piątek, 27 stycznia 2017

Zapowiedzi - luty 2017

Ze styczniowych zapowiedzi przeczytałam już trzy książki, więc rok rozpoczął się od naprawdę świetnych książek. W lutym nie zwalnia i prezentuje nam mnóstwo zapowiedzi!

1. Ważka - Małgorzata Rogala (Czwarta Strona)



OPIS: 

Agata Górska rozpoczyna prywatne śledztwo w tajemnicy przed przełożonymi, gdy okazuje się, że śmierć jej koleżanki, Leny, nie była przypadkowa. Jedynym tropem jest tajemnicza broszka w kształcie ważki, o której Lena wspomniała podczas ich ostatniego spotkania.

Tymczasem partner Agaty, Sławek Tomczyk, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa wyrachowanego dziennikarza – jego zwłoki odnaleziono w redakcji gazety internetowej. Zamordowany nie wahał się sięgać po niemoralne środki w pogoni za sensacją i wywlekał na wierzch brudy mieszkańców Warszawy, więc krąg podejrzanych nieustannie się rozszerza.

Czy sprawa zabójstwa Woźnickiego oraz śmierci Leny są ze sobą powiązane? Jaki sekret skrywa broszka w kształcie ważki?

2. Kraina miłości i zatracenia - Tiphanie Yanique (Wydawnictwo Kobiece)



OPIS: 

BARWNA POWIEŚĆ PULSUJĄCA KARAIBSKIM RYTMEM, KUSZĄCA NUTĄ MAGII I PORUSZAJĄCA CIĘŻKIM LOSEM
Kraina miłości i zatracenia to wzruszająca saga rodzinna w postaci wielokrotnie nagradzanego debiutu tętniącego magicznymi rytmami karaibskich Wysp Dziewiczych.
Kiedy rozpoczyna się XX wiek, nadchodzi kres panowania Danii nad Wyspami Dziewiczymi, a władzę w tym miejscu przejmują Stany Zjednoczone. Na Morzu Karaibskim tonie statek. Śmierć bezlitośnie zbiera żniwo, a na wraku znajdują się rodzice głównych bohaterów. Dwie osierocone siostry wraz z przyrodnim bratem stają w obliczu niepewnej przyszłości i trudnej do zidentyfikowania tożsamości. Każde z dzieci jest w posiadaniu niezwykłej aparycji oraz… wyjątkowego daru, który może być dla nich błogosławieństwem albo przekleństwem.
Na kartach Krainy Miłości i zatracenia zapisane są losy trzech pokoleń klanu zamieszkującego tropikalne wyspy. Pełna kontrastów saga to jednocześnie nietuzinkowa kompozycja, łącząca w sobie prozę życia oraz pozazmysłowe doświadczenia. Jest to wyjątkowa książka, w której odbijają się echa stylu Gabriela Garcíi Márqueza, a jednocześnie czuć silny wpływ mistycznej karaibskiej magii. Rytm miłości i tego, co na pierwszy rzut oka niewidoczne pulsuje z każdej strony, wprawiając czytelnika w niemy zachwyt. Sześćdziesiąt lat dziejów rodziny Bradshaw niesie za sobą wiele osobowości, zakazane romanse, klątwy, magiczne rytuały i dary, próby lojalności, narodziny, śmierci, porażki i zwycięstwa. Kraina miłości i zatracenia to wspaniały, barwny debiut wykreowany przez pełną potencjału, młodą pisarkę.
NAZWA WYSP DZIEWICZYCH NIE ODZWIERCIEDLA PRZEŻYĆ JEJ MIESZKAŃCÓW – BYNAJMNIEJ NIE SĄ CZYSTE I NIESKALANE ZŁEM

3. Anhusz -  (Wydawnictwo Kobiece)



OPIS: 

OPOWIEŚĆ BĘDĄCA DOWODEM NA TO, ŻE MIŁOŚĆ TO DZIKI KWIAT, KTÓRY WYROŚNIE NA KAŻDYM, NAWET SKALANYM KRWIĄ GRUNCIE

Urokliwa sceneria wybrzeża Morza Czarnego oraz wesele przyjaciółki wprawiają Anhusz Czarkudian w nostalgiczny nastrój. Kobieta marzy o życiu poza swoją niewielką, nie dającą żadnych perspektyw ormiańską wsią. Realia okrutnego konfliktu zbrojnego nie pomagają w realizacji celów. Na dodatek Anhusz doskonale zdaje sobie sprawę, że miłość to nieprzewidywalna i nieokiełznana siła. Na przekór społecznym normom, wdaje się w sekretny i niebezpieczny romans z oficerem tureckim – Dżahanem Orfaleą. Na tle szalejącej I wojny światowej Ormianie są uznawani za nieprzyjaciół stanu, a okrutnym zbrodniom nie ma końca.
JAK POGODZIĆ SIĘ Z LOSEM SKORO MIESZKAŃCY ARMENII TO WROGOWIE STANU, A DO SZALEŃSTWA KOCHA SIĘ PRZEDSTAWICIELKĘ TEGO NARODU?

4. Już mnie nie oszukasz - Harlan Coben (Albatros)



OPIS:


BĘDZIESZ MUSIAŁ SIĘ ZASTANOWIĆ NAD TYM, W CO MOŻESZ WIERZYĆ I KOMU POWINIENEŚ UFAĆ…

Maya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki dwuletniej Lily, ukochanej córeczki Mai, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca. Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie fakt, że Joe został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej. Wytrącona z równowagi kobieta zastanawia się nad tym, co przed chwilą zobaczyła. Czy może uwierzyć w to, co widziała? Ale to przecież by oznaczało, że Joe żyje. Czy to w ogóle możliwe? Była przecież naocznym świadkiem jego zabójstwa, a po wszystkim zorganizowała mu pogrzeb. Aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, Maya musi uporać się z mrocznymi tajemnicami własnej przeszłości. Gdy tego dokona, będzie zmuszona stawić czoła nieprawdopodobnej i niekoniecznie przyjemnej prawdzie o swoim mężu… i o sobie.

