poniedziałek, 31 października 2016

Zapowiedzi - listopad 2016

Listopad należy do równie udanych miesięcy pod względem zapowiedzi wydawniczych, jak październik ;)

1. Lata rozłąki - Nina Willner (Prószyński i S-ka)





OPIS: 
Czy czterdzieści lat to dużo w dziejach ludzkości lub w historii Europy? Być może nie aż tak wiele jak w losach niemieckiej rodziny, której życie śledzimy od momentu, kiedy przychodzi jej borykać się z wprowadzaniem nowego porządku po 1945 roku, gdyż znalazła się w sowieckiej strefie okupacyjnej. Śledzimy losy prawdziwych, żywych ludzi, które przeplatają się z historią NRD i realiami życia w tym kraju – dla jednych to okres konformizmu, próba dostosowania się i przetrwania. Inni czuli, że więzienie, jakim staje się ich państwo, to koszmar… Hanna, najstarsza córka, pragnąc zrealizować zaszczepione w niej przez ojca w innej epoce ideały, decyduje się na desperacką ucieczkę na Zachód, która wprawdzie ma swoje reperkusje dla tych, którzy pozostali, ale jej przynajmniej pozwala na życie w wolnym świecie. W wolności, jaką uosabia dla niej zamek w Heidelbergu. Nigdy jednak nie zapomni o swej miłości do rodziny, która pozostała za żelazną kurtyną i z którą przez czterdzieści lat nie będzie jej się wolno zobaczyć…


2. Świt, który nie nadejdzie - Remigiusz Mróz (Czwarta Strona)





OPIS: 
Odważysz się wejść w przestępczy świat przedwojennej Warszawy? 

Były pięściarz, Ernest Wilmański, to człowiek bez przeszłości. Stracił wszystko, co miał do stracenia. W poszukiwaniu nowego życia wyjechał do stolicy, jednak znalazł się w złym czasie i w złym miejscu. Zanim zaczął rozglądać się za pracą, praca znalazła jego i… nie miała nic wspólnego z uczciwym zarobkiem. 

Wilmański wbrew swojej woli został wciągnięty w świat Banników, grupy przestępczej, która swą nazwę zawdzięcza temu, że z przeciwnikami rozprawia się tak, jak robił to słowiański demon – topiąc ich w baniach. 

Ernest wspina się po gangsterskiej drabinie, nie spodziewając się, że jedna kobieta może pokrzyżować wszystkie jego plany. Ani że zjawy z przeszłości dopomną się o uwagę…


3. Księgarenka przy ulicy Wiśniowej - Liliana Fabisińska, Agnieszka Krawczyk, Marta Obuch, Magdalena Witkiewicz, Gabriela Gargaś, Remigiusz Mróz, Alek Rogoziński (Filia)





OPIS: 
Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii.

Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście Alicję w Krainie Czarów, a dla bezwzględnego reżysera Opowieść wigilijną. Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi Wielka księga Kubusia Puchatka.

Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?



4. Cytrynowy chleb z ziarnkami maku - Cristina Campos (Czarna Owca)


OPIS: 

Miasteczko na Majorce. Dwie siostry, Anna i Marina, spotykają się po piętnastu latach, aby sprzedać młyn i piekarnię, które odziedziczyły po nieznajomej kobiecie. Anna prowadzi wygodne życie u boku mężczyzny, którego już nie kocha. Marina oddaje się pracy w szeregach Lekarzy bez Granic w krajach trzeciego świata.
Nieoczekiwanie Marina postanawia zatrzymać piekarnię i dowiedzieć się, kim była zmarła właścicielka. Podczas swoich poszukiwań odkrywa rodzinne tajemnice, poznaje tajniki wypieku chleba i zbliża się do Anny. Być może uda się im wspólnie odzyskać stracone lata, zmierzyć z duchami przeszłości i przejąć kontrolę nad własnym życiem.




