środa, 27 kwietnia 2016

Zapowiedzi - maj 2016

Kwiecień był bardzo obfity w zapowiedzi, ale Wydawnictwa wcale nie mają zamiaru zwalniać tempa i w maju również szykuje się dużo ciekawych tytułów! Poniżej przedstawię wam te, które mnie szczególnie interesują.

1. Igrając z ogniem - Tess Gerritsen  (Albatros)




W końcu nowa powieść Gerritsen! Już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z moją ulubiona autorką thrillerów medycznych. 
OPIS: 
Julia Ansdell, skrzypaczka, matka trzyletniej Lilly, podczas pobytu w Wenecji wchodzi w posiadanie partytury z zapisem nutowym utworu „Incendio” skomponowanego przez nieznanego muzyka Lorenzo Todesco. Gdy Julia próbuje zagrać utwór, jej córka wpada w szał, zabija kota i próbuje skrzywdzić matkę. Jaki jest związek pomiędzy dziwnym zachowaniem dziewczynki a nieznanym utworem muzycznym? Tropy wiodą do Wenecji lat 40. XX wieku i związku dwojga młodych muzyków, który nie miał szans na powodzenie we Włoszech Benito Mussoliniego.

2. Nadzieje i marzenia - Magdalena Kordel (Znak)




 Ciągle mam w pamięci "Tajemnicę bzów", więc bardzo się niecierpliwię na kolejny tytuł od pani Kordel.

OPIS: 
Magda otrzymuje tajemniczy list z francuskiej kancelarii. Niebawem Malownicze zatrzęsie się od plotek o spadku. Wszyscy będą chcieli wiedzieć, czy z dnia na dzień Magda stanie się bajecznie bogata. Ona jednak ma inne kłopoty. Musi wreszcie odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania: czy chce dalej być z Michałem i jak ma wyglądać ich wspólne życie. Odpowiedź nie jest taka prosta.
Sto pięćdziesiąt lat wcześniej, gdzieś w u podnóża Gór Świętokrzyskich, Sabina ryzykując życie angażuje się w spisek przeciwko zaborcom. Adam kocha ją do szaleństwa i za wszelką cenę uchronić przed niebezpieczeństwem. Przewrotny los jednak chce inaczej.

Co łączy tak odległą historię Sabiny z Magdą? Czy sekret z przeszłości pomoże jej odnaleźć swoje przeznaczenie i spełnić marzenia?


3. W przyszłym roku w Jerozolimie  - Julia Navarro (Albatros)




"Powiedz mi kim jesteś" tej autorki był porywająca. Mam nadzieję, że ta również taka będzie. 

OPIS: 
Porywająca historia dwóch rodzin, które starają się przezwyciężyć swoje przeznaczenie.

Historia o zdradzie i zemście, możliwej i niemożliwej miłości, o wielkiej przygodzie w kraju pełnym nietolerancji i oburzenia.

Marian Miller, pracująca dla organizacji pozarządowej, zostaje poproszona o sporządzenie raportu o nieleganych osiadlach żydowskich na terytorium Palestyny.Aby dobrze wywiącać się z zadania MArian chce mieć pewność, że dobrze rozumie sytuację po obydwu stronach konfliktu. W tym celu Marian aranżujew Izraelu spotkanie z Ezekielem Zuckerem, starszym mężczyzną, który, jak wielu innych, ma wiele do powiedzenia, a także sporo do ukrycia. Ezekiel snuje swoją historię, jakgdyby była olbrzymią układanką z bardzo skomplikowanych drobnych elementów. Marian opowiada mu znaną sobie, arabską wersję tej historii.

U schyłku XIX wieku rodzina Zuckerów została wypędzona z rodzinnej Rosji z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Doświadczywszy okrucieństwa i niesprawiedliwego traktowania za rządów cara, wyruszyła do Ziemi Obiecanej. Tam Zuckerowie kupili działkę należącą do Ziadsów, arabskiej rodziny, której głową był wtedy Ahmed. Dwóch mężczyzn, Ahmeda Ziada i Samuela Zuckera, połączyły więzy przyjaźni ponad religijnymi i politycznymi podziałami, która miała przetrwać pokolenia.