5. Zdobyć to co tak ulotne - Beatrice Colin (W.A.B)





OPIS: 

Urzekająca powieść dla tych, którzy wierzą w miłość.
Gwarny, pełen życia Paryż belle époque, a w nim pnąca się wysoko w górę wieża Eiffla – najprawdziwszy cud ze stali i powietrza.
On – inżynier zatrudniony w firmie Eiffla, ona – młoda wdowa, towarzysząca w podróży po Europie rodzeństwu. Między nimi rodzi się uczucie. Rzeczywistość pokaże jednak, że dzieli ich zbyt wiele, by mogli być razem. Co będą w stanie poświęcić, żeby miłość przetrwała?
Obowiązkowa lektura dla miłośników romantycznego Paryża i dla tych, którzy o miłość gotowi są walczyć na przekór wszystkiemu.


6. Bogowie tanga - Carolina de Robertis (Albatros)



OPIS:

Luty 1913 roku. Siedemnastoletnia Leda, z małą walizką i zamkniętymi w futerale starymi skrzypcami ojca, opuszcza swoją rodzinną wioskę. Jedzie do świeżo poślubionego (na papierze) męża i nowego domu w Argentynie. Kiedy schodzi na ląd w Buenos Aires, odkrywa, że jej mąż został zamordowany, a na nią czeka życie w starej kamienicy, bez rodziny i przyjaciół, na skraju nędzy.

Prawie natychmiast po przybyciu do Buenos Aires Leda zostaje uwiedziona przez muzykę, którą nieustannie pulsuje miasto: zakochuje się w tangu, zrodzonym z głosów biednych imigrantów, skandalicznym tańcu z burdeli i owianych złą sławą kabaretów. Leda decyduje, że zrealizuje swoje odwieczne marzenie i zostanie mistrzynią gry na skrzypcach, choć wie, że nigdy nie będzie mogła występować jako kobieta. Obcina włosy, bandażuje piersi i staje się Dantem, młodym mężczyzną, który dołącza do grupy muzyków grających tango próbujących podbić salony socjety.

Stopniowo zaciera się granica między Ledą a Dantem, a pragnienia, które Leda do tej pory tłumiła, rozkwitają w niej na nowo, zagrażając nie tylko jej karierze muzycznej, ale i życiu.


7. Salon odrzuconych -  Serena Burdick (Sonia Draga)



OPIS: 


Paryż, belle époque. Mimo wojny francusko-pruskiej zamożna rodzina Savaray decyduje się nie wyjeżdżać z miasta. Jej życie chwilowo toczy się w murach przepastnego domu, który jest świadkiem wzajemnej niechęci jego mieszkańców i niekończących się sporów. Małżeństwo Auguste’a i Colette dawno się rozpadło, kobieta szuka więc pociechy w ramionach kolejnych kochanków. Ich osiemnastoletnia córka Aimée marzy skrycie, że Henri, którego rodzice dziewczyny przygarnęli, gdy był jeszcze dzieckiem, obdarzy ją uczuciem.
Kiedy Henri znika w tajemniczych okolicznościach, życie rodziny komplikuje się jeszcze bardziej. Zrozpaczona i przygnieciona stratą Aimée, próbując zapełnić pustkę, wkracza w zdominowany przez mężczyzn świat sztuki. Wkrótce wikła się w znajomość z impresjonistą Édouardem Manetem i przypadkowo natrafia na obraz Henriego, dzięki czemu udaje jej się odnaleźć ukochanego. Spotkanie młodych doprowadza do ujawnienia skrywanego przez lata sekretu…


8. Księżyc jest kobietą - Joanna Gawrych-Skrzypczak (Czwarta Strona)



OPIS:

Wspaniała opowieść, w której współczesne życie przeplata się z burzliwą historią.

Mięty przed wojną należały do pradziadków Anny, lecz okupacja pozbawiła rodzinę majątku. Anna, mimo przeciwności losu, zrealizowała swoje marzenie – w odzyskanym dworku prowadzi pensjonat i stajnię. Niezależna, lecz samotna, musi dokonać wyboru między Łukaszem, który zatrudnia się w Miętach, by uciec przed przeszłością, a Geraldem – intrygującym i zakochanym w niej finansiście z Jersey.

Anna niespodziewanie przekona się, że przeszłość skrywała przed nią wielką tajemnicę. Czy przewrotny los, który gnał bohaterów po świecie, może wpłynąć również na życie Anny?


9. Miłość w czasie rewolucji - Elvira Baryakina - Beatrice Colin (Prószyński i S-ka)



OPIS: 

„Miłość w czasie rewolucji” jest pierwszą powieścią w serii „Burzliwa epoka”. Pochodzący z Rosji argentyński dziennikarz Klim Rogow wraca do ojczyzny, aby po śmierci ojca załatwić sprawy spadkowe. Wybrał jednak złą porę – w kraju narasta zamęt przed zbliżającą się rewolucją październikową. Zapewne gdyby Rogow wiedział, jakie będą skutki bolszewickiego przewrotu, na nic by się nie oglądał i czym prędzej czmychnął do ukochanego Buenos Aires. Ale czy ktokolwiek mógł przewidzieć bieg historii?… Sprawy zaś się przeciągnęły i dodatkowo skomplikowały, bo w życiu bohatera pojawiła się kobieta.

Elvira Baryakina brawurowo i z wielkim wyczuciem snuje wątki, akcję prowadzi wartko, aczkolwiek nie pozbawia jej nostalgicznych nut i pięknych scen, za które kochamy literaturę rosyjską. Miłość i rozpacz, nadzieja i strach przenikają się w doskonałych proporcjach, wyraziste postacie pulsują prawdziwym życiem, a śmierć może zabrać również tych, którym jej nie życzymy, których wręcz pragniemy ochronić przed złem świata. Do tego dochodzi doskonale skonstruowane tło historyczne, ciekawe przemyślenia i wnioski dotyczące narodzin jednego z najbardziej wynaturzonych reżimów świata. Niektóre z tych przemyśleń mogą być dla polskiego czytelnika zaskakujące, bo przecież Rosjanie swoje sprawy widzą nieco inaczej niż my. Inna też bywa optyka dotycząca znanych nam doskonale postaci, chociażby Lwa Trockiego, który wprawdzie tylko się przemyka przez karty książki, ale w pamięci czytelnika pozostawia wyraźny ślad.

„Miłość w czasie rewolucji” to przede wszystkim jednak fascynująca powieść o ludziach i wielkiej miłości. Autorka sięga wprost do duszy odbiorcy i z wirtuozerią trąca najczulsze struny… 

Czy miłość może przetrwać burze i nawałnice przemian? Czy bolszewicki terror jest w stanie stłamsić i zniszczyć najwznioślejsze uczucia? Czy można się wyrwać ze szponów sowieckiego reżimu, oszukać wszechobecną i wszechmocną Czeka – ukochane dziecko Feliksa Dzierżyńskiego? Odpowiedzi na te pytania czytelnik znajdzie w książce. Odpowiedzi nierzadko bardzo zaskakujące, bo świat powieści ma wiele barw i odcieni.