5. Zostaw mnie - Gayle Forman (Prószyński i S-ka)




OPIS: 
Maribeth Klein to wiecznie zabiegana pracująca matka. Wszystko co wiąże się z domem, z mężem i z dziećmi spoczywa na jej barkach – nawet w czasie rekonwalescencji po zawale zwolniona jest jedynie od obowiązków zawodowych. W Maribeth Klein cząstkę siebie odnajdzie każda kobieta, której zdarzyło się kiedykolwiek pomyśleć, że zamiast wracać do domu i robić obiad, wolałaby uciec na koniec świata. Cząstkę siebie odnajdzie w niej każdy, kto kiedykolwiek zapragnął wsiąść do pociągu i pojechać gdzieś, gdzie nikt nie oczekiwałby od niego nieustannego usługiwania.
W okresie rekonwalescencji Maribeth nabiera przekonania, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich wokół, decyduje się więc na krok zupełnie nie do pomyślenia. Pakuje się i wyjeżdża. Jak to jednak często w takich przypadkach bywa, po przybyciu w nowe miejsce zaczyna patrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Z dystansu może inaczej ocenić oczekiwania swoich bliskich, a także swoje życie zawodowe. Dzięki wsparciu nowych przyjaciół udaje jej się odkryć w sobie tajemnice, które dotychczas skrywała nie tylko przed rodziną, ale nawet przed samą sobą.
„Zostaw mnie” to intrygująca książka o lękach, przed którymi wszyscy staramy się uciekać. Gayle Forman przedstawia nam fascynujących bohaterów – mężów, żony, przyjaciół i kochanków – którym zdarza się popełnić błąd i się potknąć, ale którzy stają się dzięki temu lepszymi ludźmi i uczą się przebaczać. Tym samym dowodzi, że jest wnikliwą obserwatorką ludzkiej natury. Jej książka to wciągająca analiza współczesnego macierzyństwa wraz ze wszystkimi jego niejednoznacznościami, a także próba odpowiedzi na pytanie: co się dzieje, gdy dojrzała kobieta porzuca dom?


6. Ostatnia z rodu Brontë - Catherine Lowell (Prószyński i S-ka)


OPIS: 
W swojej błyskotliwej debiutanckiej powieści Catherine Lowell przedstawia ostatnią przedstawicielkę rodu Brontë, która podejmuje literackie poszukiwania mające ją doprowadzić do odnalezienia spadku po znanych pisarkach.
Postać Samanthy Whipple budzi wielką sensację. Po przedwczesnej śmierci ojca według powszechnej opinii staje się dziedziczką skarbu w postaci licznych pamiętników, obrazów, listów oraz rękopisów powieści pozostawionych przez znane przedstawicielki rodu Brontë. Wedle spekulacji znawców i miłośników tematu otrzymała te skarby w spadku po swojej rodzinie, która od lat skrzętnie skrywa je przed światem. Samantha tymczasem żyje w przekonaniu, że nic takiego nie istnieje, a wszystkie te domysły można włożyć między bajki.
Gdy podejmuje studia na Oksfordzie, przekonuje się jednak, że mityczne przedmioty z przeszłości istnieją. Główną rolę w jej życiu zaczynają odgrywać stare książki z odręcznymi notatkami ojca. Zgłębiając tajniki literatury pod okiem przystojnego, choć nieprzeniknionego profesora, Samantha wyrusza na poszukiwania tajemniczej spuścizny po swoich przodkach.

7. Życie tak zwyczajne - Weronika Wierzchowska (Prószyński i S-ka)



OPIS: 
Anna zaczyna pracę w technikum jako stażystka ucząca chemii. Przez niedoświadczenie i brak przygotowania do zawodu pakuje się w kolejne kłopoty, nie radzi sobie w kontaktach z uczniami i nauczycielami, przez których czuje się na dodatek poniżana. Załamuje się i nie widzi dla siebie ratunku. Zamierza zrezygnować z kariery pedagogicznej, kiedy w jej ręce wpada tajemniczy dziennik. Badając jego historię, poznaje losy kilku nauczycielek i guwernantek żyjących wcześniej, począwszy od XIX wieku, i jak ona borykających się z przeciwnościami losu.
Historie pięciu kobiet, które, choć dzielą je lata i warunki życia, są sobie zadziwiająco bliskie. Wszystkie bowiem mężnie stawiają czoło przeszkodom na swoich drogach oraz uczą się czerpać siłę i życiową mądrość z własnego doświadczenia i od siebie nawzajem.

