Strony

niedziela, 31 sierpnia 2014

Podsumowanie miesiąca - sierpień 2014

31 sierpnia to czas wielkich podsumowań na moim blogu! Pierwszy miesiąc bloga za mną i chciałam podziękować za wszystkie Wasze komentarze, bez których blog by nie istniał. Nie będę wymieniała blogerów, bo jestem wdzięczna za każdy, pojedynczy wpis.

Jutro wylosuję osobę, która wygrała jedną z trzech książek w konkursie "Konkurs na dobry początek"
Od jutra możecie przysyłać linki do recenzji do wyzwań:
- "Czytamy ebooki" - linki przesyłacie tutaj
- "Stare, dobre czasy!" - linki przesyłacie tutaj


A teraz czas na książkowe podsumowanie miesiąca. W sierpniu przeczytałam 12 książek, czyli o kilka więcej niż w lipcu. Łącznie - 4248 stron, około 137 stron dziennie.

Książki przeze mnie przeczytane to:

Zimowe sny – Richard Paul Evans
Najcenniejszy dar – Richard Paul Evans

 


Literatura w tym miesiącu była różnorodna. Przeczytałam 4 książki fantasy, 1 romans, 1 powieść historyczną, 1 biografię z czasów II wojny światowej, 1 powieść społeczno-obyczajową w dawnych czasach, 1 kryminał/thriller, 1 powieść, której nie da się przypisać do gatunku ("Więzień nieba"...) i 1 powieść obyczajową w czasach współczesnych.
Literatura pod względem narodowości autora też była zróżnicowana:
- 5 książek z literatury amerykańskiej
- 3 książki z literatury brytyjskiej
- 1 książka z literatury islandzkiej
- 1 książka z literatury fińskiej
- 1 książka z literatury hiszpańskiej
- 1 książka z literatury australijskiej

Przeczytałam 6 e-booków, 4 książki z własnej kolekcji, 2 książki wypożyczone z biblioteki.
W miesiącu wrześniu planuję przeczytać więcej książek z biblioteki i z własnej kolekcji, między innymi "Kolekcjonerka perfum", "Pod płonącym niebem" i "Strażnik tajemnic".

Mam 80 obserwatorów bloga i 63 obserwatorów profilu. Ponad 5500 osób odwiedziło mojego bloga w miesiąc. Wydaje mi się to naprawdę dobrym wynikiem, a to dzięki Wam.

Stare, dobre czasy - odsłona wrześniowa

Chciałabym zaprosić Was do mojego kolejnego autorskiego wyzwania - "Stare dobre czasy!"
Czytamy książki, których akcja dzieje się w latach 1800-1960 r. (epoka wiktoriańska, edwardiańska, I wojna światowa, II wojna światowa itp.). Oczywiście może przeplatać się ze współczesnością, ale jeżeli chociaż jeden rozdział będzie obejmował te lata, książkę zaliczam.
Uwielbiam te lata w literaturze, stąd pomysł na wyzwanie.



Zasady wyzwania:
1. Wyzwanie rozpoczyna się z dniem 01.09.2014 i będzie trwało na razie aż do odwołania.
2. Do wyzwania może dołączyć każdy kto posiada bloga lub konto na Lubimy Czytać.
3. Należy zgłosić chęć uczestnictwa pod tym postem, trzeba podać swój nick oraz adres bloga.
4. Na swoim blogu zamieszczacie recenzję i wysyłacie mi do niej link w komentarzu specjalnie utworzonego postu dla każdego miesiąca.
5. Warunkiem koniecznym jest umieszczenie na blogu banera i linku do mojego wyzwania.
6. Będzie mi miło, jeśli zaczniecie obserwować mojego bloga, wtedy na bieżąco będziecie z wyzwaniem.
7. Zgłaszać się można w dowolnym etapie wyzwania, ale nie przyjmuję wcześniejszych recenzji niż wrześniowe.


