Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: październik 2015
Liczba stron: 480
Forma: moja własna biblioteczka
Moja ocena - 7/10
Moja ocena - 7/10
WSTĘPNIE...
Nowe wydawnictwo "Kobiecie" od razu wchodzi na rynek z ciekawą premierą - "Afgańską perłą" autorstwa amerykańskiej autorki Nadii Hahimi, która posiada afgańskie korzenie. Premiera zainteresowała mnie bardzo, gdyż ciekawią mnie książki o kobietach pochodzących i żyjących w krajach islamskich.
TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...
Dwie bohaterki, dwa różne okresy w historii, dwie opowieści. Zacznijmy od Szekiby, którą los bardzo mocno doświadczył: w jednym czasie umarła prawie cała jej rodzina tzn. matka i rodzeństwo. Została sama z ojcem, który nie radził sobie i potrzebował pomocy przy gospodarstwie. I takim sposobem młoda kobieta, która i tak nie miała wielkich perspektyw na małżeństwo (gdyż w dzieciństwie została poparzona gorącym olejem, przez co połowę jej twarzy pokrywały szpetne blizny) została chłopcem, stała się synem dla swojego ojca. Gdy jego również zabrakło musiała przeprowadzić się do znienawidzonej rodziny ze strony ojca, gdzie nią pomiatano. Później wszędzie gdzie trafiała, była traktowana tak samo jak facet, który ma wiele siły, by ciężko pracować. I Szekiba pracowała. Wiele lat później jej wnuczka Rahima zostaje potraktowana podobnie: ze względu na brak synów w jej domu matka postanawia, że Rahima od tej pory będzie Rahimem - dziewczyną przebraną za chłopca. Dziewczynka była bardzo szczęśliwa mogąc bawić się z innymi chłopcami i żyć wolnością, której kobieta nigdy nie zazna. Jednak "sielanka" się kończy, gdy mężczyzna w wieku jej ojca postanawia ją poślubić. Wtedy zaczyna się piekło.
PODSUMOWUJĄC...
Zazwyczaj w takich powieściach, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością mam swój ulubiony wątek. Jednak tutaj absolutnie nie potrafię wybrać ciekawszego, zwłaszcza, że moim zdanie, praktycznie nie da się odczuć, który wątek jest z przeszłości... Naprawdę w Afganistanie czasy wcale tak bardzo się nie zmieniły, jak np. w Europie. I to chyba nie jest dobre...
Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Kobiece
Tematyka książki jest mi bardzo bliska, czytam dużo tego typu książek. Tę też chcę poznać:)
OdpowiedzUsuńChociaż to nie są zbytnio moja klimaty, to jestem bardzo zaintrygowana pozycją i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się z nią zapoznam ;)
OdpowiedzUsuńPierwszy raz słyszę o tym wydawnictwie :) zaczynają bardzo dobrze, jestem ciekawa co będzie dalej :)
OdpowiedzUsuńWidziałam, że to wydawnictwo się pojawiło i życzę im jak najlepiej. :) Odnośnie książki - podoba mi się to przeplatanie czasowe, zawsze miałam słabość do takiego elementu w książkach, ale już sama fabuła niezbyt mnie zainteresowała. Myślę, że to nie mój klimat.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Sherry
Czekam na więcej książek tego wydawnictwa. Jednak akurat tytuł, który zrecenzowałaś do mnie nie przemawia:)
OdpowiedzUsuńChyba jednak to powieść nie dla mnie. ;)
OdpowiedzUsuńŁooo, mam nadzieję, że to wydawnictwo poradzi sobie na rynku, bo podobny profil ma Filia - będzie trudno się wybić. Ale trzymam kciuki. A co do książki - Wschód to nie mój klimat.
OdpowiedzUsuńSłyszałam już o tej książce trochę, ale jeszcze się muszę nad nią zastanowić ;)
OdpowiedzUsuńMam przed sobą kilka podobnych tytułów, rzeczywiście los kobiet w niektórych kulturach pozostawia wiele do życzenia.... Tę pozycję również wliczam na listę do przeczytania.
OdpowiedzUsuńMam przed sobą kilka podobnych tytułów, rzeczywiście los kobiet w niektórych kulturach pozostawia wiele do życzenia.... Tę pozycję również wliczam na listę do przeczytania.
OdpowiedzUsuńMusze przyznać, że dla mnie takie tematy nie są kompletnie po drodze, ale każdy lubi coś innego i to się ceni ;)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że urodziłam się w Polsce, współczuję kobietom arabskim tak okrutnie traktowanych. Książkę bardzo chcę przeczytać!
OdpowiedzUsuńBardzo lubię czytać książki w tych klimatach. Żałuję, że na rynku jest ich tak mało, dlatego chętnie zapoznam się z tą powieścią.
OdpowiedzUsuńJak najszybciej kończę obecnie czytaną książkę i sięgam po nią :)
OdpowiedzUsuńMoje-ukochane-czytadelka
Zapowiada się naprawdę poruszająca historia, ciekawa jestem głównych bohaterek i tego, jak została pokazana rzeczywistość, w której przyszło im żyć.
OdpowiedzUsuń