poniedziałek, 13 czerwca 2016

175# Kobiety z ulicy Grodzkiej. Matylda - Lucyna Olejniczak (RECENZJA PRZEDPREMIEROWA)

Tytuł: Matylda
Autor: Lucyna Olejniczak (pochodzenie: Polska)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Kobiety z ulicy Grodzkiej, tom 3
Data wydania: czerwiec 2016
Liczba stron: 368
Forma: e-book
Moja ocena - 7/10

WSTĘPNIE...
         Czytałam już o losach Hanki, która umarła zdecydowanie przedwcześnie oraz Wiktorii, jej córki, której historię wchłaniałam z wypiekami na twarzy. Na szczęście autorka ulitowała się nade mną i nie zaprzestała opowieści na dwóch kobietach. Teraz mam przyjemność zapoznać się z kolejną bohaterką występującą już w "Wiktorii", jednak wtedy była tylko małą dziewczynką i to losy jej mamy były wtedy ważniejsze. Jednak teraz Matylda dorosła i opowie własną historię...

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
     
         Jest już 1931 rok, Kraków. Matylda nie odziedziczyła charakteru po swojej spokojnej i poważnej matce. Jest krnąbrna, niespokojna i pełna marzeń, a największym z nich jest aktorstwo. Nie zamierza pójść w ślady matki i prowadzić apteki, jej pragnieniem jest występować na deskach teatru. Kiedy w końcu zyskuje taką szansę dzieje się coś tragicznego. Wiktoria ulega ciężkiemu wypadkowi, a Matylda dowiaduje się, że ukochany tato nie jest jej prawdziwym ojcem. Zaraz potem spotyka ją jeszcze większa tragedia, której wcale się nie spodziewała. Kiedy zaczynają ją spotykać dobre rzeczy klątwa znowu daje o sobie znać... 

          Po raz kolejny różne wydarzenia polityczne (np. ataki na żydowskie sklepy) wplecione zostały w fabułę jakby od niechcenia. Nie jest to sztuczne wplatanie ważnych wydarzeń z historii Polski, to są wzmianki rzucone mimochodem i dzięki temu jest to niesamowicie naturalne. Kraków, tak jak i inne miasta europejskie zmienia się i nowocześnieje. Kobiety stają się odważniejsze i pewniejsze siebie. Jednak sytuacja polityczna jest nieciekawa, ciągle słychać wzmianki o nadchodzącej kolejnej wojnie... Jednak Matylda niespecjalnie się nimi przejmuje, jest zakochana i patrzy na świat przez różowe okulary, dopóki pewne wydarzenia nie sprowadzą jej na ziemię. Tym razem pojawił się również wątek kryminalny dotyczący rodzącego się handlu żywym towarem za granicę, a mianowicie wschodzącymi aktorkami, które były zwodzone przez znanego reżysera, a później okrutnie wykorzystywane. Świat jest nowocześniejszy, ale przez to i bardziej niebezpieczny...
Szkoda tylko, że Matyldzie nie udało się wyjechać do Paryża, bo chętnie powróciłabym tam razem z kolejną bohaterką z ulicy Grodzkiej. Zdecydowanie brakowało mi przyjaciółki Wiktorii, francuski Ivonne, wyzwolonej i nowoczesnej malarki, którą bardzo polubiłam w poprzednim tomie. Przyjaciółka Matyldy, Mela niestety nie za bardzo przypadła mi do gustu. 
Matylda, jak wcześniej Wiktoria ma do pokonania wiele przeciwności losu. Jednak nie radzi sobie z nimi, tak jak matka - odważnie. Matylda raczej ucieka od problemów, nie bierze ich "na barki", jak Wiktoria. Wiktorię polubiłam zdecydowanie bardziej, ale autorka skonstruowała tę postać w taki sposób, że trudno będzie ją przebić. 
        
PODSUMOWUJĄC...
          
          Ale jak można było zakończyć w takim momencie? Przecież to nie może być koniec! Na pewno pani Olejniczak ma w planach dalsze losy Matyldy, bo nie wygląda mi to na koniec jej historii. Losy kolejnej kobiety z ulicy Grodzkiej są zdecydowanie ciekawe i warte przeczytania, jednak ocena jest niższa, niż w przypadku "Wiktorii", bo tym razem zabrakło mi nieco magicznej aury Apteki pod Moździerzem. Jednak niecierpliwie czekam na kontynuację!


Seria Kobiety z ulicy Grodzkiej
Hanka              Wiktoria               Matylda


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

9 komentarzy:

 1. O ciekawych bohaterkach czytałam ostatnio u Agnieszki Wojdowicz i raczej najpierw skupię się na serii "Niepokorne" :) Nie czytałam jednak nic Pani Olejniczak, więc może kiedyś i na jej prozę przyjdzie czas.Tym bardziej, że lubię takie naturalne osadzenie historii w realiach nieoderwanych od przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę zapoznać się z całą serią, bo wydaje się być bardzo interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie ta książka jakoś w ogóle nie zainteresowała, dlatego nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam! Prowadzę bloga fanowskiego o aktorce Natalii Oreiro, którą możesz znać z telenoweli "Zbuntowany Anioł". Jeśli chcesz wiedzieć co się u niej dzieje, to zapraszam do odwiedzenia mojego bloga :)

  Poza tym robię szablony na blogi, więc jeśli chcesz mieć swój własny niepowtarzalny szablon, jakiego nie ma nikt na blogspot po prostu napisz do mnie :)

  Ps. Może dodamy się do obs? :) Bardzo spodobał mi się Twój blog! :*

  nataliaoreiro-pl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo dobrego słyszałam o tej serii, ale jeszcze jej nie czytałam prawdę mówiąc :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam jeszcze o tej serii, ale z chęcią się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie zaciekawiła mnie tym pociągiem do aktorstwa, miałybyśmy coś wspólnego :) O tej serii nie słyszałam wcześniej, ale chętnie się z nią zapoznam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...