10. Maria Skłodowska-Curie - Magdalena Niedźwiedzka (Prószyński i S-ka)


OPIS: 

Maria Skłodowska-Curie jakiej nie znacie. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w koturnowy zwykle obraz nieprzeciętnej Polki, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom.

Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.

Film z brawurową rolą Karoliny Gruszki w kinach od 3 marca 2017 roku.

11. Ukryte działania - Margot Lee Shetterly (HarperCollins Polska)


OPIS: 

Geniusz nie zna rasy. Siła nie zna płci. Odwaga nie zna granic.
Porywająca opowieść o wyjątkowych kobietach, które zrobiły tak wiele, a o których wiemy mało lub nic. Bez pracy tych wybitnie utalentowanych matematyczek amerykański sen o podboju kosmosu pozostałby w sferze marzeń. Świadome swej wartości, walczą o należne im miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w świecie, w którym nadal obowiązują haniebne prawa segregacji rasowej. To świetnie opowiedziana historia, która powstała dzięki setkom rozmów, wywiadów i mrówczej pracy badawczej. Z morza informacji wyłonił się wielobarwny, intrygujący obraz pewnej epoki, z jej wszystkimi blaskami i cieniami.
Film na podstawie książki powstał w wytwórni 20th Century Fox. W obsadzie między innymi:  Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Kirsten Dunst i Kevin Costner. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Pharell Williams.

A czy Wy czekacie na któreś z przedstawionych przeze mnie zapowiedzi?

środa, 25 stycznia 2017

207# Diabolika - S. J. Kincaid (RECENZJA PRZEDPREMIEROWA!)





Tytuł: Diabolika
Autor: S. J. Kincaid (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania:  luty 2017
Liczba stron: 400
Forma: ebook
Moja ocena - 8/10

 
WSTĘPNIE...

        Fantastyka dla młodzieży to jeden z moich ulubionych gatunków, choć czasem irytujący przez zbyt wyeksponowany wątek miłosny. Opis "Diaboliki" jednak nie zapowiadał takiego wątku, więc bardzo mnie zainteresował futurystyczną wizją ludzkości. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           
Nemezis jest diaboliką, czyli stworzeniem z wyglądu przypominającym człowieka, jednak w rzeczywistości jest to specjalnie zaprogramowana istota, mająca służyć jednej osobie i niezależnie od wszystkiego - bronić ją, nawet za cenę własnego życia. Nemezis trafia do rodziny Impirian i zostaje osobistą diaboliką córki państwa - Sydonii. Po kilku latach służby nastają ciężkie czasy dla diabolik, które powoli wymykają się spod kontroli. Okazuje się, że czasem, aby bronić swojej podopiecznej, mordują całe rodziny, myśląc, że stwarzają one zagrożenie dla ich ukochanego człowieka. Cesarz postanawia doprowadzić do śmierci wszystkich diabolik i zakazuje ich tworzenia. Jednak Nemezis nie umiera i w wyniku podstępu trafia do posiadłości cesarza.

          Wielkim plusem jest to, że wszystkie nowe słowa i świat wymyślony przez autorkę są wprowadzane spokojnie i wyjaśniane od razu. Spotkałam się z wieloma książkami z gatunku fantasy, w których autorzy używali wymyślonych przez siebie słów tak, jakby czytelnik miał od razu wiedzieć z czym ma do czynienia. Nie zawsze mi się to podobało, gdyż nie jest łatwo przyswoić sobie nowy świat, zwłaszcza że podczas czytania kolejnych stron, nowe zwroty namnażają się i coraz trudniej zorientować się, o co chodzi. Tutaj ten aspekt naprawdę został dopracowany i zrozumienie świata wykreowanego przez autorkę nie sprawiło mi żadnego problemu. Uwielbiam to usytuowanie fabuły w tak rozległej przestrzeni! Nie czytam dużo fantastyki, w której oprócz Ziemi jest wiele innych planet, a kosmos gra ogromną rolę, więc to było całkiem ekscytujące! Bardzo lubię te futurystyczne wizje, gdzie mieszają się starodawne motywy związane z rządzeniem państwem (tak jak tutaj jest to dwór cesarski, który otaczają arystokratyczne rodziny) z nowoczesną technologią, np. podbiciem kosmosu i mieszkaniem na statkach kosmicznych wśród gwiazd. Tutaj ten przywilej jest przewidziany jedynie dla elit, a zwykli śmiertelnicy mieszkają na planetach, gdzie życie jest o wiele trudniejsze. Ludzkość całkowicie skolonizowała wszechświat, co wydaje się na dzień dzisiejszy nieprawdopodobne, a wszystkim steruje oczywiście kto? Dyktator! Jak widać, niektóre rzeczy nie tak łatwo zmienić. 
          Bardzo zagadkową i niezwykle ciekawą postacią jest diabolika Nemezis. Z pewnością nie jest przeciętną bohaterką. Jest intrygująca, gdyż tak naprawdę jest morderczynią, specjalnie zaprojektowaną i stworzoną, aby zabijać, ale przecież powinna reprezentować sobą coś jeszcze. Bo główna bohaterka, która jedynie przynosi śmierć i nie ma żadnych pozytywnych cech, to na pewno nie jest postać, której losy chciałby śledzić czytelnik, prawda? I tak oczywiście jest. Ona nie jest zwykłym tworem, maszyną do zabijania, lecz zaczyna mieć ludzkie uczucia. I nie są to uczucia skierowane w swoją stronę, nie użala się nad sobą, nie myśli o własnych problemach, jak wszyscy ludzie, lecz widzi szerszą perspektywę. Ona wyraźnie nie jest typową diaboliką, gdyż z czasem zaczyna myśleć o ratowaniu całej ludzkości, nie tylko swojej podopiecznej... Mamy również postać męską - "szalonego" Tyrusa Domitriana, bratanka cesarza. Zdecydowanie jego osoba wprowadza nieco luźniejszą atmosferę do fabuły. Lecz niech nie zwiodą was jego żarty, ani to co mówią o nim krewni, jak i poddani, bo to tylko pozory. Czekałam tylko, aż pokaże swoją prawdziwą twarz, bo po prostu wiedziałam, że on nie może być tak okrutny, jak cała rodzina rządząca.
          "Diabolika" to idealna mieszanka dystopii i sci-fi. To opowieść o przyjaźni, ludzkości, rodzinie, polityce i miłości. Zdecydowanie nie można tej książki zaszufladkować, jako literatury dla młodzieży, bo jest o wiele mroczniejsza i okrutniejsza, niż większość książek dla nastolatków. Nie ma tutaj cukierkowego romansu ani problemów nastoletnich. Tutaj stawką jest życie wielu osób, które podpadną Nemezis, czy też będą stanowiły zagrożenie dla Donii albo po prostu których Nemezis nienawidzi. Oczywiście kibicujemy Nemezis i Tyrusowi, jako tym dobrym bohaterom, ale w tej książce nic nie jest czarne albo białe - są różne odcienie szarości, a główna para swoimi decyzjami czasem znajduje się w tym ciemniejszym tonie.
        
