Pocztówka świąteczna - lata 20. XX w. |
Niegdyś, w dniu wigilii mężczyźni, zwyczajowo, udawali się na połowy i polowania. Wierzono, że w tym właśnie dniu z pewnością powrócą do domu ze zwierzyną i sieciami pełnymi ryb. Wróżyło im to także udane polowania i obfite połowy w ciągu całego roku. W domach natomiast - podobnie jak i w naszych czasach - od wczesnego świtu trwały liczne przygotowania. Kończono rozpoczęte wcześniej porządki oraz gotowanie i pieczenie wigilijnych potraw, a na wsi obrządek inwentarza żywego. Wszystkie czynności gospodarskie musiały być bowiem zakończone przed zapadnięciem zmroku, przed wieczerzą, która była i jest dotychczas najważniejszym momentem obchodów wigilijnych.
Pocztówka świąteczne - wczesne lata XX w. |
Staropolskim elementem świątecznego wystroju w okresie Bożego narodzenia były snopy zbóż, siano oraz słoma. Snopy zbóż podstawowych: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa ustawiano w wieczór wigilijny zarówno w chałupach chłopskich, jak i na dworach, a nawet w magnackich rezydencjach. Pod belką powały wieszali wierzchołkiem do dołu małe drzewko iglaste. Dopiero w XX w. choinka na stałe zagościła na wsi. Na Krajnie na choince wieszano specjalne ciastka z mąki pszennej, które przedstawiały różne zwierzęta i ptactwo domowe. Postacie te dawniej formowano ręcznie. W XX wieku istniały już specjalne foremki. W niektórych regionach Polski zaściełano słomą całą podłogę. Wszędzie, w miastach i na wsi,
grubą warstwę siana kładziono na stole i dopiero na nim - lnianą płachtę lub obrus. Zwyczaj ten zachowuje się jeszcze w niektórych domach. Chociaż najczęściej na stole kładzie się już tylko małe pasemko siana.
W południowych regionach Polski na stół wigilijny sypano ziarna zbóż, grochu, maku, soczewicy i na nich dopiero stawiano miski z jedzeniem w intencji dobrych plonów i zbiorów roślin, których nasiona znajdowały się na obrusie, a także tych, z których były zrobione potrawy wigilijne (kapusta, grzyby).
Wigilia w Majątku Łubowice - lata 30.XX w. |
W czasie wieczerzy wigilijnej na chłopskim krajeńskim stole średnio pojawiały się cztery potrawy. Na dwanaście potraw stać było tylko bogatych chłopów. Przykładowe potrawy to: zupa grzybowa, zupa z suszonych owoców, rybionka (zupa rybna z ryb łowionych w miejscowych jeziorach, czy rzekach), barszcz, zupa z siemienia lnianego, kapusta z olejem, kapusta z grzybami, grochem lub fasolą, kasza jaglana. Po wigilii rodzice dawali dzieciom smakołyki (orzechy, jabłka, pierniki).
Najważniejszą uroczystością obchodów domowych Bożego Narodzenia jest wieczerza postna
Pocztówka z Paryża - 1923 r. |
Wiele z opisanych zwyczajów pochodzi z XIX wieku. Niektóre już zaginęły, inne są nadal kultywowane. Jednak najważniejsze z tego wszystkiego jest to, aby nikt w Boże Narodzenie nie został sam.
***
Są w życiu chwile, gdy wszystko koloru nabiera.
Gdy miłość wygrywa, nienawiść umiera
a obcość w bliskość przemija.
Gdy radość smutek zastępuje
a uśmiech jak nigdy smakuje.
I czujesz, że jest do zrobienia dobrego tyle.
więc w te święta życzę Wam,
by to nie były już tylko chwile!