Uczestnicy wyzwania:


Czytamy ebooki - odsłona wrześniowa

Chciałabym zaprosić Was do mojego autorskiego wyzwania - "Czytamy ebooki". Niestety moje najlepsze pomysły zostały wykorzystane już wcześniej przez innych blogowiczów, więc został chyba jeszcze nie wykorzystany przez nikogo pomysł z największą ilością głosów.




Zasady wyzwania:
1. Wyzwanie rozpoczyna się z dniem 01.09.2014 i będzie trwało na razie aż do odwołania.
2. Do wyzwania może dołączyć każdy kto posiada bloga lub konto na Lubimy Czytać.
3. Należy zgłosić chęć uczestnictwa pod tym postem, trzeba podać swój nick oraz adres bloga.
4. Na swoim blogu zamieszczacie recenzję i wysyłacie mi do niej link w komentarzu specjalnie utworzonego postu dla każdego miesiąca.
5. Warunkiem koniecznym jest umieszczenie na blogu banera i linku do mojego wyzwania.
6. Będzie mi miło, jeśli zaczniecie obserwować mojego bloga, wtedy na bieżąco będziecie z wyzwaniem.
7. Zgłaszać się można w dowolnym etapie wyzwania.


Uczestnicy wyzwania:

sobota, 30 sierpnia 2014

30 day book challenge (dzień 2)



Day 02 - A book that you've read more than 3 times
Dzień 2 - Książka, którą przeczytałaś więcej niż 3 razy              

Z reguły nie czytam książek kilka razy. Mimo, że jest kilka perełek według mnie, które chętnie bym czytała ciągle, to wolę przeznaczyć ten czas na odkrywanie nowych książek i nowych perełek.
Jednak jest jedna książka, która przeczytałam kilkakrotnie - jest to "Harry Potter i Zakon Feniksa". Dlaczego akurat tę? Dlatego, ze chyba jestem masochistką i lubię zadawać sobie ból ciągle czytając o śmierci mojego ulubionego bohatera ze wszystkich książek świata - Syriusza Blacka. Jeśli ktoś nie czytał serii (o zgrozo!) to przepraszam za spoiler. Może o nim zapomnicie jak już
po nią sięgniecie.


"Harry "Potter i Zakon Feniksa" - J.K. Rowling

Wpisujcie w komentarzach, jaka jest Wasza książka, którą przeczytaliście więcej niż 3 razy.

piątek, 29 sierpnia 2014

30 day book challenge (dzień 1)

Pewnie Wielu z was blogerów słyszało o wyzwaniu "30 day book challenge". Postanowiłam i ja się pobawić i odpowiedzieć na jedno pytanie o książki dziennie! Posty raczej nie będę pojawiały się codziennie, tylko co parę dni. Zresztą zobaczę, jak to będzie.





Day 01 - Best book you read last year
Dzień 1 - Najlepsza książka jaką przeczytałeś w zeszłym roku

          Według mojej półeczki "Przeczytane w 2013" na Lubimy czytać w zeszłym roku przeczytałam 60 książek. Musiałam przeglądnąc całą półkę i zdecydować, która książka była najlepsza. W poprzednim roku miałam
dużo perełek. Znalazły się tam między innymi prawie wszystkie książki szwedzkiej autorki kryminałów Camilli Läckberg (seria Erica Falck/Patrik Hedström), wspaniała powieść Kate Morton - "Zapomniany ogród" o tajemnicy sięgającej I poł. XX w., thriller Tess Gerritsen - "Ostatni, który umrze", czyli 10 tom serii Rizzoli/Isles, "Szmaragdowa tablica" hiszpańskiej autorki Carli Monero o II wojnie światowej, nazistach i tajemniczym obrazie, debiutancka powieść Julie Orringer - "Niewidzialny most" o Węgrach dotkniętych II wojną światową i w końcu seria "Igrzyska śmierci".