8. Złota godzina - Sara Donati (Wydawnictwo Kobiece) 


OPIS: 
Dwie kuzynki – Anna i Sophie Savard – nigdy nie żyły w konwencjonalny, tradycjonalistyczny sposób. Osierocone w dzieciństwie, były wychowywane przez owdowiałą ciotkę Quinlan w ich ukochanym Waverley Place w centrum Manhattanu. Mimo że bardzo się od siebie różnią – Anna jest odważna i wygadana, ma jasną karnację i ciemne włosy, Sophie zaś to spokojna i pełna wdzięku młoda kobieta, o ciemno-miodowym kolorze skóry oraz kasztanowych włosach – obie łączy ta sama historia, więzy krwi oraz dążność do przełamywania norm i konwencji.

Anna jest chirurgiem, Sophie zaś – położną. To jednak niełatwy czas dla kobiet lekarek. Jest rok 1883, Nowy Jork. Oszałamiające bogactwo współistnieje z niewyobrażalnym ubóstwem, a społeczeństwo przechodzi ogromne zmiany. Z jednej strony miasto rozwija się w zawrotnie szybkim tempie, z drugiej – wpływy zyskują obrońcy wiktoriańskiej moralności. Na drodze kobiet staje Anthony Comstock – niebezpieczny człowiek, który celem swojego życia uczynił zwalczanie wszelkich przejawów nieprzyzwoitości, zwłaszcza aborcję. Mimo tych przeciwności losu Anna i Sophie kochają swoją pracę. Robią wszystko, by zwalczać nierówności społeczne i pomagać uciśnionym kobietom.

9. Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jefferies (HarperCollins Polska)





OPIS: 
Indochiny Francuskie, 1952 rok

18-letnia Nicole, pół Francuzka, pół Wietnamka, zawsze żyła w cieniu starszej siostry, Sylvie. Gdy ich ojciec, handlarz jedwabiem, rozpoczyna pracę u gubernatora, przekazuje firmę starszej córce. Rozczarowana Nicole dostaje tylko niewielki sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. 
Skłócona z rodziną, przeżywa rozterkę, próbując określić swoją tożsamość.
Tymczasem trwa wojna, Wietnamczycy walczą z Francuzami o niepodległość, a Nicole nie wie, za kim się opowiedzieć. Nie pomaga w tym znajomość z dwoma mężczyznami, którzy darzą ją uczuciem. Wietnamczyk Trần jest rebeliantem, natomiast Mark wspiera Francuzów. 

„Córka handlarza jedwabiem” to nastrojowa opowieść z czasów kolonialnych o siostrzanej rywalizacji, mrocznych sekretach i miłości.


A czy Wy czekacie na któreś z przedstawionych przeze mnie zapowiedzi?

środa, 26 października 2016

190# Sisi. Samowolna cesarzowa - Allison Pataki

"Nikt nigdy nie dowie się, jak bardzo ją kochałem."





Tytuł: Sisi. Samowolna cesarzowa
Autor: Allison Pataki (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Seria: Sisi, tom 2
Data wydania:  październik 2016
Liczba stron: 384
Forma: papierowa, moja biblioteczka
Moja ocena - 8/10



WSTĘPNIE...

          Pamiętam, że po lekturze pierwszej części pt. "Sisi. Cesarzowa mimo woli" o życiu cesarzowej Elżbiety (zwanej również Elżbietą Bawarską) byłam nią bardzo pozytywnie zaskoczona. Autorka ukazała jej historię o wiele bardziej zbliżoną do rzeczywistości niż legendy, które o niej krążą, czy też bardzo romantyczne filmy z Romy Schneider w roli głównej. Ja naprawdę uwielbiam te filmy, jednak nie należy traktować ich jako prawdy. Allison Pataki przybliżyła bardziej realny obraz życia na austriackim, cesarskim dworze pod panowaniem jednego z ostatnich z Habsburgów. 


TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Elżbieta i Franciszek Józef są małżeństwem od 15 lat. Nie łączy ich już tak silne uczucie, jakie ich do siebie przyciągnęło, jednak nadal zachowują pozory. Ich miłość jednak została zniszczona przez wiele różnych czynników, a przede wszystkim przez wtrącanie się arcyksiężnej Zofii, matki Franciszka, we wszystkie sprawy polityczne, jak również małżeńskie oraz przez niewierność męża. Sisi nie jest już bujającą w obłokach młodą dziewczyną, której z łatwością odebrano możliwość wychowania dzieci. Teraz jest stanowczą kobietą, która nie boi się łamać zasad oraz matką, która potrafi walczyć o dobro swoich pociech. Coraz pewniej panuje na dworze i ma nad nim coraz większą kontrolę, przez co zyskuje sojuszników, ale również i wielu wrogów. 

          Elżbieta Bawarska nadal stanowi wielką zagadkę, mimo że tyle lat minęło od jej śmierci. Niektórzy twierdzą, że była postacią tragiczną, bo spotkało ją wiele przeciwności losu, zwłaszcza odebranie jej dzieci przez arcyksiężnę Zofię. Twarda etykieta dworska czasem była nie przezwyciężenia dla delikatnej dziewczyny i wiele zasad bardzo ją denerwowało i doprowadzało do złego samopoczucia, a nawet depresji. Jednak w momencie, gdy zdobyła większe panowanie na dworze unowocześniła przestarzałe habsburskie zasady wprowadzając więcej swobody, której nauczyła się w trakcie wielu zagranicznych podróży. Inni uważają, że za szybko się poddała w walce o uczestniczenie w wychowaniu małej Zofii, Gizeli i Rudolfa. Zarzucają jej narcyzm, kapryśność, emocjonalność. Wydaje mi się, że Alison Pataki stanęła po środku tych dwóch stanowisk. Przytoczyła wiele takich sytuacji, w których cesarzowa naprawdę była bezradna w walce o dzieci, jednak gdy była już starsza, a arcyksiężna nie żyła to mogła walczyć o przychylność pociech, a nie od razu twierdzić, że i tak nic z tego nie będzie, bo dzieci nie uważają jej za matkę. Takie stanowisko zdecydowanie niekorzystnie wpływa na jej obraz. 
Uwielbiam w tej powieści dosłownie wszystko. Prawdę, która kryje się pomiędzy stronami, wiele prawdziwych postaci, które dopiero poznałam i mogłam więcej o nich przeczytać w internecie, ale również i pozahistoryczne aspekty. Dzięki Allison Pataki z łatwością można sobie wyobrazić bawarskie łąki i galopującą na nich Sisi, węgierski zamek stojący na uboczu i skrywający romantyczną opowieść, zimny augsburski pałac Hofburg, gdzie etykieta i odpowiednie zachowanie było najważniejsze. Sisi całe życie walczyła o wolność, o możliwość robienia czego jej dusza zapragnie i w pewien sposób ją wywalczyła. Podobno mimo rozczarowania małżeństwem z Franciszkiem do końca życia łączyła ją przyjaźń, a jego miłość do niej nigdy nie minęła. Jednak jaka była naprawdę cesarzowa Sisi nie dowiemy się chyba nigdy.

        
PODSUMOWUJĄC...

         Dwutomowa historia najsławniejszej cesarzowej w dziejach ludzkości na pewno będzie nie lada gratką dla miłośników pięknej Sisi. Jednak przygotujcie się, że obraz który znacie z filmów różni się od przedstawionego przez Allison Pataki. Nie jest to cukierkowa hollywoodzka opowieść o księżniczce poślubionej cesarzowi i ich wielkiej miłości, lecz o wielu trudnościach związanych z byciem matką, żoną i cesarzową.



Seria Sisi

Sisi. Cesarzowa mimo woli                     Sisi. Samowolna cesarzowa


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu

wtorek, 18 października 2016

189# Trawers - Remigiusz Mróz



Tytuł: Trawers
Autor: Remigiusz Mróz (pochodzenie: Polska)
Wydawnictwo: Filia
Seria: Trylogia z komisarzem Forstem, tom 3
Data wydania: maj 2016
Liczba stron: 600
Forma: e-book
Moja ocena - 9/10

