sobota, 28 lutego 2015

85# Przypadki nie istnieją. Wspomnienia z celi - Karolina Karczmit, Martyna Karczmit
Tytuł: Przypadki nie istnieją. Wspomnienia z celi
Autor:  Karolina Karczmit, Martyna Karczmit (pochodzenie: Polska)
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: grudzień 2014
ISBN: 9788379424054
Liczba stron:96
Forma: własna biblioteczka
Moja ocena - 4/10WSTĘPNIE...

     Do przeczytania tej książki zachęciła mnie jej fabuła i dość mała liczba stron. Myślałam, że będzie bardzo emocjonująca i ciekawa i że znajdzie się w niej opis życia więziennego na podstawie wspomnień jednego z więźniów. 

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

           Nie rozumiem rasistów. Wiem, że każdy człowiek jest inny, wierzy w coś innego, jego wyobrażenie o Bogu jest inne, ale po prostu rasistów nigdy nie zrozumiem. Nie zrozumiem myślenia o np. czarnoskórych ludziach jak o gorszych. No bo dlaczego? Przecież to człowiek, jak każdy inny. Ale nie będę się wgłębiać teraz w moje przekonania. Chciałam tylko poruszyć ten temat, bo bohater tego opowiadania jest rasistą, a ja od razu się denerwuję, jak czytam, że w XXI wieku takie rzeczy mają nadal miejsce... Co najdziwniejsze ten rasista wierzy 
w Boga i to bardzo mocno. W praktycznie każdym rozdziale wspomina o Bogu i o tym, w jaki sposób się do Niego modli. Bardzo raziła mnie ogromna ilość przekleństw. Czasem po kilka na jednej stronie, co niestety trochę mnie zniesmaczyło. 

           Według mnie ta książka jest bardzo chaotycznie napisana (chyba tak jak i moja recenzja...) i jest trochę o... niczym. Choć nie wiem, czy można to nazwać książką. Raczej opowiadaniem, a raczej jeszcze inaczej - przemyśleniami spisanymi przez więźnia "do poduszki". Rozdziały mają zazwyczaj po 1,5 strony, więc  książka ma o wiele mniej stron, niż się wydaje. Można ją przeczytać na jednym tchu. Niektóre wątki są urwane, bo "notatki autora nie zawierają dalszego ciągu historii", więc i to wskazuje według mnie na to, że te  wspomnienia były pisane raczej dla samego siebie. Nie bardzo wiem, po co zostały wydane... Jednak dość ciekawym wątkiem są opisy wchodzenia w trans przez autora. Ciekawa jestem tylko, ile w tym prawdy. Według mnie opis tej książki w ogóle nie jest trafiony, bo zapowiada nam trochę inny tekst, niż dostajemy. 


PODSUMOWUJĄC...
          
          Myślałam, ze ta książka będzie opowiadała o samym zabójstwie i okolicznościach jego popełnienia, ale tak naprawdę ten tekst to przemyślenia autora na różne tematy: policji, Boga, religii, satanistów, narkotyków, czy też zaświatów. Zakończenie jest mocno rozczarowujące, gdyż opowieść ta kończy się jak każdy, wcześniejszy rozdział - bez wyraźnie zakończonego wątku. Jakby wspomnienia zostały urwane... Niestety, nie polecam. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwuRecenzja bierze udział w wyzwaniach czytelniczych:
1. W 200 książek dookoła świata

27 komentarzy:

 1. Nie skuszę się raczej na tę książkę, mimo niewielkiej objętości stron

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o książce, ale po przeczytaniu twojej recenzji jestem w stanie stwierdzić, że raczej nigdy w życiu jej nie przeczytam :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem jak można jakąkolwiek historię streścić na 96. stronach dlatego raczej nie sięgnę po tę książkę. A po Twojej recenzji to już kompletnie się odechciewa. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zobaczyłam okładkę, to prawie padłam z chęci przeczytania książki. Ale na szczęście napisałaś, co ona kryje w sobie.... Odmawiam czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za tak krótkimi historiami. Z reguły po prostu czegoś im w całej fabule brakuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przeczytam więc. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że zakończenie mocno rozczarowuje. Zatem chyba odpuszczę sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przepadam za książkami, które mają mało stron, a poza tym nie polecasz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że zawiodła Twoje oczekiwania. Ja się raczej nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Jej fabuła jakoś do mnie nie trafia - rzadko czytam cokolwiek o tej tematyce. Przemyślenia więźnia wydają się ciekawe, ale skoro mówisz, że były kiepskie... Cóż, nic mnie nie zachęca do przeczytania tej książki, szczególnie, że to nie mój gatunek, ale kto wie... może kiedyś sama wpadnie w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Odpuszczę sobie, a zapowiadała się fajnie

  OdpowiedzUsuń
 13. Szkoda, że zakończenie rozczarowuje...

  OdpowiedzUsuń
 14. Czasem tak bywa, że książka wydaje się bardzo ciekawa, ale gdy ją czytamy jest po prostu niedopracowana i jednocześnie jest kompletną pomyłką.

  OdpowiedzUsuń
 15. Szkoda, że nie była aż tak dobra jakby można się spodziewać po tytule :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Może niektóre książki powinny zostać schowane w formie zapisków do szuflady, a niekoniecznie publikowane, tak jak w przypadku tej pozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Oj to ja podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mnie sie nieco bardziej spodobałą ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 19. Szkoda, ale na pewnie nie ruszę :]

  OdpowiedzUsuń
 20. Oczekiwnaia zwykle niszczą powieść, dlatego zawsze do książki staram sie podchodzić bez nich, jak wiadomo nie zawsze się daje. Mimo to, nie sięgnę po tę historię, urwane rozdziały mogłyby pozostawić zbyt duży niedosyt.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. No cóż, w takim razie podziękuję za lekturę tej książki...

  Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń
 22. Ale fajna okładka. Ale chyba nic poza tym. Książka chyba raczej nie dla mnie choć nie wiem...
  Zapraszam do siebie,
  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 23. Mi się podobała.. to ze jest rasista nie oznacza że trzeba go potępiać.. każdy jest inny i każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii czy też spostrzeżeń.. ja uważam że warto ją przeczytać bo może przez taką recenzję umknie kilku osoba ta książka.. szkoda ze aż tak negatywnie..
  Ja osobiście polecam.. TO NIE JEST KRYMINAL TYLKO WSPOMNIENIA !!!
  Czasem i książka z wulgaryzmami dodaje pikanterii i niezwykłych emocji. Mimo negatywnej opinii zapraszam do zapoznania się z lekturą każdy może mieć inne zdanie na jej temat. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Recenzja ukazuje jakie blogerka ma uprzedzenia do osób które mają taki a nie inny pogląd. Owszem bohater oświadczył iż jest rasista jak i również zaznaczył że nie ma nic do " murzynów" druga sprawa to taka że ten człowiek nie żałuję że zabił "pedała" Ale żałuje że zabił czyjegoś syna.. chcę. Tu zaznaczyć tak jak wyżej iż ze to są tylko wspomnienia i zawarte są w niej zbiór wydarzeń które przytrafiło się w życiu tego człowieka.. Mi się ta propozycja podobała a za razem przerażają niektóre fragmenty choć udało mi sie znaleść wiecej pozytywnych rzeczy także ja serdecznie polecam!
  Możecie znaleść i wyrobić własne zdanie ja momentami śmiałem się przy niej.. nie żałuję było warto :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie lubię nie dopracowanych pozycji, z pourywanymi zakończeniami. I nie toleruję nietolerancji, także myślę, że to nie jest pozycja dla mnie.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...