Bardzo spodobał mi się Twój wpis :) i nawet dowiedziałam się wielu rzeczy. Nie miałam pojęcia o wiązaniu stołu łańcuchem, czy sypaniu ziaren zbóż na stół. Teraz nie dziwi mnie to, że u mojej znajomej na stole wigilijnym pojawia się kasza z fasolą :) Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńTo prawda - nikt w taki wieczór nie powinien być sam.
OdpowiedzUsuńWesołych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt! <3
Super post :) U mnie podczas Wieczerzy je się zupę śledziową, co podobno w niewielu domach jest tradycją :)
OdpowiedzUsuńRewelacyjny post :) Chyba trochę za mało znam nasze tradycje xd WESOŁYCH ŚWIĄT :)
OdpowiedzUsuńA ja spamuję i serdecznie zapraszam Cię do akcji "Wędrująca książka", którą organizuję. Więcej szczegółów w linku: http://www.recenzjapisanaemocjami.pl/2015/12/wedrujaca-ksiazka.html
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam i życzę cudownych świąt!!
Ciekawe rzeczy wyczytałam z Twojego wpisu. Wesołych Świąt oraz bogatego, książkowego Mikołaja!
OdpowiedzUsuńWspaniałych Świąt i spełnienia najskrytszych marzeń w przyszłym roku! :-) Pozdrawiam i ściskam bardzo mocno! :-)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post! ^_^
OdpowiedzUsuńWesołych świąt!^_^
Duuuużo miłości!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post :) Wesołych Świąt
OdpowiedzUsuńWiadome, że tradycja się nieco zmienia, a każda rodzina wyznacza swój sposób świętowania Wigilii ;)
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis :)
OdpowiedzUsuńWesołych Świąt w rodzinnej atmosferze i uśmiechu każdego dnia :)
Interesujący post! Warto sobie przypomnieć takie tradycje, to bardzo nastraja ;) Wesołych świąt, wszystkiego książkowego! :)
OdpowiedzUsuńPomysłowy wpis :)
OdpowiedzUsuńZdrowych i radosnych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz szczęśliwego Nowego Roku :)
Wesołych Świąt!
OdpowiedzUsuńThievingbooks
Zdrowych i Pogodnych Świąt oraz wszystkiego dobrego! :)
OdpowiedzUsuńCiekawych rzeczy dowiedziałam się z Twojego postu np. nie miałam zielonego pojęcia, że wyściełano słomą całą podłogę.
OdpowiedzUsuńostatnio miałam okazję przeczytać książkę opowiadającą o życiu w majątku dworskim na przełomie XIX/XX wieku ("Marianna i Róże"). Jej, jak to się wspaniale czytało! Urocze był fragmenty opisujące, iż glówna bohaterka (żona właściciela majątku, mama gromadki dzieci) zimą wymykała się do ogrodu, by pojeździć na łyżwach na jednym z amarzniętych stawów (przy tym czujnie pilnowała, by nikt jej z okna nie widział, wszak tak poważnej personie nie wypada oddawać się takim beztroskim rozrywkom:D)
OdpowiedzUsuńW tym roku święta tak szybko przeleciały, że ich nie poczułam :) tzn. poczułam, ale inaczej :)
OdpowiedzUsuńvan
OdpowiedzUsuńerzincan
sivas
ağrı
manisa
PFUM
görüntülü show
OdpowiedzUsuńücretlishow
7İ6ALT
B8336
OdpowiedzUsuńmuğla telefonda kadınlarla sohbet
sesli sohbet
karaman canli sohbet
yabancı canlı sohbet
mersin canli sohbet
çanakkale sohbet muhabbet
bilecik en iyi ücretsiz görüntülü sohbet siteleri
tokat kadınlarla sohbet
bartın görüntülü sohbet sitesi
0BA3ED5BC7
OdpowiedzUsuńtelegram sanal şov
شركة تركيب طارد الحمام بخميس مشيط jQcSv0PzzK
OdpowiedzUsuńشركة مكافحة حشرات بالقطيف 3Rx1lk5j7w
OdpowiedzUsuń