          Ale najcudowniejsza książka była bezapelacyjnie "Upadek gigantów" Kena Folletta! Jest to pierwsza część trylogii Stulecie (trzecia część niedługo w sprzedaży). Jeśli jeszcze tej książki nie znacie (a szczerze mówiąc, wydaje mi się, że jednak większość z Was nie zna, bo powieść nie jest bardzo popularna) to zabierajcie się za szukanie! Książka liczy prawie 1100 stron, jest grubą cegiełką, ale po Harry'm Potterze jest moją ulubioną książką.






Powieść otwierająca monumentalną epicką trylogię, rozgrywająca się na tle burzliwych, kształtujących XX wiek wydarzeń, pełna napięcia opowieść o losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Wydarzenia opisane w „Upadku gigantów” przybliżają okres pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i obrazują powstanie ruchu sufrażystek. 



W tamtym roku przeczytałam też drugą część trylogii Stulecie - "Zima świata", która była ociupinkę gorsza od poprzedniczki. Jedak trylogię polecam gorąco!

czwartek, 28 sierpnia 2014

16# Najcenniejszy dar - Richard Paul Evans

"Żadne miejsce nie jest lepsze od domu."






Tytuł: Najcenniejszy dar
Tytuł oryginalny: The Christmas Box
Autor: Richard Paul Evans (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: Znak liternova
Data wydania: 2012
ISBN: 9788324023066
Liczba stron: 128
Forma: e-book
Moja ocena - 6/10



WSTĘPNIE...

     Do tej pory przeczytałam tylko dwie książki Richarda Paula Evansa i stwierdziłam, że mi się podobają. Jego styl pisania można porównać trochę do Sparksa z lekką domieszką fantasy (w niektórych książkach). Postanowiłam przeczytać pierwszą powieść pisarza, bo bardzo zaciekawił mnie opis. Szkatułka znaleziona na strychu ze starymi listami? Coś dla mnie!

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Richard jest szczęśliwym mężem Keri i ojcem małej Jenny. Jednak rodzina żyje w ubóstwie. Gdy więc znajdują ogłoszeniem w gazecie zamieszczone przez staruszkę dotyczące zatrudnienia małżeństwa do pomocy w wielkim domu, nie wahają się i przyjmują ofertę. Przenoszą się do nieużywanego, wschodniego skrzydła domu. Oferta jest naprawdę atrakcyjna. Za niewielką pomoc dostać możliwość mieszkania za darmo... Chyba każdy by tak chciał.
Z jednej strony akcja dzieje się szybko (właściwie nie ma wyboru, liczba stron jest mocno ograniczona), a z drugiej czasami bardzo zwalnia. Np. opis Richarda o skrzynkach. Wydaje mi się to zbędne, chociaż Evans uważa, że konieczne, jeśli jest to opowieść o tajemniczym kuferku. 
Po jakimś czasie Richard znajduje na strychu kuferek bożonarodzeniowy, w którym znajdują się listy. Myślałam, że książka będzie głównie o nich, a one zajmują tylko niewielką część książki. Chyba były tylko trzy krótkie listy. I nie są to takie listy miłosne, jakich się spodziewałam. Chociaż nie jest to wadą, tylko całkowicie zmienia fabułę.

PODSUMOWUJĄC...

          Książkę czyta się ekspresowo. Nie dosyć, że ilość stron jest bardzo mała, to jeszcze tytuły rozdziałów są na osobnych stronach, więc jeszcze bardziej skraca to liczbę stron. Książka na pewno ma przesłanie, nie powiem, że nie. Ale nie zrobiła na mnie dużego wrażenia. Jest to po prostu opowiadanie o miłości rodzicielskiej, która jest wspaniała. Książką jest wartościowa, jednak wykonanie powieści nie było najlepsze. Ale jest to debiut autora, więc można to zrozumieć. Mimo wszystko - warto przeczytać.