WSTĘPNIE...
         Nie potrafię podać ani jednego powodu dlaczego tak długo zwlekałam z lekturą trylogii z komisarzem Forstem Remigiusza Mroza. Przecież serią o Chyłce i Zordonie jestem zachwycona! Ale naprawiłam już ten błąd i jestem świeżo po lekturze całej trylogii. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         Głównym bohaterem jest komisarz Wiktor Forst, którego poznajemy w chwili rozpoczęcia śledztwa w sprawie zabójstwa na Giewoncie. Jednak komisarz bardzo szybko zostaje zawieszony i tym samym oddalony od śledztwa. Na własną rękę z pomocą dziennikarki Olgi Szrebskiej stara się odnaleźć mordercę. Nawet nie wie, jak straszne będą tego konsekwencje. Wielokrotne pobicie podczas pobytu w więzieniu na Białorusi, zabójstwo dawnej ukochanej, zaginięcie dziennikarki i desperacka próba jej odnalezienia, uzależnienie od heroiny, skazanie na 25 lat pozbawienia wolności i ponad roczna odsiadka to tylko niektóre okropności, które spotkały Forsta. Jednak Bestia z Giewontu zawsze jest o krok przed wszystkimi. Skąd czerpie informacje o śledztwie i czego chce od Wiktora? 

          Nie napisałam recenzji pierwszego ani drugiego tomu, bo nie potrafiłam. Zakończenie "Ekspozycji" wbiło mnie skutecznie w fotel i zabrakło mi słów do opisania emocji i zdenerwowania na autora! Nie mogłam uwierzyć, że autor mógł zostawić czytelnika z takim zakończeniem, który musi czekać kilka miesięcy na kontynuację. Na szczęście ja nie musiałam tego robić i ignorując wiele innych książek czekających w kolejce, po prostu przyspieszyłam lekturę "Przewieszenia". Przy drugim tomie już się nie dałam tak zaskoczyć, jednak "Trawers"... "Trawers" dostał najwyższą ocenę z dwóch powodów - za tożsamość mordercy, której zdecydowanie nie podejrzewałam (mimo lektury 90% książek Harlana Cobena, który jest mistrzem w ukrywaniu mordercy i którego czasami udawało mi się rozgryźć). Drugim powodem najwyższej oceny jest zakończenie całej serii. Mimo, że po raz kolejny bardzo zdenerwowałam się na autora (prawie tak bardzo na J.K.Rowling za zabicie Syriusza!) to potrafię je docenić. Rozumiem dlaczego autor nie stworzył najbardziej przewidywalnego zakończenia - po prostu zniszczyłby tym całą otoczkę fabuły tzn. zaskoczenie na każdym kroku, nietuzinkowe rozwiązania, nie cackanie się z bohaterami i od początku do końca przemyślana fabuła.

          Fabuła, która obejmuje trzy tomy jest majstersztykiem, zdecydowanie dopracowana w każdym calu, ale nie tylko to przesądza o mistrzostwie tej trylogii. Zostało w niej poruszonych wiele tematów "na czasie" np. zbrodnie dokonane przez ukraiński oddział UPA podczas II wojny światowej, problem imigrantów z Syrii, trudności związane z samotnym macierzyństwem i robieniem kariery, uzależnienie się od narkotyków. Do tego dochodzi tajemnica związana ze starożytnymi monetami, która nadała tajemniczości całej historii. Warto wspomnieć również o bardzo charakterystycznych i barwnych bohaterach oraz o pojawieniu się Chyłki i Kormaka! Wszystko to sprawia, że seria jest wyjątkowa i nie można jej porównać do żadnej innej - jest jedyna w swoim rodzaju. I tym samym na niekorzyść Chyłki - zrzuca ją z pierwszego miejsca na podium na drugie na mojej liście ulubionych kryminalnych serii!

        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Nie ma przesady w nazywaniu Remigiusza Mroza mistrzem polskiego kryminału. Mogę to powiedzieć po lekturze ośmiu książek z tego gatunku, które wyszły spod jego pióra. Jestem podekscytowana za każdym razem, jak widzę powieści autora w zapowiedziach wydawniczych i na szczęście zdarza się to często. Nie trzeba czekać miesiącami albo latami, jak na niektóre. Zwłaszcza po wywiadzie z autorem stałam się spokojniejsza, wiedząc że w jego szufladzie czeka jeszcze wiele napisanych i dokończonych już książek (około 30 już stworzył, a pisze codziennie). To niezwykłe mieć taką wyobraźnię. Zazdroszczę. I czekam. Nieustannie czekam na kolejne emocje, które mi zaserwuje.

