sobota, 13 lutego 2016

164# Chcę Cię usłyszeć - Diane Chamberlain (recenzja premierowa!)
Tytuł: Chcę Cię usłyszeć
Autor: Diane Chamberlain (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: luty 2016
Liczba stron: 456
Forma: e-book
Moja ocena - 8+/10

WSTĘPNIE...
         Właściwie to od kilku lat miałam w planach zapoznać się z twórczością Diane Chamberlain, która podobno pisze świetne dramaty, głównie dla kobiet. Jednak zawsze coś innego, moim zdaniem lepszego miałam do czytania i na planach się kończyło. Jednak tym razem postanowiłam, że w końcu przeczytam jej książkę wydaną w Polsce w dniu dzisiejszym przez wydawnictwo Prószyński i S-ka i przekonam się, czy jest tak dobrą pisarką, jak sądzi wielu czytelników.

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         Powiem szczerze, że jużna samym początku przeszły mi ciarki po plecach. Scena płaczącej, skulonej Emmy i odkrycie przez Laurę ciała męża oraz fakt, że Emma była w tym czasie sama w domu z ojcem i prawdopodobnie widziała całe zajście wywołują szok i współczucie dla małej dziewczynki. Co ona musiała czuć, tego nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić. Nic więc dziwnego, że przestała mówić na wiele miesięcy po tym traumatycznych i przerażającym wydarzeniu. Ta książka to prawdziwy dramat, a bohaterka przeżywa ich kilka jednocześnie. Najpierw ciągłe zmagania się z depresją męża, następnie śmierć ojca, który wymógł na niej skontaktowanie się z pewną kobietą z jego przeszłości, później samobójstwo męża i obwinianie siebie za całą sytuację i na sam koniec - zamknięcie się w sobie jej córki z powodu traumy. Laura ma wyrzuty sumienia i czuje się odpowiedzialna, bo według niej mogła być lepszą matką dla małej Emmy i lepszą żoną dla Raya.
 A później nagle pojawiają się lata 1931-1945 i dalsze i aż oczy mi się zaświeciły z radości, bo przy takiej historii kompletnie nie spodziewałam się dwutorowej akcji! Sarah Tolley zabrała nas w niezwykle interesującą podróż do lat swojej młodości i pokazała, jak był traktowane kiedyś osoby chore psychicznie i co zrobili w jednym ze szpitali z jej mężem. Ta historia była naprawdę okrutna i czytałam ją z wielkim zdumieniem.


          Historia opowiedziana przez autorkę jest wielowątkowa i wzbudza wiele emocji. Są w niej poruszone przeróżne problemy, np. choroby psychiczne, jak trauma może wpłynąć na psychikę ludzką lub patrzenie na przyszłość, jak można idealizować człowieka, gdy wcale nie jest idealny. Jest to również piękna opowieść o poczuciu odpowiedzialności za własne dziecko i wielkiej miłości do niego, mimo krótkiego czasu od poznania go. Autorka stosuje bardzo skuteczne zabiegi wyzwalające emocje i wzbudza wielkie zaciekawienie historią. Bo oprócz głównego wątku, który jest dramatyczny, gdyż bohaterka musi zmierzyć się z wielkim bólem własnego dziecka, mamy również wątek drugi, początkowo poboczny. Laura odnajduje pewną starszą kobietę na życzenie ojca i ta część fabuły ma pewne kryminalne i tajemnicze aspekty. Odkrywanie jej sekretu to jeden z większych plusów tej powieści, bo nie spodziewałam się, że będzie tak szokujący i wstrząsający. Jestem bardzo mile zaskoczona złożonoscią treści. Tyle niespodzianek, tyle zagadek do rozwiązania, tyle powiązań pomiędzy bohaterami i pomiędzy czasami i tyle tragedii... A z tej mieszaniny powstała rewelacyjna powieść.
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Niepotrzebnie tak długo zwlekałam z lekturą twórczości Diane Chamberlaine, ale lepiej późno, niż wcale. Teraz na pewno będę wypatrywać następnych powieści autorki, gdyż naprawdę jestem bardzo zadowolona z lektury "Chcę cię usłyszeć". Myślę, że fanów pani Chamberlain nie trzeba przekonywać do jej przeczytania. A osób jeszcze nieznających tej autorki szczerze zachęcam do sięgnięcia po książki pisarki. Myślę, że będziecie mile zaskoczeni, tak jak i ja byłam.

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

19 komentarzy:

 1. Ja też planuję zapoznać się z twórczością tej pisarki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki tej autorki i staram się czytać wszystkie dostępne:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja cały czas poluję na książkę "Tajemnica Noelle" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale mi narobiłaś smaka na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam pisarkę i nie mogę się doczekać, aż przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lady Spark była ciekawa tego tytułu, więc na pewno szepnę jej słówko ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna i bardzo poruszająca książka. Jak na moje oko jedna z lepszych w dorobku autorki :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli chodzi o Diane Chamberlain, dotychczas czytałam tylko "Zatokę o północy" - poruszającą i wciągającą powieść obyczajową z nutą kryminału. O ile poprowadzenie fabuły i kreację bohaterów uważam za genialną, o tyle styl autorki nieco mnie rozczarował, ale i tak myślę, że warto, bardzo miło wspominam tę lekturę. Do "Chcę cię usłyszeć" udało Ci się mnie przekonać, sięgnę, gdy będę miała okazję :)
  Pozdrawiam ciepło,
  Zakochanawksiazkach.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie zaczęłam czytać, jedno mogę już powiedzieć - to będzie przygoda pełna emocji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mi się ta książka podobała, była tak wciągająca, że nie mogłam się od niej w ogóle oderwać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja wciąż mam twórczość tej autorki przed sobą i wciąż nie mogę się zdecydować, po którą książkę sięgnąć. Chyba nadeszła chwila, by coś wybrać!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem przy ostatnich stronach książki - jest moc ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. To chyba nie do końca moje klimaty... ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam tylko "Dobry ojciec", którą całkiem miło wspominam. Chciałabym też przeczytać inne powieści tej pisarki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam w planach, jednak teraz wolę inne historie, mniej dramatyczne ;))

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Wczoraj do mnie dotarła, mam nadzieję, że będę na dniach czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czekam na tę książkę, już do mnie idzie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam tę książkę na czytniku i przyznam, że mam na nią coraz większą ochotę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...