Recenzja bierze udział w wyzwaniach:
1. W 200 książek dookoła świata
2. Ocalić od zapomnienia

środa, 27 sierpnia 2014

Zapowiedzi, na które czekam - wrzesień 2014

Po raz kolejny postanowiłam Wam przedstawić zapowiedzi, na które czekam we wrześniu. Jednak książka jest z sierpnia, bo dopiero ostatnio ją wyszukałam i nie umieściłam w poprzednim zestawieniu zapowiedzi na sierpień. 
Jak widać  w większości książek przenosimy się z akcją do pierwszej połowy XX w. Kocham takie powieści...

1. Francuski romans. Miłość w czasach Wielkiej Wojny



Tytuł:  Francuski romans. Miłość w czasach Wielkiej Wojny
Tytuł oryginalny: Somewhere in France. A Novel of the Great War
Autor: Jennifer Robson
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Data wydania: 11 sierpnia 2014
Liczba stron: 320


OPIS: 
Londyn, początek XX wieku. Lady Elizabeth Neville-Ashford jest zauroczona przystojnym lekarzem - przyjacielem jej brata, Robertem Fraserem. Niestety, mężczyzna nie pochodzi z arystokratycznej sfery, więc na drodze tego uczucia staje wierna konwenansom matka dziewczyny, która dla ukochanej córki widzi zupełnie inną przyszłość. W celu pokrzyżowania planów córce sprytnie manipuluje informacjami, przechwytuje listy między kochankami. Wybucha wojna, która okazuje się dla Lilly zbawienna. Nie mogąc wytrzymać presji rodziny, wyprowadza się z domu. Podejmuje się nie lada zadania, ekscytującego, ale zarazem bardzo niebezpiecznego. Zostaje kierowcą karetki w Pomocniczym Korpusie Wojskowym Kobiet. Wysłana do szpitala polowego we Francji Lilly ponownie spotyka ukochanego Robbiego. Czy ich miłość będzie w stanie przetrwać w obliczu różnic klasowych i Wielkiej Wojny? Francuski romans to niezwykle przejmująca powieść, romantyczna i prawdziwa zarazem, pokazująca kontrasty - z jednej strony eleganckie brytyjskie posiadłości, z drugiej cierpienie i grozę związane z wojną. Wielbiciele serialu Downton Abbey z pewnością nie będą zawiedzeni.


2. Żona oficera



Tytuł: Żona oficera
Tytuł oryginalny: Fallen Skies
Autor: Philippa Gregory
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: wrzesień 2014
Liczba stron: 504


OPIS: 
Rok 1920, Wielka Brytania. Kraj otrząsa się po pierwszej wojnie światowej. Młodziutka Lily Valance pragnie zapomnieć o ciężkich czasach i rzuca się w wir szalonych lat dwudziestych. Gdy spotyka przystojnego kapitana Wintersa, ulega czarowi jego pozycji społecznej i bogactwa. On liczy na to, że związek z młodą śpiewaczką pozwoli mu się wyzwolić od traumatycznych wspomnień.
Lily decyduje się poślubić Stephena Wintersa, a jednocześnie zamierza kontynuować karierę sceniczną. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak trudne będzie wejście do klasy średniej i stawienie czoła hipokryzji skrywanej za fasadą domu Wintersów.
Stephen nie potrafi sobie poradzić z dręczącymi go koszmarami, aż w końcu prawda o jego wojennych losach zmusza rodzinę do bolesnego rozliczenia z przeszłością...


3. Jedyna






Tytuł: Jedyna
Tytuł oryginalny: The One
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Seria: Selekcja (tom 3)
Data wydania: 10 września 2014
Liczba stron: 320

OPIS: 
 America jest jedną z czterech dziewcząt, które utrzymały się w ścisłej czołówce Eliminacji. Ukochana przez zwykłych ludzi, znienawidzona przez obecnego króla, dziewczyna wciąż nie jest pewna swych uczuć. A jednak nadchodzi moment ostatecznego wyboru, tym trudniejszego, że cały los Illei może spoczywać właśnie w rękach Ami.
Czy dziewczyna powróci do swej dawnej miłości, czy zdecyduje się zostać królową i podjąć walkę o lepszy świat dla siebie i wszystkich mieszkańców Illei?