PODSUMOWUJĄC...

          
Być może jest na rynku już wiele książek, które zaliczane są do gatunku sci-fi, czy też fantasy dla młodzieży, jednak "Diabolika" jest szczególna. Nie widzę zbyt wielu powiązań do innych tego typu powieści, świat przedstawiony jest niezwykle interesujący, na każdym kroku autorka serwuje kolejne smaczki technologiczne, co po prostu ubóstwiam w sci-fi, a bohaterowie, zwłaszcza Nemezis i Tyrus są wisienką na torcie.

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu

piątek, 20 stycznia 2017

206# Wotum nieufności - Remigiusz Mróz

"Ludzie nie wiedzą, czego oczekiwać, dopóki ich o tym nie poinformujemy."





Tytuł: Wotum nieufności
Autor: Remigiusz Mróz (pochodzenie: Polska)
Seria: W kręgach władzy, tom 1
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: styczeń 2017
Liczba stron: 600
Forma: ebook
Moja ocena - 8+/10




WSTĘPNIE...

         Remigiusz Mróz to jedno z najbardziej znanych nazwisk kojarzących się z polską literaturą. Zasłynął serią "Parabellum", następnie "Trylogią z Komisarzem Forstem" i serią o "Joannie Chyłce". W jego dorobku jest również kilka osobnych powieści, nie związanych z żadną serią. Teraz z hukiem wprowadza nową - "W kręgach władzy" z gatunku political fiction, a nie kryminalną, jak zazwyczaj. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           
Daria Seyda budzi się w motelowym pokoju i niczego nie pamięta. Nie potrafi powiedzieć, jak spędziła ostatnie kilka godzin, a że jest Marszałkiem sejmu, dodatkowo martwi się tym, że mogła brać udział w jakimś skandalu lub manipulacji. Jednak nie może zbyt długi martwić się tym wydarzeniem, gdyż nagle jej świat zmienia się o 180 stopni - po wyjawieniu przez prezydenta prawdy o jego stanie zdrowia, Daria musi przejąć jego obowiązki i pełnić funkcję prezydenta Polski, aż do rozpisania nowych wyborów. Miała to być spokojna prezydentura, bez poważnych zadań, aby tylko doczekać do wyborów, jednak nie jest jej to dane. Już w pierwszych dniach jedzie do Rosji spotkać się z prezydentem...
Patryk Hauer to młoda, wschodząca gwiazda w polityce, która w całym zamieszaniu związanym z rezygnacją prezydenta, widzi swój interes. I nie zamierza odpuścić...

          Nigdy nie czytałam książki z gatunku political fiction i szczerze mówiąc, nigdy bym nie przeczytała, gdyby nie nazwisko Mroza na okładce. Jest to dla mnie skuteczny wabik, dzięki któremu poznałam książkę z nowego dla mnie gatunku. I oczywiście nie żałuję, bo "Wotum nieufności" aż ocieka spiskami i konspiracją, a to akurat w powieściach jest dla mnie pozytywnym elementem. Nie powiem, bo obawiałam się tej powieści. Polityka nie jest moją mocną stroną, a za serial "House of cards" nawet się nie łapię, bo podejrzewam, że bym się zanudziła. Jednak "Wotum nieufności" pochłonęłam w tempie ekspresowym. Jeżeli czytelnik nie posiada wiedzy o tym, co się aktualnie dzieje w Polsce i na świecie, może nie zrozumieć niektórych dialogów bohaterów. Autor w swoją fikcyjną opowieść wplótł mnóstwo prawdziwych wydarzeń z ostatnich lat i wydaje mi się, że są to takie fakty, o których naprawdę każdy Polak powinien słyszeć, więc jeżeli to dla was nowość o czym pisze Mróz - zachęcam do dodatkowego researchu w internecie. Autor przypomina o tym, co ważne, jakie wydarzenia wciąż powinny siedzieć w umyśle ludzi. 
Trochę się obawiałam, że Daria może za bardzo przypominać Chyłkę, ale okazało się, że niepotrzebnie. To sa całkowicie różne osoby, można wręcz powiedzieć, że przeciwieństwa. Daria w porównaniu do Joanny jest niezwykle delikatną osobą, ale gdy trzeba być nieco ostrzejszą, czego sytuacja czasami wymaga, pani marszałek świetnie sobie radzi. Wzbudziła moją wielką sympatię w odróżnieniu od głównego bohatera - Patryka Hauera, który wszędzie gdzie tylko mógł węszył, aby ugrać coś dla siebie. To głównie on knuł intrygi, pokazywał nieprawdziwy obraz siebie przed kamerami, szukał skandali na swoich przeciwników. Jest to na pewno bardzo ciekawy bohater pod względem charakteru oraz braku skrupułów, jednak sympatii nie wzbudza. Przynajmniej mojej. 

PODSUMOWUJĄC...

          
"Wotum nieufności" nie należy do najłatwiejszych lektur. Jest to niezwykle ambitna i przemyślana w każdym calu fabuła, to naprawdę wciągająca gra polityczna, której uczestnicy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć zamierzone cele. To książka, która pokazuje, że żądza władzy nie ma granic, a ofiar może być dużo. Czasem trzeba poświęcić swoją rodzinę lub zdrowie, aby osiągnąć sukces w polityce. Zdaje się, że nawet codzienne przebywanie w budynkach sejmowych może być dla niektórych uzależniające. A do leków poprawiających wizerunek jeszcze łatwiej się przywiązać. Zdecydowanie polecam pierwszy tom "W kręgach władzy" i nie potrafię powiedzieć, która książka Mroza jest dla mnie teraz najlepsza.

wtorek, 17 stycznia 2017

205# Endgame tom 3. Reguły gry - James Frey, Nils Johnson-Shelton





Tytuł: Reguły gry
Autor: James Frey, Nils Johnson-Shelton (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Seria: Endgame, tom 3
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: styczeń 2017
Liczba stron: 352
Forma: własna biblioteczka
Moja ocena - 9/10




WSTĘPNIE...

