środa, 10 maja 2017

231# Mroczna toń - A.J. Banner

Tytuł: Mroczna toń
Autor: A.J. Banner (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania:  kwiecień 2017
Liczba stron: 304
Forma: papierowa, moja biblioteczka
Moja ocena - 8+/10WSTĘPNIE...

          Psychologiczne thrillery są coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Uznanie w tym gatunku zdobyli m.in. Gillian Flynn, czy Paula Hawkins, natomiast A.J. Baner jest jeszcze początkującą pisarką w tym gatunku. Jednak opis jej książki skutecznie mnie przekonał do tego, abym dała jej szansę.

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

         Kyra Winthrop, szczęśliwa żona Jacoba, biolog morski, która pracowała jako asystentka profesora na uczelni, podczas nurkowania ze swoim mężem ulega wypadkowi, w wyniku którego traci wspomnienia z czterech ostatnich lat jej życia, ma problemy z koncentracją oraz pamięcią krótkotrwałą. Jej czuły i opiekuńczy mąż postanawia, że dobrze jej zrobi wyprowadzka na wyspę Mystic, gdzie być może uda jej się odnaleźć spokój. Kobieta jest całkowicie zdana na męża i wszystkie fakty, które o sobie poznaje pochodzą od niego. Jednak gdy zaczyna coraz więcej sobie przypominać, wracają do niej urywki wspomnień oraz uczuć, które wprawiają ją w konsternację. Kim jest pojawiający się w jej umyśle Aiden Finlay? Dlaczego jej przyjaciółka Linny wydaje się być inną osobą? Kyra postanawia za wszelką cenę odkryć prawdę o sobie...

          Wymyślenie narratora cierpiącego na amnezję może być trudne, jeśli autor nie zdoła sprzedać autentyczności osobowości wykreowanej przez siebie postaci. Na szczęście autorka stanęła na wysokości zadania i stworzyła autentyczny profil kobiety, która nie potrafi przypomnieć sobie przeszłości i gubi się w gąszczu informacji, które pochodzą głównie od jej męża. Wyobraźcie sobie, że tracicie wszystkie wspomnienia z czterech wcześniejszych lat, a w tym również moment poznania miłości swojego życia, ślub, przeprowadzkę na wyspę itp. To musi być przerażające i przytłaczające uczucie, zwłaszcza gdy jedynie praktycznie obcy człowiek może nam opowiedzieć, jak to wszystko wyglądało. Kyra znalazła się w takiej sytuacji i mimo, że bardzo chciałaby wierzyć we wszystko, co mówił jej Jacob, jej powoli powracające wspomnienia zdają się przeczyć temu sielankowemu obrazowi małżeństwa, jakie przedstawia jej partner. Ciągle towarzyszy jej niepokój, czuje że nie wszystko jest takie, jak być powinno. Dzięki dobrze napisanej prozie, A.J. Banner była w stanie utrzymać wysoki poziom napięcia w całej powieści. Dając tylko małe elementy prawdy sprawiła, że lektura "Mrocznej toni" wywołała we mnie ogromne pragnienie znalezienia odpowiedzi tak rozpaczliwie, jak Kyra. Od samego początku wprowadza tajemniczy i posępny klimat umiejscawiając akcję na wyspie z dala od społeczności, bez sąsiadów w pobliżu, aby bohaterce łatwiej było odzyskać spokój po traumatycznych przeżyciach. Ale czy na pewno taki był cel przeprowadzki? Może Jacob próbuje coś ukryć? Kyra jest zdana wyłącznie na siebie i aby odzyskać wspomnienia musi zaufać własnym przeczuciom. Ten psychologiczny rollercoaster zaczyna się bardzo spokojnie i niewinnie, jednak mniej więcej w połowie nagle przyspiesza i zmierza w nieoczekiwanym kierunku. Książka jest bardzo dobrze napisana, a historia ciekawie się rozwija. Szczegóły w retrospekcjach z przeszłości Kyry stanowią tło dla napięcia, które jest odczuwalne w całej historii. Autorka porządnie przemyślała wszystkie szczegóły przedsięwzięcia, jakiego podjął się Jacob, a w trakcie ich odkrywania przez główną bohaterkę byłam zszokowana pomysłowością i przebiegłością jej męża w ukrywaniu różnych rzeczy. Pisarka zdecydowanie potrafi budować napięcie, bo moje nerwy pod koniec był już na granicy wytrzymałości. 
        
PODSUMOWUJĄC...

         "Mroczna toń" ma wszystkie cechy, które thriller psychologiczny mieć powinien - jest mroczna, niepokojąca, pełna tajemnic i niedomówień, skupia się na psychice bohaterów i obsesji która może przerodzić się w przerażające działanie. Napięcie panujące podczas lektury nie pozwala oderwać się od książki aż do ostatnich stron.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu

14 komentarzy:

 1. Tajemnice i atmosfera pełna napięcia to w takich książkach zdecydowany plus.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię thrillery psychologiczne, tylko one potrafią wywołać takie emocje, mnóstwo niepokoju podczas czytania. Zapisuję sobie.

  OdpowiedzUsuń
 3. W O W! Na pewno wejdę w posiadanie tej książki. Bardzo intrygują mnie takie klimaty. ;)
  Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię dopracowane thrillery. Może więc się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zarys powieści przypomina mi trochę "Zanim zasnę", czytałaś?
  Mimo wszystko chętnie poznałabym i tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zachęcająca recenzja: motyw amnezji i napięcia. poszukam książki

  OdpowiedzUsuń
 7. No weź! Powoli mam już dosyć tego gatunku, za dużo ostatnio go czytuje, ale no nie sposób przejść obojętnie obok takiej oceny.. :D

  OdpowiedzUsuń
 8. mysle ze dla mamy prezent idelany! pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka czeka już na spotkanie, bardzo chętnie się w nią zagłębię, cieszę się, że czeka mnie intrygujące zaczytanie. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi świetnie! Bardzo lubię thrillery psychologiczne, a motyw amnezji tym bardziej zachęca do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam wielką ochotę na tę książkę, bardzo lubię dobrze skonstruowane thrillery psychologiczne. Na pewno po ten tytuł sięgnę w niedalekiej przyszłości.

  Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Wprawdzie ten motyw utraty pamięci wydaje mi się jednak niekoniecznie bardzo oryginalny, ale to niesłabnące napięcie o którym piszesz mnie przekonuje. Na pewno zwrócę na ten tytuł uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobry, psychologiczny thriller to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...