Ta intrygująca saga rodzinna, w której kulminacyjne wydarzenia przypadają na rok 1948, jest najambitniejszą jak dotąd powieścią Julii Navarro. To powieść szkatułkowa, której karty zaludniają postacie z krwi i kości, które biorą swój los w swoje ręce, spełniają marzenia i walczą o życie.

4. Misja w Paryżu - Alan Furst (Sonia Draga)



Powieść szpiegowska? Brzmi świetnie!

OPIS: 
Kolejna znakomita powieść autora bestsellerowych Szpiegów w Warszawie! 
Dwa kontynenty, które wpłynęły na życie jednego człowieka.
Pełna perfekcyjnie dopracowanych szczegółów historycznych, trzymająca w napięciu i niesamowicie urokliwa opowieść tocząca się w przedwojennym Paryżu.

Urodzony w Wiedniu w rodzinie inteligenckiej Fredric Stahl, amerykański aktor filmowy, w wieku szesnastu lat ucieka na morze, a fale doprowadzają go do dalekiej Ameryki. Tam, dzięki niezwykłemu urokowi i czarującej aparycji, odziedziczonym zapewne do europejskich przodkach, szybko staje się gwiazdorem kina i bożyszczem kobiet.
Jesienią 1938 roku Stahl wyrusza w podróż do Paryża, by kręcić nowy film. Ale decyzja o rozpoczęciu prac nad produkcją wydaje się czystym szaleństwem – wojna wisi w powietrzu, a narastający na całym świecie niepokój zaczyna przenikać nawet do aktorskiego światka.
Wkrótce po przybyciu do stolicy Francji Stahl zostaje wciągnięty przez międzynarodową organizację szpiegowską w sieć tajnych operacji. W końcu jako przybysz z neutralnej Ameryki i światowej sławy aktor, swobodnie podróżujący po całej Europie, może okazać się bardzo użyteczny…

5. W cieniu tajemnice  - Anne Jacobs (Prószyński i S-ka)






Porównanie do Downton Abbey wystarczy, żebym zainteresowała się tą książką.

OPIS: 
Dla wszystkich fanów „Downton Abbey”. 

Augsburg, jesień 1913 roku. Biednie ubrana dziewczyna idzie w kierunku imponującej posiadłości, połączonej z przedsiębiorstwem włókienniczym. Nazywa się Marie Hofgartner 
i zamierza starać się o przyjęcie na posadę pomocy kuchennej. Przepych domostwa początkowo zupełnie przytłacza dziewczynę, która wychowała się w sierocińcu. Właściciele fabryki, rodzina Melzerów, zatrudniają cały zespół pracowników i Marie nie jest łatwo odnaleźć się wśród nich. Z czasem jednak sierotę zaczyna darzyć szczególnym uczuciem najmłodsza z rodzeństwa Melzerów, Katharina i… nie tylko ona. Gdy Paul, pierworodny syn i dziedzic właścicieli poznaje dziewczynę o wielkich, ciemnych oczach, dotychczasowy spokój panujący w rodzinie, staje pod znakiem zapytania. Nikt też nie wie, co właściwie skłoniło głowę rodziny, pana Melzera do zatrudnienia Marie...


A czy Wy czekacie na któreś z przedstawionych przeze mnie zapowiedzi?

piątek, 22 kwietnia 2016

168# Zawsze stanę przy Tobie - Gayle Forman




Tytuł: Zawsze stanę przy Tobie
Autor: Gayle Forman (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Data wydania:  kwiecień 2016
ISBN: 9788310130167
Liczba stron: 272
Forma: moja własna biblioteczka
Moja ocena - 7+/10

 
WSTĘPNIE...

        To już moje szóste spotkanie z autorką, co jest naprawdę fenomenem w moim przypadku, gdyż ja praktycznie wcale nie czytam powieści dla młodzieży. Ale jak już wspominałam w kilku moich recenzjach, Gayle Forman stanowi tutaj wyjątek. Żadna z jej dotychczasowych powieści mnie nie zawiodła.