4. W czasach, gdy ubywało światła




Tytuł: 
W czasach, gdy ubywało światła
Tytuł oryginalny: In Zeiten des abnehmenden Lichts
Autor: Eugen Ruge
Wydawnictwo: Czarna owca
Data wydania: 10 września 2014
Liczba stron: 412




OPIS: 
Wielka historia na kartach rodzinnej opowieści!
Alexander Umnitzer jest śmiertelnie chory na raka. Zostawia niedołężnego ojca w Berlinie i wyrusza do Meksyku, kraju, w którym jego dziadkowie żyli w latach 40-tych. To dla niego podróż szczególna – spełnienie dziecięcego marzenia, chęć poznania historii rodziny, a po części rozliczenie z własnym życiem.
Podróż jest pretekstem do przedstawienia dziejów jego rodziny na tle historii współczesnej. Dziadkowie, zaangażowani komuniści, wrócili do NRD, by budować nowy porządek. Ich syn Kurt za krytykę sojuszu niemiecko-radzieckiego trafił do gułagu. Po odbyciu kary ożenił się z Rosjanką i wrócił do NRD, gdzie zdobył uznanie jako historyk ruchu robotniczego. Ich wnuk Alexander zmęczony zawirowaniami politycznymi XX wieku decyduje się na ucieczkę za mur, do Niemiec Zachodnich. To wielki cios dla rodziny od lat wiernej ideałom socjalizmu…

5. Jedwabnik



Tytuł: Jedwabnik
Tytuł oryginalny: The Silkworm
Autor: Robert Galbraith
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Seria: Cormoran Strike (tom 2)
Data wydania: 24 września 2014
Liczba stron: -

OPIS: 
 Robert Galbraight mierzy się z drugim dreszczowcem o losach detektywa Cormorana Strike`a i trzecią powieścią dla dorosłych. `Jedwabnik` stanowi kontynuację fabuły `Wołania Kukułki` Brytyjska premiera „The Silkworm”, kontynuacji bestsellerowego „Wołania kukułki”, będzie miała miejsce 19 czerwca 2014. Tytuły te należą do serii kryminalnej, której głównym bohaterem jest prywatny detektyw Cormoran Strike.

Tym razem Strike zajmie się sprawą Owena Quine’a, zaginionego pisarza. Okazuje się, że mężczyzna dopiero co zakończył prace nad rękopisem, który mógłby zaszkodzić bardzo wielu osobom…

A czy Wy czekacie na któreś z przedstawionych przeze mnie nowości?

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

15# Więzień Nieba - Carlos Ruiz Zafón

"Wariatem jest ten, kto ma się za całkowicie normalnego, a za nienormalnych uważa całą resztę."





Tytuł: Więzień Nieba
Tytuł oryginalny: El prisionero del cielo
Autor: Carlos Ruiz Zafón (pochodzenie: Hiszpania)
Seria: Cmentarz Zapomnianych Książek, tom 3
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: kwiecień 2012
ISBN: 9788377581872
Liczba stron: 416
Forma: papierowa (wypożyczona z biblioteki)
Moja ocena - 8+/10



WSTĘPNIE...

     Czytałam już dwie pierwsze części serii "Cmentarz Zapomnianych Książek" już jakiś czas temu, ale na "Więźnia nieba" nie mogłam trafić w bibliotece przez długi czas. W końcu mi się udało i zakończę tę ciekawą serię.

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          W pierwszej części ("Cień wiatru") poznaliśmy Daniela Sempere jako młodego chłopaka, który zakochał się w siostrze swego najlepszego przyjaciela - Bei. Nie będę streszczać fabuły pierwszego tomu, bo jeśli ktoś doszedł do trzeciego, to na pewno wie, co się działo wcześniej. Natomiast w "Grze anioła" przenosimy się do lat 20. i spotykamy Davida, młodego pisarza oraz matkę Daniela - Isabelle, o której Daniel mało wiedział. Natomiast we "Więźniu nieba" Daniel jest już mężem Bei oraz ojcem małego Juliana.

