czwartek, 16 kwietnia 2015

English Matters 51/2015Czasopismo: English Matters 51/2015
Miesiąc: marzec/kwiecień
Wydawnictwo: Colorful Media


This & That

Pierwszy artykuł "This & That" to taki mały misz-masz. Są tutaj informacje o nagrodzie literackiej, o szaleństwie zakupowym oraz o aparacie cyfrowym. 

Następny artykuł w tej kategorii  "The phenomenon of Lolita" (tł. "Fenomen Lolity") opowiada o twórcy właśnie tej książki - o Vladimirze Nabokovie. Jest to jeden z ciekawszych artykułów w tym numerze.

People and Lifestyle

Tym razem wielką gwiazdą numeru był Henry Cavill ("Henry Cavill - the Man of Steel" - tł. "Henry Cavill - Człowiek ze stali"). Był to również ciekawy artykuł, może dlatego, że ja tego aktora po prostu lubię. Możemy się dowiedzieć, że droga dojścia do kariery nie była dla Cavilla łatwa, ale jak widać dał radę. 

Dość nietypową publikacją jest "It's in your blood" (tł. "W twojej krwi"), która opowiada o naszej... krwi: o tym, jakie są jej grupy, z czego się ona składa oraz o tzw. "błękitnej krwi". 

Publikacja "Klara Keler - A project on the body" (tł. "Klara Keller - Projekt:ciało") to wywiad z Klarą Keller, która jest antropologiem oraz fotografem, głównie aktów. Pani Klara wyjaśnia czym jest jej projekt, jakie były jego początki oraz co sądzą o nim inni ludzie. 

Culture


Tym razem w dziale o kulturze pojawił się artykuł "The Nation;s Village Hall" (tł. "Narodowy Dom Ludowy"), który poświęcony jest pięknej budowli inspirowanej starożytnym Rzymem, stworzonej za czasów panowania Królowej Wiktorii i jej małżonka Alberta.

Japończycy znani są ze swoich mangowych komiksów. Autor artykułu  "Japanese Vampires" (tł. "Japońskie wampiry") przedstawił nam japońskie mangi o wampirach.  Mnie te stworzenia kompletnie nie interesują, a tym bardziej w formie mangi, więc ten artykuł mi się nie podobał. 

Numerem jeden w tym wydaniu English Matters był artykuł "Rosy Bloodshed - the
Wars of the Roses" (tł. "Różany rozlew krwi - Wojna Dwu Róż"). Jak się zapewne domyślacie poświęcony jest pewnemu okresowi w historii, kiedy to w Anglii toczyła się wojna domowa pomiędzy dwoma klanami - Lancasterami i Yorkami. Według mnie, jest to jeden z ciekawszych okresów w historii Anglii. 

Travel

W podróż wybraliśmy się do Londynu. Przedstawia go bardzo obszerny artykuł  "London for beginners" (tł. "Londyn dla początkujących") gdzie dowiedzieliśmy się o tym, co w tym wielkim mieście warto zwiedzić jakie rezydencje, pałace, kościoły i wiele, wiele innych miejsc. 

O podróży w innym kontekście możemy przeczytać  w "Polish Route 66" (tł. Polska droga 66"). Artykuł opowiada właśnie o polskich drogach, a właściwie o ich rozwoju, budowie, czy też naprawach w ostatnich kilku latach oraz przyszłych planach ich dotyczących. 

Conversation matters


Lekcja w formie dialogów tym razem dotyczyła rozmowy o pracę ("The job interview) w branży logistycznej. Lekcja była ciekawa, napisana trochę trudniejszym językiem niż pozostałe artykuły.

Leisure

Ostatni artykuł zatytułowany "Selfish selfie'" (tł. "Świętowanie rocznicy") opowiada o świętowaniu przez ludzi rożnych rocznic. Jest tutaj również trochę zróżnicowania kulturowego. 


Language


Bardzo króciutki, ostatni artykuł "From A to Z" (tł. "Od A do Z") to przetłumaczone kilka słów na literę "A".

Za możliwość przeczytania czasopisma dziękuję wydawnictwu

14 komentarzy:

 1. Dla mnie też ten artykuł o Wojnie Róż był najciekawszy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już tyle razy miałam kupić ten magazyn i za każdym razem zapominam :/ Jestem ciekawa, czy mnie przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba muszę zacząć kupować ten magazyn, bo bardzo by się przydał, szczególnie, że angielski studiuję:) Może być pomocny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla artykułu o Wojnie Róż na pewno zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To kolejny, świetny numer tego magazynu. Nie mogę się doczekać kolejnego numeru.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie miałam okazji przeczytać tego numeru, chętnie to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie przeczytałam tego numeru. Muszę go kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie miałam styczności z tym magazynem ooo :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Poprzednie numery znam, ale ten sobie chyba podaruję, bo ostatnio dysponuję małą ilością wolnego czasu. :(

  OdpowiedzUsuń
 10. To nie dla mnie. Język angielski to mój słaby punkt.

  OdpowiedzUsuń
 11. Polecę ten magazyn mojej koleżance, bo ona od czasu do czasu go podczytuje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Och, Henry! Uwielbiam jego rolę w "Dynastii Tudorów". :) Do końca był jednych z moich największych ulubieńców. :) Charles, w sensie. :)
  Ten numer jednak chciałabym ze względu na Wojnę Róż, którą ogromnie jestem zafascynowana. :) Zgadzam się, że to jeden z najciekawszych okresów w historii Wielkiej Brytanii.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...