czwartek, 8 października 2015

142# Mademoiselle Chanel - Christopher W. Gortner

"Moje życie mi nie odpowiadało, więc sama je sobie stworzyłam."
Tytuł: Mademoiselle Chanel
Autor: Christopher W. Gortner (pochodzenie: Polska)
Wydawnictwo: Znak/Między słowa,o
Data wydania: październik 2015
Liczba stron: 588
Forma: moja własna biblioteczka
Moja ocena - 9/10WSTĘPNIE...

    Świat mody niekoniecznie mnie interesuje. Nie znam się na projektantach, ani nie zdaję sobie sprawy, z tego, jakie aktualnie stroje są na topie. Jednak nawet ja musiałam słyszeć o słynnej Coco Chanel. Każda kobieta powinna wiedzieć, że to właśnie Coco stworzyła najbardziej elegancką i na każdą okazję sukienkę - "małą czarną". Uwielbiam lata, w których Chanel tworzyła (lata 20., lata 30.), więc naprawdę byłam bardzo zaciekawiona jej życiem. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         Książka dzieli się na kilka części, które opowiadają o poszczególnych latach życia Gabrielle "Coco" Chanel. Początkowo poznajemy ją jako małą dziewczynkę, która zostaje porzucona przez uwielbianego ojca i osierocona przez matkę. Wraz z dwiema siostrami zostaje wysłana do klasztoru, tym samym tracąc całkowicie kontakt z dwoma braćmi. Już w klasztorze siostry zakonne zauważają jej niezwykły talent do szycia, a dla małej Gabrielle jest to zajęcie, któremu oddaje się w pełni, czyni ją to szczęśliwą. Staje się perfekcjonistą w swoim fachu, jednak jeszcze przez długie lata nikt tego prawdziwie nie doceni. Dopiero gdy otwiera swój sklep z kapeluszami własnego wykonania zaczyna być doceniana. Coco zasłynęła początkowo z rewolucyjnych krojów sukienek, bluzek, spódnic, żakietów, które były lekkie i wygodne, a nie jak dotychczas - ciężkie i bardzo ozdobne. Zwłaszcza po I wojnie światowej, gdy kobiety przyzwyczaiły się już do całkiem innego życia, szybszego i niespokojnego zaczęły doceniać proste, ale nadal eleganckie kroje ubrań. W książce pokazane są również motywy kierujące projektantką przy tworzeniu logo (Coco i Capel, jej wielka miłość złączeni na zawsze) oraz nadaniu nazwy perfumom. Nic nie tworzyło się przez przypadek. 

          Czy Coco Chanel faktycznie była wspaniałą kobietą? Jeżeli chciałoby się przeanalizować jej biografię, to wyłania się obraz kobiety raczej upadłej (choć może w naszych czasach tak drastycznie by jej nie określano), a nie wspaniałej osoby. Jednak autor Christopher W. Gortner od lat zafascynowany postacią projektantki, przedstawił ją w taki sposób, że całkowicie zmieniamy o niej zdanie. Pokazuje on jej uczucia, namiętności i cele, które nią kierowały, a nie tylko suche fakty. Zresztą jak sama często mówiła: "Jest tylko kobietą". Jak na lata, w których żyła, Coco Chanel była kobietą bardzo wyzwoloną. Pracujące damy nie były wtedy jeszcze zbyt często spotykane, a co najważniejsze szanowane. Na pewno reputację niszczyły jej liczne romanse i to nie tylko z mężczyznami, ale również przedstawicielkami płci pięknej. Ale ona reputacją się nie martwiła. Nigdy jej marzeniem nie było zostać żoną i matką. Była naprawdę nowoczesną kobietą, co początkowo stanowiło przeszkodę w jej karierze. Przeżyła Wielki Kryzys, dwie wojny i żadne z tych wydarzeń nie stanęło jej na przeszkodzie, aby zbudować wielkie imperium modowe.

          Jestem całkowicie oczarowana powieścią o jednej z najsłynniejszych projektantek mody. Oczarowana, to najtrafniejsze słowo opisujące moje uczucia względem książki. Najpierw zachwyciła mnie subtelna okładka, później całkowicie pochłonęła mnie historia życia Chanel, aż w końcu urzekła postać Coco Chanel, która zrewolucjonizowała świat mody w XX wieku i nadała rytm nowym nurtom aż po nasze czasy. Czasem wgłębiając się w historię zapominałam, że ta opowieść wydarzyła się naprawdę i taka osoba istniała i tworzyła kilkadziesiąt lat temu. Aż dziw, że jedna osoba może tyle przeżyć. 
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Dopełnieniem wspaniałej książki może być film z 2008 roku z Shirley MacLaine. Jednak oczywiście nic nie zastąpi powieści biograficznej autorstwa Gortnera. Cieszę się, że nie była to zwykła biografia, gdyż dzięki sfabularyzowanej formie była ona o wiele ciekawsza. Polecam naprawdę gorąco!


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

23 komentarze:

 1. Ja się do tego typu lektur raczej nie przekonam :D
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale ci szybko poszło z tą recenzją!;) Ja jeszcze się za nią nie wzięłam, ale po Twoich słowach chyba zacznę szybciej niż myślałam;)
  Pozdrawiam!
  pokoleniezaczytanych.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu mam ochotę na biografię czy powieść biograficzną. Ta książka nada się w sam raz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam film o Coco, nawet posiadam go na półce w domu. Ale na książkę o wiele bardziej się cieszę. W przyszłym tygodniu zacznę ją czytać :))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa postać, więc i książka taka powinna być ;) Jak będę miała okazję, to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaczynam żałować, że się nie skusiłam na egz. recenzencki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie sięgnęłabym po tę pozycję, bo uwielbiam książki o znanych kobietach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słynna postać i o niej chciałabym poczytać :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 9. Wygląda na to, że to bardzo niezależna osoba :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię dobre biografie, ciekawych osób, może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Widziałam kilka filmów ale jeszcze nie czytałam żadnej książki o niej

  OdpowiedzUsuń
 12. Mimo bardzo zachęcającej recenzji ja podziękuję - nie interesują mnie takie klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że spodobałby Ci się "Luksus, dlaczego stracił blask" Dany Thomas

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie interesuje mnie świat mody ani życiorys Coco Chanel, dlatego jednak nie skuszę się na powyższą pozycję, ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam ją na liście książek, które koniecznie chciałabym przeczytać. Uwielbiam Chanel i wszystko, co z nią związane. Czytałam kiedyś jej biografię. Miała fascynujące, ale jednocześnie nie do końca szczęśliwe życie. O ile zawodowo osiągnęła wszystko, o tyle nie dane jej było zaznać szczęśliwej miłości. Ciekawa jestem jak wątek z Boy'em ujęty jest w tej książce. :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba szybciej skuszę się na film

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Modą to i ja się nie za bardzo interesuję, ale do Coco szacunek mam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo lubię takie książki, więc chętnie przeczytam mimo, że już trochę wiem o Chanel, bo oglądałam film.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 20. Sama nie wiem, chyba nie mam ochoty... ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Niewiele wiem o Coco Chanel, interesuje mnie jej biografia, muszę sięgnąć po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Moje podejście do mody jest w sumie podobne do twojego, ale Coco znam, kiedyś interesowałam się nawet jej życiem, także wydaje mi się, że sięgnięcie po tę książkę, nie jest takim złym pomysłem. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...