piątek, 6 marca 2015

86# Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League - Anonimowy piłkarz

Tytuł: Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League
Autor: Anonimowy piłkarz
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: marzec 2014
ISBN: 9788379241439
Liczba stron: 264
Forma: własna biblioteczka
Moja ocena - 7/10WSTĘPNIE...

   Ostatnio polubiłam biografie osób związanych w jakiś sposób z piłką nożną - czyli piłkarzy lub też trenerów. "Futbol obnażon. Szpieg w szatni Premier League" zainteresował mnie również, zwłaszcza, że autor jest anonimowy. Byłam ciekawe, dlaczego wolał ukrywać, kim naprawdę jest. 


TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           Autorem książki "Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League" jest anonimowy piłkarz, który prawdopodobnie zostać już zinwigilowany. Występował on przez kilka sezonów w Premier League i Championship, czyli dwóch najwyższych ligach angielskich. Dzielił boisko z najwybitniejszymi graczami futbolu. Ta książka powstała po to, by uświadomić odbiorcom, że życie piłkarza wcale nie jest kolorowe, łatwe, ani spokojne. On sam po latach spędzonych na boisku popada w depresję, a wielu jego kolegów po fachu ma problemy ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Bohater wydaje się rozdarty pomiędzy dwoma środowiskami. Czasem myśli i zachowuje się, jak dawny on jeszcze przed osiągnięciem prestiżu i rozwinięciem kariery. Jedna z drugiej strony przyzwycził się do luksusu i bogatego życia. Nadal utrzymuje kontakt z ndawnymi przyjaciółmi i właśnie w momentach, gdy się z nimi spotyka, pokazuje swoje dwa oblicza. Z jednej strony ciekszy się, że spędza czas z najlepszymi przyjaciółmi, a z drugiej wychodzi z niego snob, gdy koledzy nie są ubrani, czy nie zachowują się tak, jak powinni.


          Książka przedstawia spojrzenie "od środka" na wszystkie aspekty bycia piłkarzem na najwyższym szczeblu rozgrywek w Anglii - Premier League. Sam zawodnik pozostał anonimowy by opisać wiele interesujących, jak i kontrowersyjnych historii. Raczej nie rzuca nazwiskami, ale próbuje przybliżyć nam opisami jak najbardziej, o kogo może chodzić (przykładem może być były gracz Manchesteru, obecny trener). Wyraża ciekawe zdania na temat trenerów, scoutów, agentów, aż po media. Z lekka też wyśmiewa kibiców oraz organizację WAG's (Wife And Girlfriend's). Autor książki, według mnie, ma inne spojrzenie na bycie sławnym, znanym. Ciągle pamięta skąd pochodzi i stara się nie zatracić w luksusowym świecie. Na starcie oczywiście opowiada o swoich poczatkach kariery, gdzie zaczynając w klubach amatorskich dostawał się coraz wyżej i wyżej zostając dostrzeganym przez trenerów i uważanym za przyszły talent. 

PODSUMOWUJĄC...

          Wybierając tę książkę kierowałam się chęcią zapoznania się ze zwyczajami obowiązującymi w "szatni". Chciałam też się dowiedzieć jak wyglądają relacje między zawodnikami, obowiązujące tam zasady. Autor (kimkolwiek jest) szczerze opisał to wszystko, a bycie anonimowym ułatwiło mu to zadanie, gdyż nie musiał obawiac się konsekwencji po wyjawieniu sekretów Premier Legaue. Polecam!


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu

Recenzja bierze udział w wyzwaniach czytelniczych:

19 komentarzy:

 1. Książka zdecydowanie nie dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka nie dla mnie. Ale polecę mojemu tacie, powinna mu się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, ale ta tematyka mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nadal nie lubię futbolu xd

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja raczej nie sięgnę :) oczywiście biografie i temu podobne książki lubię, ale piłka to nie moja bajka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. To książka nie dla mnie, ale kupiłam ja mojemu chłopakowi pod choinkę - mam nadzieję, że mu się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kompletnie nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdyby to była siatkówka - brałabym w ciemno ;) A tak nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematycznie niestety nie jest dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako typowa kobieta nie przepadam za nożną :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie nie przyciąga, ale zapamiętam tytuł - dobra pozycja na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa jestem, co się dzieje z zawodnikami po zakończeniu meczu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy szczególnie nie interesowałam się piłką nożna, ta książka raczej nie jest dla mnie. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie lubię piłki nożnej, ale z chęcią zapoznałabym się z tą książką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię piłkę nożną z tym większą ochotą zapoznam się z owym tytułem ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam piłkę nożną i choć preferuję ligę hiszpańską, to i angielska mocno mnie interesuje. :) Ta pozycja już jest na mojej liście do zdobycia, więc nadal będę na nią polować.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 17. Futbol obnażony to dość specyficzna książka, która jednocześnie jest autobiografią Nieznanego Piłkarza oraz książką ujawniającą pewne tajemnice na temat piłki nożnej naszych czasów. Dzięki anonimowości twórca Futbolu obnażonego mógł swobodnie wypowiedzieć się na temat tego, co leży mu na sercu i boli go najbardziej we współczesnym futbolu. Lubicie ligę angielską? Chcecie poznać futbol od kuchni? Ta książką będzie dla Was idealnym wyborem!

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajna książka, dużo ciekawostek ze świata piłki, a raczej z "undergroundu". Ciekawe czy autor nosił w getrach jakieś dyktafony szpiegowskie. :D dużo się tego nazbierało i bardzo dokładnie opisał wszystkie historie. Bardzo polecam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...