środa, 12 października 2016

Konkurs z Diane Chamberlain!

Dzisiaj przychodzę do Was z niespodzianką. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka dysponuję dodatkowym egzemplarzem powieści "W cieniu" Diane Chamberlain, którym chciałabym się z wami podzielić! Dlatego też zapraszam do wzięcia udziału w konkursie. 

Aby zgłosić się do konkursu należy: 
- zgłosić chęć udziału w komentarzu,
- podać adres e-mailowy,
- obserwować bloga Spojrzenie Em,
- chętni mogą zamieścić baner na blogu (warunek nie konieczny!)



Zasady:

1. Organizatorem konkursu jest autorka bloga Spojrzenie Em.
2. Nagrodą w konkursie jest egzemplarz książki "W cieniu" autorstwa Diane Chamberlain.
2. Konkurs trwa od 09.10.2016 do 31.10.2016 (do godziny 20:00).
3. Zwycięzca zostanie wybrany przez autorkę bloga na zasadzie losowania.
4. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej drogą mailową i będzie miał 5 dni na podanie adresu do wysyłki. W przypadku, gdy dana osoba się nie zgłosi, zwycięzca zostanie wybrany ponownie.
5. Przesyłkę wysyłam tylko na adres w Polsce. 

Konkurs odbywa się również na moim fanpage'u na facebookuZgłoszenie się w dwóch miejscach (na blogu oraz na facebooku) zwiększa szansę na wygraną (liczone są dwa głosy).

czwartek, 6 października 2016

Podsumowanie miesiąca - wrzesień 2016

Czas na książkowe podsumowanie kolejnego miesiąca. We wrześniu przeczytałam trochę więcej książek niż w lipcu, bo aż 8. Łącznie - 3820 stron, około 127 stron dziennie.

Książki przeze mnie przeczytane to:

1. Żniwa zła - Robert Galbraith
2. Dziedzictwo Orchana - Aline Ohanesian
3. Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu - Anna Lange
4. Liliowe dziewczyny - Martha Hall Kelly
5. Paryska żona - Paula McLain
6. Załącznik - Rainbow Rowell
7. Ekspozycja - Remigiusz Mróz
8. Dom na skraju nocy - Catherine Banner





Przeczytałam: 4 społeczno-obyczajowych w dawnych czasach, 1 thriller, 1 fantasy, 1 dramat, 1 wojenną.

Literatura pod względem narodowości autora:
- 3 książki z literatury amerykańskiej
- 2 książki z literatury polskiej
- 2 książki z literatury brytyjskiej
- 1 książka z literatury ormiańskiej

Przeczytałam 4 książki z własnej kolekcji i 4 e-booki.

Mam 245 (-1) obserwatorów bloga i 336 obserwatorów profilu. Ponad 126 750 (+4250) osób odwiedziło mojego bloga. Średnia na dzień to 142 wyświetlenia. 

wtorek, 4 października 2016

188# Dom na skraju nocy - Catherine Banner (RECENZJA PRZEDPREMIEROWA!)



Tytuł: Dom na skraju nocy
Autor: Catherine Banner (pochodzenie: Wielka Brytania)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: październik 2016
Liczba stron: 536
Forma: e-book
Moja ocena - 7+/10

WSTĘPNIE...
         "Dom na skraju nocy" od samego początku zauroczył mnie okładką, ale również i tytułem. Wiedziałam, że musi on coś znaczyć i że pewnie jakiś tajemniczy dom będzie odkrywał znaczącą rolę w fabule. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         Amedeo Esposito jest młodym, początkującym lekarzem, który szczęśliwym zrządzeniem losu dostaje posadę miejscowego medyka na pięknej, włoskiej wyspie Castellamare. Życie go nie rozpieszczało, wychowany w sierocińcu Amadeo zdaje sobie sprawę z tego, jakim szczęściem jest wykształcenie. Wyspa jest świadkiem jego miłości, tworzącej się rodziny, tragedii i tajemnic skrywanych przed bliskimi. Początkowo Amadeo wynajmuje pokój w pensjonacie, jednak po pewnym czasie zaczyna się interesować opuszczonym i nieco zrujnowanym budynkiem zwanym Domem na skraju nocy. Według miejscowych dom jest przeklęty, jednak nie zniechęca to bohatera do jego zakupu i przekształcenia w miejsce spotkań mieszkańców. Po Amadeo następnym narratorem jest jego córka Maria-Grazia, której młodość przypada na burzliwe czasy II wojny światowej. Jest piękną dziewczyną, jednak na wyspie nikt nie zwraca na nią uwagi, gdyż wszyscy w pamięci mają widok jej zniekształconych nóg, gdy była małą dziewczynką. Do czasu aż pojawia się pewien Anglik...

