wtorek, 30 grudnia 2014

64# Cztery - Veronica Roth

"Dobrze by było, gdyby poczucie winy przypominało nam, aby następnym razem bardziej się postarać."Tytuł: Cztery
Autor: Veronica Roth (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: Amber
Data wydania:  październik 2014
ISBN: 9788324151820
Liczba stron: 304
Forma: własna biblioteczka
Moja ocena - 7+/10WSTĘPNIE...

     Powieść "Cztery" wydana w Polsce jest połączeniem czterech krótkich nowel, które Veronica Roth wydała najpierw osobno, a później już jako połączoną całość . Składa się ona z trzech nowel, kiedy Tobias jeszcze nie znał  Tris: "The Transfer" ("Transfer), "The Initiate" ("Nowicjusz") i "The Son" ("Syn"). Natomiast w "The Traiton" ("Zdrajca") Tobias poznaje, albo raczej ponownie spotyka Tris... Byłam ciekawa, jak to wyglądało z  perspektywy Tobiasa, który też musiał przejść test przynależności, a później samodzielnie wybrać frakcję, w której chce być. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           
"Transfer" rozpoczyna się od testu przynależności do danej frakcji. Tak jak w przypadku Tris, tak i tutaj wykonuje go znana nam już Tori. Tobias został przeszkolony przez własnego ojca jakie wybierać odpowiedzi, żeby zostać  w swojej rodzimej frakcji - Altruiźmie i właśnie z takim wynikiem kończy test. Bliżej poznajemy sytuację rodzinną Tobiasa, o której oczywiście wiedzieliśmy z dalszych tomów, jednak tym razem bezpośrednio możemy o tym przeczytać w tym rozdziale. Poznajemy też odczucia chłopaka, który był bardzo przywiązany do swojej frakcji, jednak w ostatnim momencie zdecydował się ją zmienić. W następnym częściach Tobias przechodzi inicjację i staje się pełnoprawnym członkiem frakcji. W międzyczasie odwiedza go pewna kobieta...

           Książka nie odbiega poziomem od całej trylogii, jak to czasem bywa z dodatkami do serii (np. "Książę i Gwardzista" jest według mnie zbędnym dodatkiem do serii "Selekcja"). Jest napisana w podobny sposób, chociaż muszę przyznać, że czytając ją, nie czułam takiego zainteresowania, jak przy "Niezgodnej". Ale było to spowodowane nie mało interesującą fabułą, ale tym, że całą trylogię skończyłam jakiś czas temu i wiem, co się wydarzy, a całą inicjację Tobiasa przeszłam razem z Tris. Jednak, jeśli ktoś jeszcze nie zaczął czytać trylogii, a ma ją w planach, to polecam zacząć właśnie od "Cztery". Zazwyczaj dodatki do serii traktuję właśnie jak dodatki, którymi mogę się cieszyć już po skończeniu cyklu (tak było w przypadku "Countdown", czyli dodatku do "Przeglądu Końca Świata"), jednak "Cztery" można uważać za pełną powieść, która powinna zostać przeczytana jako pierwsza.

           Ciekawie było też przypomnieć sobie bohaterów "Niezgodnej", którzy przeszli do Nieustraszoności razem z Cztery, a których wątki zostały tutaj o wiele bardziej rozbudowane, np. Erica, Zeke, czy Shauny. W pierwszej części wydawali się już dobrze zaaklimatyzowanymi Nieustraszonymi, a tutaj widzimy ich inicjacje i dowiadujemy się z jakich frakcji pochodzą. Może teraz zrozumieć, jak narodziła się wrogość w stosunku do Erica i przyjaźń z Zeke.  
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Znaliśmy odczucia Tris w stosunku do Tobiasa, a teraz poznaliśmy je w odwrotną stronę. Było to bardzo ciekawe spojrzenie na łączące ich relacje oraz możliwość powrotu do świata frakcji. Polecam zapoznać się z tą książką wszystkim fanom trylogii "Niezgodna" oraz osobom, które wciąż się wahają. A teraz zostało mi już wyłącznie oczekiwanie na kolejne ekranizacje. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu30 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze "Niezgodnej" więc zanim sięgnę po tą książkę jeszcze trochę minie ;) Ale na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje odczucia nie były takie pozytywne :/. Relacja Tobias-Tris w tej powieści wydały mi się "sztuczne".