           Czy jest jeszcze ktoś, kto nie słyszał o Endgame - multimedialnym fenomenie, dzięki któremu można wygrać 3 000 000 $? Endgame to nie tylko trzy powieści, które na marginesie - są rewelacyjną przygodą i mile spędzonym czasem dla czytelnika, ale to coś o wiele więcej! Mam nadzieję, że wszyscy usłyszą o Endgame, bo nawet jeżeli nie chcecie rozwiązywać zagadek i łamigłówek, które są bardzo skomplikowane, to przynajmniej poznajcie historie 12 Graczy, w rękach których są losy całego świata!

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           
Shari, Aisling, Hilal, Sarah, Jago, An Liu, czy może Maccabee? Kto wygra Endgame? A może raczej - kto nie dopuści do zakończenia Gry o losy świata? Najlepsi uczestnicy dotrwali do ostatniego etapu - poszukiwania Klucza Słońca. Niektórzy z nich pragną wygrać i uratować swój lud, inni myślą jedynie o zemście, a reszta tworzy sojusz mający na celu przerwanie Gry i nie dopuszczenie do jej zakończenia i wygranej któregokolwiek z Graczy. Niestety do Ziemi zbliża się wielki meteoryt zwany Abaddonem i zagłada przychodzi szybciej, niż bohaterowie się spodziewali. Teraz nie tylko inni są przeszkodą, ale również skutki katastrofy, Stwórcy i inne organizacje, które mają odmienne plany, co do losów Graczy i świata. Trzeba się strzec na każdym kroku, bo nie wiadomo kto okaże się wrogiem, a kto przyjacielem...

          Bardzo długo czekałam na ostatnią część serii "Endgame". Poprzednie dwa tomy zdecydowanie zachęciły do poznania zakończenia historii 12 Graczy, z których każdy pochodził z jednego ze starożytnych ludów i miał zawalczyć o ochronę swojej rasy zdobywając trzy klucze - Klucz Ziemi, Niebios i Słońca. Tym bardziej wyczekiwałam "Reguł gry", gdyż pod koniec "Klucza Niebios" wszystko mocno się skomplikowało i zmieniła się czołówka. Poprzednie tomy prowadził nas w pogoń za Graczami i ich przygodami, z tym że było ich 12, sojusze jeszcze nie były tak mocne, więc każdy rozdział opowiadał praktycznie o innym Graczu. Tutaj mamy podobnie, bo wszyscy chcą znaleźć lokalizację Klucza Słońca (z różnych powodów), jednak jest jedna spora zmiana. Tym razem kilkoro bohaterów jest ciągle razem i nie przenosimy się tak często od jednego do drugiego, bo działają wspólnie. No i liczba uczestników zmniejszyła się z 12 do 7, przez co akcja jest bardziej skupiona. Od pierwszego tomu uzyskaliśmy bardzo dużo informacji i szczegółów o Stwórcach, starożytnych ludach i powodach rozpoczęcia Endgame, dlatego jeszcze ciekawiej śledziło się fabułę, niż w przypadku dwóch pierwszych części. Pojawiły się nowe artefakty, bronie i najstarsza księga. Bohaterowie borykają się nie tylko ze swoim zadaniem, którym jest wygrana, ale również ze skutkami zniszczeń Ziemi przez meteoryt Abaddon i następstwami tego np. wybuchami wulkanów. Panuje chaos, cały świat jest na skraju załamania i zagłady i jak stwierdziła Sarah, tylko zombie brakuje. 
Lektura trzeciego tomu Endgame sprawiła mi wiele radości, ale również smutku. Byłam zaskoczona śmiercią pewnej dwójki bohaterów, gdyż myślałam, że oni jednak przeżyją do końca. To pokazuje, jak bardzo autorzy potrafią zaskoczyć i wstrząsnąć czytelnikiem, nie mają litości dla żadnego bohatera. Ale to pozytywna cecha, przecież zawsze dłużej pamięta się powieści, w których ukochane postacie giną, niż żyją długo i szczęśliwie... Zakończenie mnie satysfakcjonuje, zostało naprawdę dobrze przemyślane. Do plusów dodaje również symbole ludów, które są umieszczone na początku każdego rozdziału. To bardzo dobrze wygląda i nie daje nam zapomnieć, że uczestnicy są lub powinni być wrogami. Ja właściwie żadnych wad wymienić nie potrafię, jestem w zupełności zadowolona z tego czasu, który spędziłam podczas lektury "Wezwania", "Klucza Niebios" i "Reguł gry". Co więcej - trudno mi będzie teraz sięgnąć po kolejną książkę, bo wciąż mam w pamięci uczestników śmiertelnej Gry...

PODSUMOWUJĄC...

          
Rozłożyłam sobie przyjemność czytania "Reguł gry", czyli zakończenia przygód 12 Graczy pochodzących ze starożytnych ludów, na dwa dni. Na dłużej nie byłam w stanie, bo po odłożeniu książki obsesyjnie o niej myślałam i jak najprędzej do niej wracałam, bo musiałam poznać dalszą akcję! Moja ciekawość w końcu została zaspokojona, ale co z tego, jak Endgame dla mnie się już skończyło... Czekam na kolejną serię w podobnym stylu, ale nie wiem, czy coś jeszcze może dorównać serii duetu James Frey i Nils Johanson-Shelton. Czekam.

Seria Endgame

Wezwanie               Klucz Niebios                Reguły gry

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu


sobota, 14 stycznia 2017

Najciekawsze zapowiedzi Wydawnictwa Albatros na 2017 rok! Część I

LUTY 2017:
1. Bogowie tanga - Carolina de Robertis




ŻYWA, PEŁNA KOLORÓW, ZAPACHÓW I DŹWIĘKÓW TANGA POWIEŚĆ O POŻĄDANIU,  PASJI I POSZUKIWANIU WOLNOŚCI 

Luty 1913 roku. Siedemnastoletnia Leda jedzie do poślubionego per procura męża i nowego domu w Argentynie. Wkrótce odkrywa, że jej mąż został zamordowany, a na nią czeka samotne życie na skraju nędzy. Prawie natychmiast po przybyciu do Buenos Aires dziewczyna zostaje uwiedziona przez muzykę, którą nieustannie pulsuje miasto. Decyduje, że zrealizuje swoje odwieczne marzenie i zostanie mistrzynią gry na skrzypcach, choć wie, że nigdy nie będzie mogła występować jako kobieta. Obcina włosy, bandażuje piersi i staje się Dantem, młodym mężczyzną, który dołącza do grupy muzyków grających tango i próbujących podbić salony socjety.

