Zbliża się Halloween, więc postanowiłam napisać notkę tematyczną. Niestety czytam bardzo mało ksiażek z tego gatunku, więc skupiłam się na moich ulubionych serialach z motywem horroru.
Motywy rodem z horroru, które lubię to: demony, czarownice,
duchy. A motywy, których nie znoszę to: wampiry, wilkołaki, rozlew krwi. I te
moje gusta objawiają się w serialach, które oglądam. Ogólnie oglądam ich wiele –
od komedii, po dramaty, aż do horrorów właśnie.
Ulubionym serialem w ogóle jest dla mnie serial „Supernatural”
(„Nie z tego świata”). Oglądam go od wielu lat, może nie od roku, kiedy
powstał, ale nie długo później. Najkrótszy opis tego serialu to: „Historia dwóch
braci, Sama i Deana, którzy wypowiadają wojnę siłom zła”.
Pierwszy sezon polegał głównie na polowaniu braci na różne
potwory typu: zmiennokształtni, duchy, skinwalkerzy, wendigo, a nawet wróżki
(ale dobre to one nie były).
Późniejsze sezony są dla mnie o wiele ciekawsze, bo główną rolę „złoczyńców” zaczęli grać wysłannicy piekieł, w tym również demony. W ostatnich sezonach pojawił się również motyw nieba i czyśćca i pojawia się fantastyczna postać – anioł Castiel. Odcinek bez Castiela to odcinek stracony… Na szczęście przygody Winchesterów jeszcze się nie skończyły, bo aktualnie nadawany jest 10 sezon.
Kolejnym serialem z gatunku horror jest serial „Witches of
East End” („Czarownice z East Endu”), który został nakręcony na podstawie
powieści Melissy de la Cruz “Zapach spalonych kwiatów”. Niestety nie miałam przyjemności
czytać tej książki, ale mam zamiar to nadrobić.
Jest to serial skierowany raczej dla kobiet. Sporo jest romansów i jednym z głównych wątków serialu jest: będą razem/nie będą razem. W "Supernatural" nie ma tego właściwie wcale. Serial ogląda się przyjemnie, planowana jest trzecia seria.
Motyw czarownic występuje również w serialu "Sleepy hollow" ("Jeździec bez głowy"). Nie jest on jednak rozbudowany, bo mamy tam tylko jedną czarownicę. Ale za to jest wiele demonów
Serial to nieco oryginalne spojrzenie na Legendę o Sennej Kotlinie, która pewnie niektórzy z was znają. Akcja dzieje się w latach współczesnych, w Sleepy Hollow, a główną bohaterką jest policjantka Abbie Mills i 150-letni, powstały z grobu Ichabod Crane. Jeśli lubię apokaliptyczne wątki biblijne, w nieco zmodyfikowanej wersji - to ten serial się wam spodoba.
***
Mam zamiar poprawić się nieco w lekturach grozy i przedstawię wam kilka z nich, które mam w planach.
1. "Ostatni pasażer" - Manel Loureiro
Czy młodej dziennikarce uda się wyjaśnić tajemnicę statku widma i odwrócić przeznaczenie?
W sierpniu 1939 roku stary angielski węglowiec niemal zderza się na środku oceanu z olbrzymim statkiem wycieczkowym o nazwie „Valkirie”. Jak się wkrótce okazuje, płynie pod niemiecką banderą i należy do nazistowskiej organizacji Wolf und Klee. Nieoświetlony transatlantyk dryfuje w gęstej mgle pusty. Trzej angielscy marynarze, którzy zapuszczają się na jego pokład, odkrywają ślady świadczące o niedawnej obecności setek pasażerów, ale odnajdują tylko jednego żywego człowieka: noworodka owiniętego w tałes, z gwiazdą Dawida na szyi. Nikt nie potrafi zrozumieć, dlaczego ten żydowski chłopiec jest jedynym pasażerem statku widma i skąd wziął się na pokładzie.
Siedemdziesiąt lat później ambitna dziennikarka londyńskiej gazety dowiaduje się, że „Valkirie”, od czasu feralnego rejsu stojącą w angielskim doku, w tajemnicy nabył i wyremontował pewien milioner. Dziewczyna, zaproszona na rejs, pragnie za wszelką cenę rozwiązać zagadkę niemieckiego transatlantyku. Wyprawa na pokładzie „Valkirie” okaże się ekscytującym, ale i wyjątkowo niebezpiecznym spotkaniem z przeszłością, będzie podróżą w czasie, która wyjaśni, co tak naprawdę w 1939 roku wydarzyło się na oceanie tamtej sierpniowej nocy.
2. "Lśnienie" - Stephen King
Powieść uważana przez wielu czytelników za horror wszech czasów. Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuję pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Overlook. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance'ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Sytuacja staje się coraz bardziej groźna, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować...
3. "Demonolog" - Andrew Pyper
David Ullman jest światowym autorytetem w dziedzinach mitologii i wierzeń religijnych. To dlatego tajemnicza chuda kobieta wybrała właśnie jego. Pewnego dnia odwiedza go w gabinecie na Uniwersytecie Columbia i składa propozycję nie do odrzucenia. Profesor ma zbadać pewne zjawisko w Wenecji. Dowód szaleństwa czy opętania? Przytłoczony rozwodem decyduje się wyjechać. Razem z Tess.
David wraca do domu sam. Prawie wszystko wskazuje na to, że jego córka nie żyje. Prawie. Czy jest szansa, żeby ją odzyskać? Żeby się tego dowiedzieć, musi dotrzeć do... Nienazwanego. I uwierzyć, że demon istnieje. W tej mrocznej wyprawie świat staje się księgą pełną znaczeń i ukrytych symboli, które tylko David może odczytać.
Czytaliście którąś z nich? Oglądacie seriale grozy?