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           Brit to tzw trudna nastolatka. Po odejściu swojej matki stała się buntowniczką z fioletowymi włosami, grającą w zespole punk rockowym. Nienawidzi swojej macochy, która niejako zajęła miejsce jej wspaniałej i zwariowanej mamy. Jest to typowa nastolatka z charakterkiem, która daje popalić swoim opiekunom. A przynajmniej tak ją widzą jej ojciec i macocha. Pewnego dnia zła macocha postanawia rozwiązać jakoś problem w postaci krnąbrnej pasierbicy i wraz z ojcem Brit wysyła ją do specjalnego ośrodka terapeutycznego dla trudnej młodzieży. Początkowo Brit jest załamana i jeszcze bardziej sfrustrowana, niż zwykle. Lecz po jakimś czasie w ośrodku odnajduje bratnie dusze - cztery dziewczyny i pobyt okazuje się być faktycznie terapeutyczny. Ale nie za sprawą pracowników ośrodka, którym do udzielania pomocy bardzo daleko... Brit dowiaduje się również, że to nie znienawidzona macocha, ale jej ojciec umieścił ją w tym okropnym ośrodku. Ale dlaczego?


          Z jednej strony mamy czas teraźniejszy i wydarzenia, które aktualnie mają miejsce w ośrodku, a z drugiej strony przeszłość i wspomnienia głównej bohaterki. Szczerze mówiąc bardziej czekałam na te wspomnienia, bo byłam bardzo ciekawa, co się stało, że Brit tak bardzo się zmieniła i co tak naprawdę stało się z jej mamą. Książka jest całkowicie inna niż wcześniejsze. W pozostałych, które czytałam historia miłosna nastolatków była właściwie głównym wątkiem. Tutaj również on niejako występuje, jednak o wiele ważniejszym jest wątek przyjaźni pomiędzy dziewczynami i tworzącej się więzi w trudnych warunkach i sytuacji życiowej.
Ta książka jest w dużej mierze o złości i wkurzyła nawet mnie. Rodzice powinni mieć więcej zaufania do swoich dzieci, chociaż do tego co mówią. Mogli przynajmniej sprawdzić, czy przypadkiem ich dziecko nie ma racji, a nie od razu założyć, że kłamie.


        
PODSUMOWUJĄC...

          Tak krótka powieść daje szereg niezapomnianych bohaterów i ich relacji. Jest to poruszająca opowieść o koleżeńskiej więzi, zaufaniu, nadziei i wiary w siebie. Gayle Forman ma ma talent w równoważeniu historii, nie pozwalając by stała się przytłaczająco tragiczna, jednocześnie obejmując humor w najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach.

 

czwartek, 14 kwietnia 2016

167# Rewizja - Remigiusz Mróz

 


Tytuł: Rewizja
Autor: Remigiusz Mróz (pochodzenie: Polska)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Seria: Joanna Chyłka, tom 3
Data wydania:  kwiecień 2016
Liczba stron: 622
Forma: moja własna biblioteczka
Moja ocena - 8+/10


WSTĘPNIE...
      To już trzeci tom z serii "Chyłka i Oryński". Każda kolejna książka jest obszerniejsza od poprzedniej i tym razem możemy delektować się ponad 600 stronami historii o naszych dwóch ulubionych prawnikach. A co tym razem zgotował nam Remigiusz Mróz?

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           Nie wiem, jak to mogło się autorowi udać, ale sprawa kryminalna prowadzona w "Rewizji" przewyższa sprawę Langera w "Kasacji" i Szlezyngiera w "Zaginięciu". Tym razem autor wymyślił jeszcze coś lepszego, tzn. bardziej bulwersującego i tragiczniejszego - gwałt, a następnie morderstwo matki i córki. Może nie byłabym to aż tak ciekawa sprawa, gdyby mąż zamordowanej nie był Cyganem (pamiętajcie - nie Romem!), a polisa którą miały wykupioną zmarłe nie wynosiła 1 mln złotych. Sprawa wydaje się przesądzona, jednak do akcji wkracza Chyłka. Tym razem bez Kordiana, który znajduje się po drugiej stronie barykady (jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, odsyłam do dwóch poprzednich części). Czy Kordian czegoś się nauczył od swojej patronki i czy pokaże pazury? Zdecydowanie... Powraca również jeden z głównych bohaterów jednej z dwóch poprzednich części i jest jeszcze okrutniejszy, niż wcześniej... Tylko jaką rolę odegra tym razem?