ZDOBYWCZYNI STONEWALL BOOK AWARD – nagrody przyznawanej corocznie książce wydanej po angielsku w Stanach Zjednoczonych, która w wyjątkowy sposób pokazuje doświadczenia środowiska LGBT.

2. Już mnie nie oszukasz - Harlan Coben


ZNAJDUJĄCY SIĘ U SZCZYTU FORMY COBEN, POWRACA Z NOWĄ POWIEŚCIĄ, OD KTÓREJ NIE SPOSÓB SIĘ ODERWAĆ
MYŚLISZ, ŻE ZNASZ PRAWDĘ, ALE PRAWDA JEST TAKA, ŻE NIE WIESZ NIC!

Maya Stern niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki małej Lily, córeczki Mai, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca. Ale przecież Joe został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej! Wytrącona z równowagi kobieta zastanawia się nad tym, co przed chwilą zobaczyła. Czy to możliwe? Ale to oznaczałoby, że Joe żyje. Maya była naocznym świadkiem jego zabójstwa, a po wszystkim zorganizowała mu pogrzeb. Aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, kobieta musi uporać się z mrocznymi tajemnicami własnej przeszłości. Gdy tego dokona, będzie zmuszona stawić czoła nieprzyjemnej prawdzie o swoim mężu… i o sobie.

MARZEC 2017:
3. Siedem sióstr - Lucinda Riley


Okładka polskiego wydania w przygotowaniu


PIERWSZA Z SERII SIEDMIU KSIĄŻEK, OSNUTYCH WOKÓŁ MITU O KONSTELACJI SIEDMIU SIÓSTR.
PRAWA DO EKRANIZACJI CYKLU KUPIŁ DUŻY HOLLYWOODZKI PRODUCENT, ROZPOCZĄŁ JUŻ PRACĘ NAD SERIALEM TELEWIZYJNYM.

Na wieść o śmierci bajecznie bogatego i otoczonego aurą tajemniczości ojca, Maia D'Aplièse i jej pięć sióstr, wszystkie adoptowane przez Pa Salta jako małe dziewczynki, spotykają się w domu, w którym spędzały dzieciństwo. „Atlantis” – to wspaniały zamek położony nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Każda z dziewcząt otrzymuje wskazówkę, która pozwoli jej odkryć istotę dziedzictwa otrzymanego w spadku po ukochanym ojcu. Maię tropy wiodą do zrujnowanej willi w Rio de Janeiro, gdzie poznaje historię swojej przodkini z czasów Belle Epoque, pełnej pasji Izabeli Bonifacio. Elementy zagadkowej układanki powoli zaczynają tworzyć całość.

KIM JEST PA SALT I DLACZEGO SIÓSTR JEST TYLKO SZEŚĆ?

W swoich książkach Lucinda Riley prezentuje całkowicie niezwykły i wyjątkowy talent do snucia opowieści. W każdej powieści uchyla rąbka tajemnicy, zdradzając, kim był Pa Salt, dlaczego jego ciało w pośpiechu pochowano w morzu, co łączy jego adoptowane córki, a wreszcie: co stało się z siódmą siostrą.

WYJĄTKOWA, PO CZĘŚCI RODZINNA, A PO CZĘŚCI BAŚNIOWA HISTORIA
Każda z sióstr otrzymuje wskazówkę, która pozwoli jej odkryć istotę dziedzictwa otrzymanego w spadku po ukochanym ojcu.

4. Nadmorski ogród - Deborah Lawrenson


PRZEJMUJĄCY TRYPTYK O MIŁOŚCI, ODWADZE, TAJEMNICY I MORDERSTWIE.

Na położonej w pobliżu Lazurowego Wybrzeża wyspie Porquerolles zjawia się Ellie Brooke, znakomita architektka krajobrazu, która ma przywrócić blask miejscowemu ogrodowi. Spotyka się jednak z niezadowoleniem jego właścicielki. Ellie szybko sobie uświadamia, że jej jedynym sprzymierzeńcem na tej urokliwej wyspie jest specjalizujący się w tematyce wojennej nieuchwytny historyk…
Pod koniec II wojny światowej, Marthe Lincel, młoda niewidoma kobieta, zostaje przyjęta na staż w znajdującej się w Prowansji fabryce perfum i przyłącza się do działającego tam ruchu oporu. Kiedy dochodzi do tragedii, Marthe staje przed najtrudniejszym wyborem w swoim życiu… i odkrywa, że stać ją na akty odwagi, o które nigdy by się nie podejrzewała.
Czasy wojny. Iris Nightingale, młodsza oficer brytyjskiego wywiadu, zakochuje się we francuskim agencie. Jednak w obawie przed represjami ze strony nazistów ukochany Iris znika. Kiedy Francja zostaje wyzwolona, oficer Nightingale jest zdeterminowana, by odkryć prawdę o mężczyźnie. Czy jej ukochany był tym, za kogo się podawał? Czy może przyjął tożsamość kogoś innego?

TO WCIĄGAJĄCA KRONIKA O MIŁOŚCI I STRACIE W OBLICZU WOJNY, ALE TEŻ WNIKLIWA ANALIZA CZYNNIKÓW, KTÓRE MAJĄ WPŁYW NA NASZE ŻYCIE .

KWIECIEŃ 2017:


5. W skorupce orzecha - Ian McEvan

Okładka polskiego wydania w przygotowaniu

OPOWIEDZIANA Z NIEZWYKŁEJ PERSPEKTYWY „W SKORUPCE ORZECHA” JEST KLASYCZNĄ OPOWIEŚCIĄ O ZBRODNI I ZDRADZIE

Trudy dopuściła się zdrady małżeńskiej. Wciąż mieszka w domu swego męża, okazałej londyńskiej kamienicy, ale już nie z Johnem, lecz z jego bratem, Claude’em. Oboje mają pewien sprytny plan. Jedynym problemem jest świadek ich spisku: dziewięciomiesięczny płód w brzuchu Trudy.

