piątek, 29 maja 2015

108# Podarunek - Krystyna Mirek

"Człowiek tak sobie żyje z dnia na dzień, martwi się większymi problemami, wyolbrzymia mniejsze i nigdy się nie spodziewa, że może nadejść prawdziwe nieszczęście."

Tytuł: Podarunek
Autor: Krystyna Mirek (pochodzenie: Polska)
Wydawnictwo: Filia
Data wydania:  listopad 2014
Liczba stron: 380
Forma: własna biblioteczka
Moja ocena - 8/10WSTĘPNIE...

       W planach mam poznanie książek sławnych ostatnio polskich pisarek literatury obyczajowej i tym razem mój w wybór padł na panią Krystynę Mirek i jej książkę "Podarunek", o której chyba jeszcze nie przeczytałam negatywnej recenzji. Miałam ochotę na lekką, prawdziwą (ostatnio trochę przejadło mi się fantasy i sci-fi, choć pewnie chwilowo), nieskomplikowaną lekturę i ta powieść wydawała się właśnie taka.

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

         Główną bohaterką jest Marta, typowa kobieta z dwójką dzieci i mężem, z którym ostatnio więcej ją dzieli, niż łączy. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a Marta jest nieszczęśliwa. Jej dzieci przeżywają bunt i mama nie jest już im tak potrzebna, jak wcześniej, z mężem w ogóle nie rozmawia, a na dodatek teściowa od lat rujnuje jej każde święta czepiając się dosłownie o wszystko i wszystko chcąc zmienić. Marta ma już dosyć całej sytuacji i decyduje się na wielki krok.

Drugą bohaterką, która całkowicie nie wzbudziła mojej sympatii, lecz wręcz przeciwnie jest Kaja. Jest to koleżanka Marty z pracy (obie pracują w banku), wiecznie zadłużona i szukająca mężczyzn, którzy pomogą jej spłacić zobowiazania... Dawno nie spotkałam w powieści tak denerwującej postaci, która nie wzbudza mojego współczucia, ale raczej złość. Pierwsza bohaterka potrafi wzbudzić ciepłe uczucia w czytelniku i moje wzbudziła. Mimo przeciwności losu Marta decyduje się na wielką zmianę w swoim życiu, co na pewno zapewniło jej późniejsze szczęście. W polskich obyczajówkach uwielbiam właśnie tą realność postaci. Bo przecież kobiet podobnych do Kaji, czy Marty jest wiele i każda może mieć podobne problemy w życiu. 

         Po raz kolejny czytając pozornie zwykłą obyczajówkę, która nie powinna wzbudzać wielkiego zainteresowania (bo przecież czytać o problemach zwykłych kobiet to trochę tak jak oglądać polski serial - tasiemiec) byłam bardzo zaskoczona, że jest taka ciekawa. Już mnie naprawdę nie powinno to dziwić po twórczości Karoliny Wilczyńskiej, czy Magdaleny Kordel, ale dalej daję się na tym złapać. Książka jest ciepła, spokojna i przyjemna. Te trzy słowa najlepiej oddają klimat powieści. W dużej mierze opowiada ona o Bożym Narodzeniu, jednak kompletnie nie przeszkadza to w czytaniu jej wiosną, czy latem. 


PODSUMOWUJĄC...

          Bardzo cieszę się, że poznałam twórczość pani Krystyny Mirek. W planach już mam "Miłość z jasnego nieba" lub "Szczęście all inclusive", choć najpierw chciałabym popróbować jeszcze powieści innych polskich autorek np. pani Witkiewicz. Polecam "Podarunek", zwłaszcza jeśli macie chwilowo dość trudnych, dramatycznych historii, rozwiązywania zagadek w kryminałach, czy nierzeczywistego świata fantasy.

20 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki pani Mirek i mam w planie poznać i "Podarunek" i "Szczęście all inclusive" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Podarunek" bardzo przypadł mi do gustu, dlatego już nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam kolejne książki Pani Mirek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałabym z chęcią! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jednak podziękuję. :) Do obyczajówek właściwie nie zaglądam. :) Jednakże, któż to wie, jak kiedyś najdzie mnie ochota na obyczajówkę, będę miała na uwadze Podarunek. ^_^

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogromną mam chęć na tę książkę i to już od dłuższego czasu. Pewnie się w końcu skuszę, tak w okolicach Bożego Narodzenia żeby było bardziej klimatycznie;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie tak samo myślałam o obyczajówkach zanim sięgnęłam po pierwszą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, ale miałam ciągle wrażenie, że przesadzono z promocją i szału zwyczajnie nie ma... Jakoś mnie nie zachwyciła, choć czytało się całkiem przyjemnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Spróbuję, ciekawa jestem autorki. Szczególnie, że to nie moje klimaty literackie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę w końcu poznać twórczość tej autorki. Koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podobał mi się Podarunek, z chęcią przeczytam resztę książek Pani Mirek :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja też jestem zawsze zaskoczona, że niby zwykłe książki tej autorki są tak ciekawe i kryją tyle emocji :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książka chodzi za mną odkąd się tylko ukazała. Na pewno, prędzej czy później ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakże się cieszę, że mam tę pozycję na półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja jeszcze niedawno zastanawiałam się czy by jej nie przeczytać :) Myślę, że dam się namówić :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam i uważam, że to świetna obyczajówka. Klimat świąteczny nie zatrze się podczas czytania w innym momencie roku. Serdecznie polecam inne książki autorki np. "Drogę do marzeń", "Szczęście all inclusive" i jego kontynuację "Francuską opowieść"

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękna i optymistyczna okładka. Chętnie poznam twórczość autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię czytać książki związane z Bożym Narodzeniem właśnie w tym okresie, więc zapiszę sobie tytuł i w święta spróbuję się zapoznać. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Książkę mam na półce i planuję przeczytać w grudniu, przed Świętami. Nie nastawiam się na nic specjalnego, a myślę, że może mi się naprawdę spodobać. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam inną książkę Pani Krystyny więc chętnie i do tej zerknę.

  OdpowiedzUsuń
 20. A ja tej autorki nie czytałam jeszcze żadnej książki :( Ale mam w planach! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...