          Dlaczego sagi rodzinne są ciekawe, a ja je tak uwielbiam? Bo są bardzo różnorodne, a jednak mają wiele podobieństw. Mimo, że każda opowiada o innej rodzinie, której przytrafiają się inne sytuacje, problemy, pochodzą z różnych krajów, często przedstawiciele rodzin łączą się z osobami innej narodowości to łączy je jedno - wszystkie opowiadają o ludziach takich samych, jak my wszyscy. Z reguły to nie są jacyś bogacze, których odsetek na świecie jest mały i których życie dla większości ludzi jest oderwane od rzeczywistości, nie są to gangsterzy, czy wybitni artyści. Zazwyczaj są to zwyczajne rodziny, o których autorzy opowiadają z różnych powodów. A to jakaś historia rodzinna, a to zakazana miłość, a to po prostu ciekawe, barwne życie. W sagach rodzinnych prym często wiodą relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy dziadkami i wnukami, a te relacje znane są nam wszystkim, dlatego sagi rodzinne są mi tak bliskie. Są życiowe, a mimo to potrafią zaskoczyć indywidualną historią. I taka właśnie jest opowieść snuta przez autorkę. Prowadzi nas ona przez prawie sto lat życia rodziny mieszkającej na małej, malowniczej wyspie u wybrzeży Włoch. Otoczona rozległym błękitnym oceanem wyspa ta jest odcięta od świata, a mieszkańcy tworzą zamknięte społeczeństwo. Jak to w małej społeczności bywa, gdzie znają się wszyscy, dochodzi często do zgrzytów, ale przede wszystkim czuć solidarność między ludźmi. Autorka uderzająco uchwyciła krajobraz wyspy z jego starą i tradycyjną architekturą, zabytkami i szlakami. Jednak to Dom na skraju nocy odgrywa kluczową rolę w fabule, który jest przedstawiony jako jedyny stojący dwukondygnacyjny dom otoczony bungewillą, mieszczący się na skraju wyspy. Czy widzicie w wyobraźni ten piękny i tajemniczy budynek, który skrywa smutki i radości mieszkającej w nim włoskiej rodziny?
Z historycznego punktu widzenia, autorka opisuje wiele ważnych wydarzeń, takich jak wybuch pierwszej wojny światowej, a następnie drugiej wojny światowej, początek faszystowskiego ruchu we Włoszech, czy fascynacja komunizmem. Dzięki tym prawdziwym faktom ze świata czytelnicy mogą łatwo poczuć ból miejscowych ludzi spowodowany tymi tragediami. Tu nie tylko rodzina Amadea jest ważna, wiele innych mieszkańców ma swoje poboczne wątki, bez których historia rodziny Esposito nie istniałaby. W późniejszych latach można zaobserwować również rozwój wyspy i rozwój turystyki. 
Styl pisarski autorki jest bardzo subtelny. Snuje ona swoją opowieść powoli, z niczym się nie spieszy i delikatnie prowadzi nas ścieżkami wyobraźni po włoskiej wyspie. Jest w tym coś magicznego. Ostrzegam, że książka pochłania bez reszty, a czas podczas lektury mija bardzo szybko. 
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Czas spędzony z książką "Dom na skraju nocy" uważam za dobrze wykorzystany. Chciałabym poznać więcej książek autorki, bo takie sagi rodzinne to coś wspaniałego. Zwłaszcza gdy akcja rozwija się na przestrzeni około stu lat, bo wtedy widać jak bardzo zmienia się świat, a z nim kolejne pokolenia.


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...