SZEKSPIROWSKA INTRYGA AUTORSTWA JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ CENIONYCH WSPÓŁCZESNYCH PISARZY, AUTORA M.IN. POKUTY, SŁODKIEJ PRZYNĘTY, NA PLAŻY W CHESIL CZY W IMIĘ DZIECKA

SIERPIEŃ 2017:

6. Dziewczyna z Brooklynu - Guillaume Musso



NIEZWYKŁY THRILLER PSYCHOLOGICZNY Z PRZEWROTNYM ZAKOŃCZENIEM

Doskonale pamiętam ten moment. Staliśmy nad brzegiem morza, patrząc jak zachodzące słońce rozświetla horyzont. Wtedy Anna zapytała: „Czy wciąż byś mnie kochał, gdybym zrobiła coś naprawdę złego?”. Co mogłem odpowiedzieć? Anna była kobietą mojego życia. Za trzy miesiące mieliśmy się pobrać. Oczywiście, że ją kochałem, niezależnie od tego, co zrobiła. Tak przynajmniej myślałem, gdy ona gorączkowo szperała w torebce i wręczałam i zdjęcie,mówiąc: „Oto co zrobiłam”. Patrzyłem oszołomiony na jej sekret i wiedziałem, że nasz los odmienił się bezpowrotnie. Zszokowany odszedłem bez słowa. Kiedy wróciłem było już za późno–Anna zniknęła
Od tamtej chwili wciąż jej szukam.


***
Coś Was zaciekawiło? Coś zaskoczyło? A może coś niezmiernie ucieszyło, bo czekaliście na tę premierę? To jeszcze nie koniec, niedługo druga część zapowiedzi!

czwartek, 12 stycznia 2017

204# Pokolenie zimy- Wasilij Aksionow



Tytuł: Pokolenie zimy
Autor: Wasilij Aksionow (pochodzenie: Rosja)
Seria: Saga moskiewska, tom 1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: styczeń 2017
Liczba stron: 504
Forma: e-book
Moja ocena - 7/10

WSTĘPNIE...
         Literaturę rosyjską znam niestety w bardzo małym stopniu. Na palcach jednej ręki mogę wymienić autorów rosyjskich i to tylko klasyków. Postanowiłam nieco poszerzyć horyzonty i tym sposobem zabrałam się czytanie pierwszego tomu "Sagi moskiewskiej" pt. "Pokolenie zimy". W tym wyborze oczywiście pomogło mi to, że jest to historia o dużej rodzinie, ciągnąca się przez trzy tomy i rozpoczynająca w latach 20. XX wieku. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         "Moskiewska saga" opowiada o rodzinie mieszkającej w Rosji, którą poznajemy w roku 1925. Jest kilka lat po rewolucji, która zdecydowanie ukształtowała w różny sposób naszych bohaterów. Głową rodziny Gradowów jest lekarz Borys, a jego żoną kochająca muzykę, gruzińskiego pochodzenia Mary. Mają oni trójkę dzieci: Nikitę (poznajemy również jego żonę Weronikę), Ninę i Kiryła. Wszystkie "dzieci" są zaangażowane w politykę. Nikita jest dowódcą dywizji, Nina jest trockistką-poetką, natomiast Kirył to komunista z krwi i kości. 

          Nie ukrywam, że początki z tą powieścią miałam trudne. Proza Aksionowa nie jest łatwa i musicie się przygotować na to, że jest to lektura trudna do czytania i wymagająca pełnego skupienia. Na początku czułam wielki mętlik, gdyż autor posługuje się dużą ilością dziwnych nazw, pojawiało się mnóstwo nowych bohaterów, a że mają rosyjskie nazwiska, to trudno mi było je zapamiętać. Ale gdy już zorientowałam się w jakiej formie ta książka jest napisana i z czym mam do czynienia - poszło gładko i pochłonęłam całą historię w ekspresowym czasie. Nie zaszkodzi również zajrzeć do internetu i poczytać o wydarzeniach, czy prawdziwych bohaterach, co bardzo ułatwia zrozumienie fabuły. 
Historia Rosji jest na pewno jedną z ciekawszych i gdy tylko trafiam na książkę, w której mogę poznać kolejne, nieodkryte jeszcze przeze mnie fragmenty - korzystam z tej szansy. Rosja to bardzo specyficzny kraj, który zawsze kojarzył mi się z ciężkim życiem mieszkańców, a przede wszystkim z ubóstwem, głodem, zimnem, prześladowaniami za inne sympatie polityczne, niż dozwolone, zwłaszcza na początku XX wieku w czasach sprzed i po rewolucji rosyjskiej. W tej powieści to wszystko jest podane na tacy. Historia rodziny Gradowów to jedynie tło do pokazania historii ZSRR. Jest to tylko symboliczna rodzina, której losy faktycznie mogły tak wyglądać, a autor użył jej, aby wynieść na wierzch wydarzenia z lat 1925-1937 (w tym pierwszym tomie). Mimo tego, że bohaterów można uważać jedynie za marionetki, a głównym celem jest pokazanie całego społeczeństwa, obyczajów i kultury dawnego ZSRR, to każdy z bohaterów jest perełką na torcie. Są rewelacyjnie skonstruowani, każdy ma do odegrania własną, ważną rolę. Bohaterom radziłabym przyjrzeć się nieco bliżej i to nie tylko tym głównym. Aksionow ma niezwykły dar do ich opisywania. Na pewno większość ludzi ma w głowie obraz typowego Rosjanina lat 20. XX wieku i szczerze mówiąc, autor wkomponował się całkowicie w moją wyobraźnię. Z Rosjankami jest nieco inaczej, bo nie mam ich obrazu w głowie, choć z łatwością mogę sobie wyobrazić, jak powinna wyglądać słowiańska piękność - Weronika. Oprócz głównych bohaterów poznajemy również całą gamę innych postaci blisko związanych z rodziną Gradowów - znajomych, przyjaciół, kochanków itp. Każdy z nich mniej lub bardziej zostaje dotknięty działaniami totalitaryzmu, rodzącego się w ich kraju. Poznajemy dramat ofiar nowego systemu, a w zależności od doświadczeń czy pochodzenia bohaterowie przyjmują skrajnie różne postawy. Psychika tych osób jest poddawana ogromnej próbie. 

PODSUMOWUJĄC...