  OdpowiedzUsuń
 3. Cała trylogię Niezgodnej mam już za sobą, ale chyba nie podobała mi się aż tak bardzo, żeby czytać ten dodatek. Również czekam na drugą część ekranizacji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo że seria mi się podobała, raczej po dodatek nie sięgnę. Historię Tobiasa i jego relacje z Tris już poznałam. Jakoś nie mam ochoty bardziej się w to zagłębiać. Może byłoby inaczej, gdybym nie przeczytała wcześniej serii i nie wiedziała co się stanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej serii i jakoś na razie na pewno nie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam jeszcze okazji czytać "Niezgodnej", więc ten dodatek na razie nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. mam gdzieś tam w dalekich planach "Niezgodną". Zobaczę, jak ona mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na początek mam zamiar przeczytać trylogię, ale zapewne te nowelki również przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam ochotę na całą trylogię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam tego cyklu, ale jeśli będę miała czas to chętnie poznam.

  OdpowiedzUsuń
 11. dam sobie spokój z tą powieścią.
  cała trylogia niezbyt mnie zaciekawiła, a z tego wszystkiego najgorszy był styl pisania autorki, gdy pisała w imieniu Tomasa. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem w trakcie czytania tej ksiazki i w sumie mam pozytywne zdanie na jej temat. Nie wiedzialam ze powstawaly jako nowele osobno. I faktycznie jest bardziej sensowna od polowek Selekcji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Cała seria nie dla mnie, ale cieszę się, że Tobie się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Początkowo w ogóle nie wiedziałam o czym piszesz. :D Dopiero później doczytałam, że to książka dotycząca "Niezgodnej", której nie czytałam, więc póki co tej lektury też nie przeczytam.
  ~Księżycowa Pani

  OdpowiedzUsuń
 15. Z serii "Niezgodna" przeczytałam dwie części i tak średnio mi się podobały. Myślę, że tę książkę też kiedyś przeczytam, gdy na nią trafię:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Przeczytałam ''Niezgodną'', ale nadal wstrzymuję się nad kolejnymi tomami w tym również ''Cztery'', mam nadzieję, że w końcu się przełamię :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Mimo wielu pozytywnych recenzji, jakoś nie miałam ochoty czytać Niezgodnej. Kiedy przeczytam (o ile), to może zajmę się "Czwórką".
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Chętnie przeczytam. Lubię dwie pierwsze części trylogii (trzecia była trochę słabsza), więc myślę, że te nowelki też przypadną mi do gustu. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam na półce całą trylogię, ale jeszcze się za nią nie zabrałam, więc trudno mi powiedzieć czy będę zainteresowana losami bohatera ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam jeszcze trylogii, więc i ta książka jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Chcę przeczytać , ponieważ Tobiasa uwielbiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. O "Niezgodnej" słyszałam, ale raczej w najbliższym czasie nie przeczytam, bo mam już dużo książek w planach ;) Więc i ta książka będzie musiała poczekać na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytałam "Cztery" i myślę, że wypadło o dużo gorzej od "Niezgodnej" :c

  Pozdrawiam,
  Alpaka

  OdpowiedzUsuń
 24. Chyba sobie odpuszczę czytanie tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 25. Z serią nie miałam styczności, oprócz filmu, więc chętnie przeczytałabym tę książkę. Jeśli na nią wpadnę, to jej nie odmówię ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Przeczytałam ,,Niezgodną" i nie mogę się zmusić do sięgnięcia po następną część. Seria nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Planuje przeczytać serię i właśnie ten dodatek bardzo mnie ucieszył :) Dobrze go oceniasz więc myślę,że będę zadowolona kiedy już sięgnę po cztery :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Raczej nie sięgnę, czytałam tylko "Niezgodną", ale jakoś straciłam ochotę na dalsze tomy, chociaż akurat I tom mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja przeczytałam "Cztery" z wielką chęcią i bardzo mi się podobała. Najbardziej jednak przy czytaniu nie mogłam doczekać się końca - tego, jak Tobias poznaje Tris. :) Byłam tak ciekawa, jak to wszystko wyglądało z jego strony, że całą książkę przeczytałam w kilka godzin. :) Jego perspektywa absolutnie mnie nie zawiodła, naprawdę cieszę się, że mogłam zapoznać się z początkiem historii Tobiasa i Tris, właśnie oczami Cztery. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...