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Przystań Julii" jest o wiele mniej obfita w nieszczęścia, więc się jej nie obawiaj;)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Ogród Kamili" mam, chociaż jeszcze nie udało mi się go przeczytać. Pewnie więc sięgnę też kiedyś po kontynuację, ale póki co nie mogę się za pierwszą część zabrać... ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii już po przeczytaniu całej trylogii. Ja fanką pani Michalak nie byłam i nie będę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety Pani Michalak, nigdy nie była mi bliska.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy mnie do Michalak nie ciągnęło i raczej to się nie zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jest tyle sprzecznych opinii o prozie tej autorki, że muszę w końcu sama zajrzeć do jej twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wesołych i wszystkiego co najlepsze w Nowy roku :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakoś tak wyszło, że nie miałam jeszcze okazji czytać czegokolwiek od tej autorki. Myślę, że może w 2015 roku się uda...

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie przepadam za taką literaturą ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Zacisze Gosi mocno mnie rozczarowało. Przystań Julii przeczytam, ale coś czuję że szaleństwa nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Pierwsza część okazała się całkiem przyjemną lekturą, aczkolwiek nie porwała mnie na kolana, a główna bohaterka niejednokrotnie wzbudzała we mnie ogromną irytację. Niemniej zakończenie pozostawiło tyle pytań, że nie wytrzymałabym, gdybym nie sięgnęłabym po kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 23. Szkoda, że się zawiodłaś. Teraz ja czuję się trochę... zmieszana bo nie wiem co robić, ale pewnie kiedyś po twórczość tej autorki sięgnę. W końcu atakuje mnie ona niemal ze wszystkich blogów. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...