niedziela, 18 października 2015

144# Utracona i odzyskana - Lucy Foley

Tytuł: Utracona i odzyskana
Autor: Lucy Foley (pochodzenie: Wielka Brytania)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: marzec 2015
Liczba stron: 440
Forma: papierowa (moja biblioteczka)
Moja ocena - 8/10WSTĘPNIE...

       Wystarczył mi sam opis debiutanckiej powieści Lucy Foley, abym wiedziała, że po książkę warto sięgnąć. Tajemnica skrywana od lat, angielska sceneria wyższych sfer, znany i uzdolniony malarz oraz podróż do pięknego egzotycznego kraju jakim jest Korsyka - takiej powieści potrzebowałam. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Kate to niespełna trzydziestoletnia Brytyjka, która nagle zostaje na świecie sama. Jakiś czas temu zmarła jej ukochana matka June, która była jej najlepszą przyjaciółką, a teraz zostawia ją również babka, Evie. Jednak przed śmiercią wyjawia jej pewną tajemnicę, którą skrywała od lat: wie, kto jest prawdziwą matką June, mimo że zawsze twierdziła, że nie ma żadnego pojęcia o przodkach przybranej córki. Zrozpaczona po śmierci najbliższych Kate postanawia poznać więcej szczegółów tej tajemnicy. Udaje się w podróż na Korsykę w odwiedziny u malarza - Thomasa Stafforda, która ponad pół wieku temu namalował obraz jej babki. Tom ma do opowiedzenia cudowną historię miłosną, ale nie zna wszystkich szczegółów skrywanej od lat tajemnicy. Kate udaje się w dalsza podróż, a pytania zaprowadzą ją do Paryża i Nowego Jorku...


          Historia rozpoczyna się właściwie w latach 20. XX wieku, a kończy we współczesności głównej bohaterki (są to lata 80. XX wieku). Nie mogło zabraknąć również czasów II wojny światowej i ciekawej opowieści Cecile z tym związanej. Autorka pięknie opisała historię miłosną, która nigdy się nie skończyła i w sercach bohaterów nadal się toczyła, nawet gdy byli z kimś innym. Opisy krajobrazów, głównie Korsyki są zniewalające i zachęcają do zwiedzenia tego urokliwego miejsca, a zwłaszcza pięknego domu słynnego malarza. Nic dziwnego, że bohaterka postanowiła zostać tam dłużej i w między czasie zakochać się w pewnym przystojnym mężczyźnie. Ale to jest tylko poboczny wątek, gdyż prym wiodła tutaj historia Alice oraz Thomasa. Zadziwiło mnie trochę zakończenie, gdyż spodziewałam się raczej innego obrotu spraw - jakiejś wielkiej bomby albo chociaż spotkania po latach. A zakończenie jest takie spokojne i zwyczajne. Ale to nie jest jakimś wielkim minusem, bo cała opowieść nadrabia tę trochę skąpą końcówkę. 


PODSUMOWUJĄC...

         Aż trudno uwierzyć, że ta książka jest debiutem brytyjskiej autorki. Jeśli taka piękna historia udała się już za pierwszym razem, to jakie będą kolejne książki? Już w tej chwili autorka trafia na moją listę książek najbardziej wyczekiwanych pisarek obok Kate Morton,Sarah Jio, Lucindy Riley.

21 komentarzy:

 1. Lubię tak udane debiuty, chętnie sięgnę po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie historie rozpoczynające się w przeszłości zawsze mnie intrygują. No i do tego debiut, chętnie przeczytam !
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zaintrygowana :) mam wrażenie, że ta książka mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię historie, którze same w sobie mają do przekazania inną historię :) Nie słszałam jeszcze ani o książce ani o autorce, ale w końcu to debiut więc mam prawo;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o książce, ale opis jest intrygujący, więc kto wie może kiedyś się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I pomyśleć, że taka perełka mogła przemknąć mi koło nosa. Nie słyszałam o niej wcześniej a zapowiada się wprost cudownie. Muszę przeczytać! :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. TAK dobry debiut? To znaczy, że koniecznie muszę przeczytać i oby się udało!

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytam, jak będzie okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oby tylko po tych debiucie nie osiadła na laurach... Bo czasami trudno jest dogonić samego siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubimy podobne książki i widzę, że na tę chętnie bym się skusiła. Takie debiuty lubię :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem czemu, ale po opisie fabuły skojarzyło mi się troszeczkę z "Tam, gdzie rodzi się miłość" Edyty Świętek, chociaż obie historie nie mają chyba nic wspólnego (no może to, że w obu znajdziemy tajemnicę skrywaną od lat :)).
  Twoja recenzja zaciekawiła mnie. Skoro to tak udana powieść, to muszę po nią jak najszybciej sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Śliczna okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwszy raz o tej książce słyszę:) ale wydaje mi się, że całkiem przypadłaby mi do gustu!

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi bardzo ciekawie i czuję się zainteresowana. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Taki debiut muszę poznać, zapisuję tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie słyszałam tytułu, ale podoba mi się fabuła. Dorzucam do biblioteczki na L.C, żeby mieć tytuł w pamięci. Takie historie z przeskokami czasu czyta się fajnie, przynajmniej dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wstyd przyznać, ale widzę ją pierwszy raz na oczy, ale już mi się podoba! Przede wszystkim to pomieszanie czasowe. Lubię jak sfery czasowe się ze sobą przeplatają bo to zawsze gwarantuje intrygującą, pełną historię. Skoro tu jeszcze jest to urocze tło Korsyki, wydaje mi się, że mogę sięgnąć. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 18. OMG, uwielbiam takie klimaty, jestem bardzo ciekawa tego tytułu :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię sięgać po debiuty, a ten jest zachęcający :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cudowna, lekka okładka, przywodząca na myśl zmysłowe lato. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...