sobota, 25 kwietnia 2015

O wydawnictwach słów kilka - "L" jak Literackie

Wydawnictwo Literackie należy do grona moich ulubionych. Mam przyjemność współpracować z tym wydawnictwem, z czego niezmiernie się cieszę. 

Wydawnictwo jest jednym z najstarszych na rynku - funkcjonuje od lat 50. XX wieku. To naprawdę imponujący wynik i przez te lata zdążyło wyrobić sobie renomę. 
Są przede wszystkim wydawcami literatury, szczególnie pięknej polskiej i obcej, literatury faktu – w tym cenionych książek wspomnieniowych, historycznych, popularnonaukowych – oraz literatury dla młodzieży. Nie jestem w stanie przeanalizować dokładnie tego wydawnictwa, bo jednak ponad 50 lat istnienia nie da się skrócić w jednym poście, jednak przedstawię wam książki/okładki, które mnie ciekawią. 

1. Najpierw wspomnę o tym, że to właśnie Literackie jest twórcą jednych z najpiękniejszych okładek serii "Ania z Zielonego Wzgórza" autorstwa Lucy Maud Montgomery. Okładki są przepiękne, jedne z ładniejszych dla tej serii, która była wznawiana niezliczoną ilość razy...2. Kilka fantastycznych cykli również znajduje się w ofercie wydawnictwach. Uwielbiam trylogię "Stare Królestwo" Gartha Nixa, więc w moim zestawieniu nie mogło go zabraknąć. Okładki "na żywo" są jeszcze piękniejsze, bo mienią się Znakami Kodeksu...3. Ostatnio dosyć głośno się zrobiło o książkach Douglasa Hulicka z serii "Opowieść o kamratach". Mam je obie w planach. 4. Polskiej fantastyki również nie brakuje - w tej kategorii króluje Jacek Dukaj. Niestety nie miałam jeszcze przyjemności poznać jego twórczości, ale przymierzam się do tego...


5. Inni autorzy z tego gatunku to: bardzo słynna (choć bardziej z powieści obyczajowych) Katarzyna Michalak ze swoją serią "Gra o Ferrrin", Krzysztof Piskorowski oraz Łukasz Orbitowski.


6. Na tym fantastykę zakończę i przejdę do sensacji/kryminału. Dopiero przeglądając stronę wydawnictwa zorientowałam się, że wydają oni książki jednej z moich ulubionych skandynawskich autorek - Åsy Larsson (cykl "Rebeka Martinsson")7. Zagraniczna powieść obyczajowa to dla mnie głównie dwa nazwiska - Sue Monk Kidd oraz Debbie Macomber - najbardziej znane autorki, których książki wydawane są przez Literackie. 8. Natomiast w polskiej "strefie" można znależć o wiele więcej sławnych nazwisk np. Katarzynę Grocholę, Katarzynę Michalak, Olgę Tokarczuk...9. ... Martę Fox, Romę Ligocką, Hannę Kowalewską... i tak można by wymieniać dalej w nieskończoność. Odsyłam do strony wydawnictwa.


Kiedy bym nie weszła na stronę wydawnictwa zapowiedzi jest mnóstwo. Teraz przedstawię wam najciekawszą z nich na najbliższy czas:

1. Nadchodzi ogień - Gillian Anderson, Jeff Rovin

Międzynarodowe spiski, egzotyczne miejsca, kryminalno-przygodowe perypetie, zaskakujące zwroty akcji, przełomowe odkrycia, porywający, ale i zaskakująco niebezpieczny świat współczesnej nauki – wszystko to będzie stanowiło wybuchową mieszankę w wykonaniu gwiazdy kultowego Z Archiwum X.
A wy znacie to wydawnictwo? Kojarzycie okładki? Na pewno ;)

34 komentarze:

 1. Oczywiście, że to Wydawnictwo jest mi znane :) Okładki również kojarzę :)
  Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mało czytam książek z tego wydawnictwa. Jeśli już, to są to przeważnie dzieła Michalak.