          Humor Remigiusza Mroza sprawia, że kąciki ust podnoszą mi się w taki sam sposób, jak podczas lektury Harlana Cobena. W recenzji jego książki "Wszyscy mamy tajemnice" napisałam, że ironiczne komentarze Myrona i Wina nigdy mi się nie znudzą i tak samo jest z komentarzami Chyłki. Ona nie zna granic w rzucaniu sarkastycznych wypowiedzi i w obrażaniu nielubianych przez siebie osób. Jej wyzwiska pod adresem Buchelta to naprawdę mistrzostwo. Już dawno nie miałam tak wielkiej ochoty już na samym początku przeczytać kilku ostatnich stron. I bynajmniej nie chodzi mi to, że chciałam ją jak najszybciej skończyć, lecz nie mogłam doczekać się zakończenia sprawy oskarżonego, pojedynku między bohaterami oraz tego, jakie relacje będę panować pomiędzy Zordonem a Chyłką po całej sprawie. Ale się powstrzymałam, całe szczęście. Bohaterowie zdecydowanie rozwijają się. Chyłka dotyka dna, aż nie mogłam uwierzyć jak bardzo się stoczyła. Pan Remigiusz Mróz nie ma dla naszej bohaterki litości. Zordon również się zmienił i zaskoczył mnie wielokrotnie swoim zachowaniem, jednak na szczęście czasami po przemyśleniu swojego postępowania wracał dawny Oryński. Remigiusz Mróz zdecydowanie zaskoczył fabułą (choć nie powinno to już być zaskoczeniem, gdyż ZAWSZE zaskakuje!) i sprawą, którą musieli rozwiązać bohaterowie, ale zakończeniem przeszedł samego siebie. No jak można było tak zrobić! Trzeba już się chyba przyzwyczaić do nieprzewidywalności autora.

Jeżeli szukacie zaskakującej powieści kryminalnej, z nutką polityki i ciętego dowcipu oraz z bohaterami, których nie da się nie pokochać od samego początku, to lepszego wyboru nie dokonacie, niż sięgnięcie po Mroza! U niego adwokaci nie tylko bronią oskarżonego na podstawie dowodów, którymi dysponują, ale sami je znajdują, choć często przez to uwikłani są w bardzo niebezpieczne sytuacje.
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Autor zdecydowanie uzależnia od siebie, od kreowanych przez siebie postaci, wątków i całych historii, które tworzą się w jego wyobraźni. I przez to czekanie na kolejne tomy jego serii staje się męką. Mam jednak nadzieję, że jeżeli już jest zapowiedź kolejnej części, to premiera nastąpi już niedługo. I że duet wróci razem, bo osobno nie wiedzie im się tak dobrze...

Seria "Joanna Chyłka"
 
Kasacja                     Zaginięcie                     Rewizja

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu


sobota, 2 kwietnia 2016

Podsumowanie miesiąca - marzec 2016

Czas na książkowe podsumowanie kolejnego miesiąca. W marcu przeczytałam niestety tylko 4 książki, czyli tyle samo, co w styczniu i lutym. Łącznie - 1776 stron, około 58 stron dziennie.

Książki przeze mnie przeczytane to:

1. Zapach gorzkich pomarańczy - Kate Lord Brown
2. Zwiadowcy. Tom 4 - Bitwa o Skandię - John Flanagan
3.  Zagubione godziny - Karen White
4. Miłość w czasach zagłady - Hanni Münzer

 


Przeczytałam: 2 społeczno-obyczajowe w dawnych czasach, 1 fantasy, 1 wojenną.

Literatura pod względem narodowości autora:
- 1 książka z literatury brytyjskiej
- 1 książka z literatury amerykańskiej
- 1 książka z literatury australijskiej
- 1 książka z literatury niemieckiej

Przeczytałam 3 książki z własnej kolekcji i 1 e-booka.

Mam 244 (2) obserwatorów bloga i 323 (+11) obserwatorów profilu. Ponad 108500 (+2500) osób odwiedziło mojego bloga. Średnia na dzień to 81 wyświetleń. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...