          Myślę, że wiele osób już na samym początku odstawi książkę "Pokolenie zimy" i zapomni o niej całkowicie. Ale zachęcam do przebrnięcia przez trudny wstęp i zrozumienia tej formy i treści, którą oferuje nam wyjątkowy pisarz - Wasilij Aksionow.
        
       
Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu


sobota, 7 stycznia 2017

Podsumowanie roku 2016!

Przeczytałam w tym roku 81 książek! Z tego aż 49 to książki po raz pierwszy wydane w 2016 roku. Przygotowałam dla was zestawienie.
1. Najlepsza książka - "Palmy na śniegu" Luz Gabas
Po lekturze książki autorstwa Julii Navarro pt. "W przyszłym roku w Jerozolimie" myślałam, ze nic już jej nie przebije. A jednak... znalazła się lepsza! Jest to powieść hiszpańskiej autorki Luz Gabas pt. "Palmy na śniegu". Zdecydowanie zasługuje na ocenę 10/10 i co najciekawsze - film na podstawie powieści również na taką ocenę zasłużył! Piękna historia, którą polecam najpierw przeczytać, a później obejrzeć...
Oprócz tego na uznanie zasługują również:

2. Najgorsza książka - "Krwawy medalion" Danka Braun
Jestem bardzo zawiedziona tą książką i dziwię się, że opowieść z dawnych czasów mogłam umieścić z tej kategorii! Ale niestety - wynudziłam się okropnie, wątek główny mnie zawiódł, ale najbardziej niestety styl pisarki. Przeskakiwanie z wątku na wątek, opowieści różnych osób czytałam prawie z zerowym zaciekawieniem, strasznie irytujący bohaterowie (praktycznie co do jednego!). Więcej pisać nie muszę... A co najbardziej mnie dziwi - ocena użytkowników na stronie lubimyczytac.pl jest bliska 8/10...


3. Największe pozytywne zaskoczenie - "Siedem minut po północy" Patrick Ness


Ta książka ogromnie mnie zaskoczyła. Początkowo nawet się nią nie interesowałam, bo jakoś nie widziałam nic ciekawego w opowieści o chłopcu, do którego pewnego dnia przychodzi potwór... Gdybym wtedy już wiedziała, że powieść kryje w sobie tak wiele, nie zastanawiałabym się tak długo! Na szczęście jednak znalazła do mnie drogę i mogłam się delektować tą historią. Moja recenzja.

4. Największe negatywne zaskoczenie - "Czekoladowe pragnienie" Care Santos

"Zamknięte pokoje" tej autorki czytało się naprawdę fantastycznie, czego niestety nie mogę powiedzieć o "Czekoladowym pragnieniu". Podobnie jak w przypadku "Krwawego medalionu" i tutaj praktycznie wszystko mnie zawiodło. Niestety oczekiwania miałam ogromne. 

5. Najczęściej czytany pisarz - Remigiusz Mróz
Według mojego zestawienia "Przeczytane w 2016" w tym roku po książki Remigiusza Mroza sięgnęłam aż 6 razy, poznałam również jego opowiadanie w antologii "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej"! W ten rok poznałam całą Trylogię z Komisarzem Forstem - "Ekspozycja", "Przewieszenie", "Trawers". W przypadku tej serii najbardziej przypadł mi do gustu ostatni tom. Przeczytałam też kolejne tomy z serii o Chyłce (3 i 4) oraz powieść "W cieniu prawa". W 2017 mam planach przeczytać "Behawiorystę", "Świt, który nie nadejdzie", zapoznać się w końcu z serią "Parabellum" oraz rozpocząć nową serię "W kręgach władzy". Szykuje się kolejny rok pod znakiem Mroza ;)

6. Najczęściej czytana pisarka - Diane Chamberlain

W tym roku dopiero zapoznałam się z twórczością tej autorki i zaowocowało to 4 lekturami, chociaż wciąż mi mało! Bardzo długo zwlekałam z tym, teraz sama nie wiem dlaczego. Zaczęłam od książki "Chcę Cię usłyszeć" i to właśnie ona jak do tej pory wywarła na mnie największe wrażenie. Ale książek autorki na rynku wydawniczym dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka wciąż przybywa i już na początku 2017 roku będę miała okazję przeczytać "Jak gdybyś tańczyła". 

7. Najczęściej czytane gatunki - powieści społeczno-obyczajowe, kryminały
Pisząc książki społeczno-obyczajowe mam na myśli powieści z akcją w dawnych czasach (moje ulubione czasy to lata 1800-1960). W tych książkach często akcja dzieje się dwutorowo tzn. we współczesności i dawniej i zazwyczaj współczesna bohaterka musi rozwikłać tajemnice swojej babki/prababki dzięki wspomnieniom /listom/ pamiętnikom etc. Najlepszą taką powieścią w tym roku była zarazem najlepsza książka roku: "Palmy w śniegu" autorstwa Luz Gabas, ale na uznanie zasługuje również "Róża północy" - Lucindy Riley. Przypomnę, że w tamtym roku w zestawieniu znalazła się książka tej samej autorki - "Tajemnica zamku". 

W 2016 rozczytałam się również w kryminałach, jak co roku zresztą. Ta kategoria znalazła się tutaj głównie dzięki polskim autorom - Remigiuszowi Mrozowi, Małgorzacie Rogali, czy Joannie Opjat-Bojarskiej. Jednak czytałam również kryminały/thrillery Harlana Cobena, Tess Gerritsen i duetu Börjlind. Strasznie ubolewam, że tak mało fantastyki znalazło się w zestawieniu... Nawet nie wiedziałam, że tak ją sobie odpuściłam w tym roku! Muszę to zmienić. 

8. Najczęściej czytane wydawnictwo - Prószyński i S-ka oraz Czwarta Strona
To był zdecydowanie rok tych dwóch wydawnictw, które miały naprawdę rewelacyjną ofertę! I na 2017 już szykuje się powtórka...

Oprócz tego nawiązałam współpracę recenzencką z kolejnymi wydawnictwami, które dołączyły do wcześniejszych (pełna lista):

Stała współpraca:
Czwarta Strona
Sonia Draga
Harper Collins Polska
Albatros
Papierowy Księżyc
Insignis

Dziękuję wszystkim wydawnictwom za powierzone mi zaufanie! Jestem ciekawa, co przyniesie mi 2017 rok ;) Mam nadzieję, że ciągle tu z Wami będę!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...