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie czytam "Honor złodzieja". Świetna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak - okladki z serii o Ani z Zielonego Wzgorza sa przepiekne i dwie z nich goszcza na mojej polce :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nieczęsto sięgam po książki z tego wydawnictwa :) Ale nie wiem czemu, w zasadzie nie zwracam uwagi na to, kto wydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To również jedno z moich ulubionych wydawnictw i bardzo żałuję, że nie mam przyjemności z nim współpracować :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Pewnie, że kojarzę:) Choć muszę przyznać, że nieczęsto sięgam po ich książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, z Literackim miała nieprzyjemną sytuację na początku mojego blogowania i od tamtej pory jakoś unikam ich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam Literackie, ich okładki są przepiękne, książki nie tylko cieszą oczy ale też ducha :) Widziałaś kolekcjonerskie wydanie Wiśniewskiego? Z zachwytu odebrało mi oddech ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydawnictwo oczywiście, że znam, jednakże nieczęsto czytam jego książki. Niemniej jestem zainteresowana twórczością Gartha Nixa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Znam to wydawnictwo, oczywiście. :) Odkąd notuję, z jakich wydawnictw czytam książki (czyli od... dwóch miesięcy około), jak na razie przeczytałam tylko jedną Wydawnictwa Literackiego. :) Ale mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać coś jeszcze od tego wydawnictwa, bo ich oferta wydaje się naprawdę ciekawa. ^_^

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo cenię to wydawnictwo, a książki z niego pochodzące zazwyczaj są trafione w dziesiątkę:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię to wydawnictwo, choć akurat raczej za inne książki niż wymieniłaś.

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdy tak sobie popatrzyłam to chyba mało czytam książek tego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam książki Katarzyny Michalak i zbiory felietonów Janusza Leona Wiśniewskiego (-: Lubię ze względu na wydania w twardych oprawach (-:

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam nadzieję, że w końcu znajdę chwilę na 'Księgi Jakubowe'.

  OdpowiedzUsuń
 17. Prawie nie sięgam po książki z wydawnictwa, bo nie wiedzieć dlaczego w mojej bibliotece jest ich jak na lekarstwo i to same stare wydania ;) Sama mam ochotę sprezentować sobie serię Ani z Zielonego Wzgórza w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo lubię książki wydawane właśnie w tym wydawnictwie, jeszcze chyba nigdy się nie zawiodłam ich publikacjami :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Praktycznie nie znam tego wydawnictwa, ale może kiedyś się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwielbiam ich. Jestem absolutnie zakręcona na punkcie literatury polskiej, dlatego dla mnie największym skarbem tego wydawnictwa jest Pokaz prozy, wydany 6 lat temu, ale po prostu cudowny.

  Rozumiem, że nie klasyfikacja była tematem Twojego wpisu, ale jakoś nie pasuje postawienie K. Michalak i K. Grocholi w jednym szeregu z Tokarczuk...

  OdpowiedzUsuń
 21. Czytałam już parę ich książek i uważam, że trzymają poziom :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie mam z tym wydawnictwem żadnej styczności. Przynajmniej nie kojarzę żebym ostatnio czytała coś od nich. Okładki Ani fakt ładne;)

  OdpowiedzUsuń
 23. A ja się przyznam, że zupełnie nie zwracam uwagi na to, jakiego wydawnictwa książkę trzymam w dłoni :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam te Twoje posty, zawsze dzięki nim poznam jakieś ciekawe pozycje. Kocham Anie z Zielonego Wzgórza, mam serię, ale w innych okładkach, których nie skompletowałam w całości i niezmiernie żałuję. Mam ochotę na coś z ich działu fantastyki. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Kiedyś zaczytywałam się serią o Ani Shirley. Nie wiedziałam, że książki tylu znanych mi autorów są wydawane przez to wydawnictwo ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. "Ani z Zielonego Wzgórza" jakoś nigdy nie lubiłam :P Ale za to serię o Starym Królestwie uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Literackie i ja kocham <3 nie wiedziałam, że wydali Anię, no popatrz! A Romę Ligocką uwielbiam. Natomiast Olga Tokarczuk w drodze do mnie już jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Wydawnictwo literackie bardzo lubię.Ma fajne książki i okładki też są całkiem ciekawe.(Tak wiem,nie ocenia się książki po okładce,ale nic już na to nie poradzę ;P )

  OdpowiedzUsuń
 29. Ich książki oczywiście kojarzę, choć muszę przyznać, że raczej rzadko miewam do czynienia z książkami opatrzone znakiem Literackiego. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 30. wydawnictwo literackie to bezsprzecznie jedno z lepszych wydawnictw :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Znam to wydawnictwo, śledzę na bieżąco ich nowości i czytam:)

  OdpowiedzUsuń
 32. Znam i nawet niektóre powyższe pozycja czytała :-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...