sobota, 26 marca 2016

166# Miłość w czasach zagłady - Hanni Münzer (RECENZJA PRZEDPREMIEROWA!)

Tytuł: Miłość w czasach zagłady
Autor: Hanni Münzer  (pochodzenie: Niemcy)
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: marzec 2016
Liczba stron: 488
Forma: własna
Moja ocena - 8/10

WSTĘPNIE...

         Babcia to osoba, której nigdy nie podejrzewałoby się o ciekawe, emocjonujące życie, która mogła wieść w przeszłości. Babcia zazwyczaj kojarzy się z ciepłą osobą, która całe życie gotuje, piecze ciasta i zajmuje się wnukami. Jednak każda babcia była kiedyś młoda i mogła przeżyć więcej emocjonujących chwil, niż jej córka, czy wnuczka. Właśnie tego próbuje dowiedzieć się Felicity szukająca swej zaginionej matki, która z kolei próbuje rozwikłać tajemnicę z przeszłości swojej matki. Obie kobiety pragną poznać sekrety swojej przodkini i to jest głównym motywem "Miłości w czasach zagłady".

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

         
           Felicity to młoda współczesna kobieta, która jest początkującą lekarką gotową wyjechać do Afganistanu, aby rozpocząć tam pracę w zawodzie. Jednak jest zmuszona do przełożenia swoich planów na później, gdyż wyrusza w podróż za własną matką, która nagle zniknęła z dnia na dzień. Okazuje się, że Martha wykupiła bilet lotniczy do Rzymu. Felicity jest zaskoczona spontanicznością rodzicielki i niewiele się namyślając rusza za nią do Włoch.
Bardzo szybko poznajemy historię z przeszłości osadzoną w burzliwych latach pomiędzy I a II wojną światową w Niemczech. Główna sprawczyni poszukiwań sekretów przez współczesne kobiety to Elisabeth, słynna śpiewaczka, której młodość przypadła na niespokojne lata 20. i 30. XX wieku. Młoda mężatka jest osobą bardzo spontaniczną, wesołą i żywiołową. Jej życiem jest muzyka, dopóki nie rodzi córki Debory, która kradnie całe jej serce. Gdy Hitler dochodzi do władzy rodzina Berchinger wie, że nastały ciężkie czasy, zwłaszcza dla Żydów. W synagogach wybuchają pożary, Żydzi znikają w tajemniczych okolicznościach, na ulicach palone są stosy zakazanych książek. Niemcy się zmieniają, a Gustav i Elisabeth postanawiają uciec do Londynu, póki jest to jeszcze możliwe. Niestety nowa władza miesza im szyki...


           Narracja w tej książce jest bardzo specyficzna. Nie jest to typowe opowiadanie o losach bohaterów, które czasem można uznać za nieco bezosobowe, spotykane w większości powieści. W tym przypadku narrator swoimi wypowiedziami jakby trochę ocenia bohaterów i zarazem wyjaśnia ich zachowanie, nadając im tym samym cechy charakteru. Niby nic takiego nie mówi, ale w tej narracji można wyczuć komentowanie sytuacji lub zachowania poszczególnych osób. Jest to dość rzadko spotykany sposób prowadzenia fabuły, który stanowił naprawdę ciekawą odmianę od klasycznej wersji. W książce od samego początku dużo się dzieje. Na szczęście długo nie trzeba czekać na rozwój fabuły i historię prababki Felicity, a w wielu takich powieściach musi minąć wiele stron.

           Niby jest to kolejna książka z serii odkrywanie rodzinnych tajemnic, jednak każda jest inna. Tym razem znajdujemy się w samym sercu rodzącego się nazizmu i nienawiści do rasy niearyjskiej. Możemy poznać sytuację w Niemczech, odczucia obywateli po klęsce podczas I wojny światowej i "światełko w tunelu", którym dla niektórych był Adolf Hitler i jego partia. Bardzo lubię takie połączenie wątków obyczajowych, czy kryminalnych z historycznymi. Obsadzenie fikcyjnych bohaterów w "czasach zagłady" wyszło autorce Hanni Münzer bardzo dobrze, gdyż całą opowieść czyta się z wielkim zainteresowaniem. Autorka zdecydowanie ma lekkie pióro, nie nudzi, a bohaterowie (zwłaszcza muzykalnie uzdolniona Elisabeth) są barwni i interesujący. Poznajemy ludzi z różnych sfer, z różnych krajów i o różnych przekonaniach, co sprawia, że jednym kibicujemy i współczujemy w razie niepowodzeń, a innym wręcz przeciwnie.

PODSUMOWUJĄC...
          
          Pozycja Hanni Münzer to dobra lektura o okrucieństwie II wojny światowej. Jest w niej zawarte wszystko, co być powinno: wątek i postacie historyczne, opowieść o różnych formach miłości oraz zagadka, rozwiązana dopiero kilka pokoleń później. Dla miłośników literatury wojennej jest to pozycja obowiązkowa.


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

20 komentarzy:

 1. To coś dla mnie! Właściwie już powinnam zamówić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta forma narracji trochę przypomina mi XIX-wieczne powieści np. od Hentmry Jamesa, ktory też mial w zwyczaju wyjaśnianie motywów zachowania bohaterów i tym samym określania ich charakterów. Książka może mi się spodobać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanowię się nad nią. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna powieść dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jak najbardziej w moim guście i stylu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że mogłabym poświęcić chwilkę powieści ;)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Już wiem, że to książka dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazwyczaj nie czytuje książek związanych z tematyką wojenną, ale w przypadku powyższej książki zamierzam zrobić wyjątek, bo bardzo mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym się przełamać i polubić czytanie książek o tematyce wojennej, ale nie wiem czy kiedykolwiek mi się uda...

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba mi się okładka tej powieści i myślę, że chętnie zobaczę ją w swoich łapkach po premierze... :) Tym bardziej, że bardzo lubię historie osadzone w przeszłości... mimo tego, że muszę je sobie dawkować :)

  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja bardzo lubię takie wojenne obrazy, więc z pewnością sięgnę po ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już sam tytuł brzmi zachęcająco. Tematyka nie jest mi obca, więc z chęcią przygarnę tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książki o tych czasach ciężko mi się czyta. Jednak podoba mi się zabieg narracyjny, jaki opisałaś. Zastanowię się nad nią. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przede wszystkim intryguje mnie ten sposób narracji, w którym wyczuwa się to komentowanie sytuacji :) I lubię odkopywanie starych, rodzinnych sekretów !

  OdpowiedzUsuń
 15. Specjalnie wpadłam tu po to, aby przeczytać recenzję tego tytułu. Jestem go bardzo ciekawa :) Lubię takie retrospekcje w książkach i rozwiązywanie rodzinnych zagadek :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapiszę sobie ten tytuł, jak będę miała ochotę na tego typu książkę, będę o niej pamiętać ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawie przedstawione tajemnice z przeszłości to coś, co lubię w powieściach ;-) Zaintrygowałaś mnie tym zaangażowanym narratorem - to ciekawe rozwiązanie, dopóki ów narrator nie narzuca swojego punktu widzenia :) Będę miała tę książkę na pewno na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapowiada się ciekawie, muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...