poniedziałek, 16 lutego 2015

English matters 50/2015Czasopismo: English Matters 50/2015
Miesiąc: styczeń/luty
Wydawnictwo: Colorful Media


This & That

Pierwszy artykuł "This & That" jest małym podsumowaniem dotychczas wydanych 50 numerów czasopisma w pigułce tzn: jakie wydania specjalne powstały, o jakich sławnych osobach pisał EM, jakie miejsca odwiedził i jakie tematy poruszył.


People and Lifestyle

Artykuł "Budding Royals" (tł. "Przyszły monarcha") nawiązuje do okładki, a mianowicie opowiada o Williamie, Kate i ich małym George'u. Jest to artykuł dotyczący małżeństwa i rodzicielstwa nie tylko wcześniej wspomnianej pary, ale również Charlesa i Diany oraz królowej Elżbiety jako matki. Bardzo mi on przypadł do gustu.


"About the US Department of State" (tł. "Departament Stanu") jest obszernym wywiadem z pracownicą służby dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych. Pani ta zdradza tajniki swojej pracy, główny cel i misję tej instytucji oraz wypowiada się w sprawie konfliktu pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Publikacja "Making Learning Easier" (tł. "Spraw, żeby nauka była łatwiejsza") to kilka podpowiedzi, w jaki sposób, albo raczej za pomocą czego można się w łatwiejszy sposób uczyć, zwłaszcza, gdy brakuje zaangażowania z naszej strony. Nawet nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak Live Scribe pen. Jest to długopis, którym piszemy notatki, a który wysyła ten sam tekst na naszego tableta, czy laptopa. Ciekawy gadżet i artykuł również.

Culture


Tym razem w dziale o kulturze pojawił się artykuł "Grey Uncovered" (tł. "Grey zdemaskowany"), który poświęcony jest słynnemu bohaterowi trylogii E.L. Jamesa. Z tej publikacji można się dowiedzieć, jak autor wpadł na pomysł napisania pierwszej powieści i jak ciężko było wybrać aktora do roli tytułowego Greya. 


Bardzo ciekawym artykułem jest "Univeristy with a Soul" (tł. "Uniwersytety z duszą"), w którym opisane są najsłynniejsze uniwersytety w Szkocji, Walii i Irlandii, m.in. St. Andrews, do którego uczęszczali William i Kate.  Są pokazane zdjęcia uniwersytetów, który są naprawdę stare i piękne.


Jak zawsze, tak i tym razem umieszczony został tekst piosenki wraz z jego tłumaczeniem w artykule "Don McLean - American Pie". Zazwyczaj nie jest łatwo przetłumaczyć niektóre piosenki, jeśli się nie zna utartych zwrotów i próbuje przetłumaczyć  dosłownie.

Language


Z artykułu "What's in a name" (tł. "Co jest w nazwie") poznamy wiele idiomów angielskich z imionami i dowiemy się ,dlaczego akurat te imiona zostały do nich użyte. Często związane są np. z historycznymi postaciami. 

Travel

W podróż wybraliśmy się do oszałamiającego Amsterdamu ("Dizzying Amsterdam") gdzie dowiedzieliśmy się, co warto zjeść i ... zażyć. Warto spróbować holenderskich serów, czekolady, wafli z kleistym nadzieniem toffi i zapalić trawkę. Podobno w całym mieście non stop unosi się jej słodki zapach. Miasto słynie również z licznych kanałów i rowerzystów. 

Conversation matters


Artykuł "In a mountain resort" (tł. "W górskim kurorcie") jest napisany w formie lekcji. Przedstawione są trzy dialogi, w których klienci meldują się do ośrodków wypoczynkowych w górach i zadają pytania recepcjoniście, wypożyczają różne sprzęty lub wybierają się na przejażdżkę kolejką górską. 

Leisure

Ostatni artykuł zatytułowany "Annual Celebrations'" (tł. "Świętowanie rocznicy") opowiada o świętowaniu przez ludzi rożnych rocznic. Jest tutaj również trochę zróżnicowania kulturowego. 

Ten numer był według mnie o wiele lepszy, niż poprzedni - 49/2014. Jednak zachęcam do przeczytania również poprzedniego wydania.

Za możliwość przeczytania czasopisma dziękuję wydawnictwu

17 komentarzy:

 1. Nie czytam żadnych czasopism, ani polskich ani tym bardziej obcojęzycznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Planuję zakupić następny numer, bo chociaż chciałam zaczęć od tego, to za późno się na to zdecydowałam i już nigdzie nie mogłam na niego trafić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba zacznę kupować te magazyny. Wydają się być dobrym źródłem do nauki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna gazeta, naprawdę przydatna w nauce języka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Strasznie chciałabym zdobyć ten numer, właśnie ze względu na ten artykuł z Uniwersytetami. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem po lekturze tego numeru i czekam na kolejny :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Planuję w końcu sięgnąć po ten magazyn :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym zapoznać się z magazynem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię czytać ten magazyn :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Magazyn wydaje się fajny. Zaczynam się zastanawiać nad lekturą... Szczególnie ten numer. Lubię rodzinę królewską a artykuł o nich..
  Zapraszam do siebie,

  http://worldofbookss.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że ten numer czasopisma jest bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie najbardziej w tym numerze zaciekawił artykuł o Amsterdamie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie kupię najnowszego numeru. Wolę zaoszczędzić i wypożyczyć z biblioteki te nieco starsze :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kupiłam, jest to mój pierwszy numer, ale czyta się go przyjemnie, ostatnio prawie o nim zapomniałam. :( Ale dzięki za przypomnienie. ;) Wciąż zostało mi ze trzy artykuły. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Fantastyczny magazyn, uwielbiam go ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiele dobrego czytam na temat tego magazynu, jednak jakiekolwiek gazety to nie moja bajka, zawsze oglądam tylko zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...