Jak w poprzednich częściach, tak i tutaj można wyczuć wspaniały klimat Barcelony. Aż chciałoby się wybrać do księgarni Sempere i Syn, prawda? Te miejsce odwiedza pewien tajemniczy nieznajomy, który kupuje unikatowy egzemplarz "Hrabii Monte Christo", który ma być prezentem dla przyjaciela Daniela (znanego nam z "Cienia wiatru") - Fermina. Z fabułą przenosimy się do roku 1939, kiedy to Fermin trafia do Więzienia Montjuic. Tam spotyka bohatera drugiej części - Davida Martina. Dowiadujemy się o przeszłości Fermina, która wcześniej była owiana tajemnicą i okazuje się, że spotkanie Daniela z Feminem wcale nie było przypadkowe. Rozmowy Fermina z Davidem często wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Różne sarkastyczne uwagi, zwłaszcza de Torresa, oryginalny humor dodały tej książce zalet. Język Fermina jest wyszukany i czasami bardzo elegancki, a zarazem prostacki i zawierający dużo bluźnierstw. Nie wiem, jak udał się ten zabieg Zafonowi, ale wyszedł mu wspaniale. 

PODSUMOWUJĄC...

          Koniec oczywiście musiał być tajemniczy, jak wszystko w książkach z serii "Cmenatarz Zapomnianych Książek". Tajemniczy i trochę mroczny. Uważam tę część za najlepszą i polecam całą serię. Niebawem zacznę czytać inną serię autora - "Trylogia mgły".

Recenzja bierze udział w wyzwaniach:
1. Grunt to okładka
2. Czytam opasłe tomiska
3. Wyzwanie biblioteczne
4. W 200 książek dookoła świata
5. Klucznik

niedziela, 24 sierpnia 2014

2# Stosiki

Właśnie niedawno wróciłam z krótkiego wypadu na jeziorko, na festiwal i te trzy wspaniałe książki czekały na mnie. Jaka to radość mieć taką niespodziankę po powrocie. Fakt, że się ich spodziewałam, ale na wyjeździe kompletnie o nich zapomniałam.


Obsesja - Erica Spindler. Jeszcze nie czytałam książek tej autorki, ale jest porównywana do Alex Kavy, także jestem ciekawa.

Kolekcjonerka perfum - Kathleen Tessaro. Opis z tyłu książki zapowiada świetną lekturę i wątpię, żebym się zawiodła.

Pod płonącym niebem - Elizabeth Haran. Czytałam już pierwszą książkę autorki - Szept wiatru i była wspaniała (recenzja). Oby ta też taka była.



Zapowiada się ciekawa lektura. Ale na razie poczekają trochę w kolejce, bo przed nimi jest parę zaległych książek. Na razie wracam do "Więźnia nieba" Zafona :)

czwartek, 21 sierpnia 2014

Drodzy blogerzy!

Drodzy blogerzy!

Wybaczcie, że przez kilka dni nie będę komentować waszych recenzji, wpisów itp., ale wyjeżdżam na festiwal muzyczny i nie będzie mnie aż do niedzieli. Cieszę się na ten wyjazd, trochę się zrelaksuję i zapomnę o problemie bezrobocia... Wczoraj miałam wielkie nadzieje na zdobycie stażu w muzeum, lecz kochany Urząd Pracy robi problemy i nic z tego nie będzie. Ale koniec o tym...

Aktualnie zaczęłam czytać "Więźnia nieba", czyli trzeci tom cyklu "Cmentarz Zapomnianych Książek" Carlosa Ruiza Zafona. Może będzie tam trochę czasu na czytanie, bo książkę pochłaniam w ekspresowym tempie.

Dziękuję wszystkim za komentarze i za to, że przez niecały miesiąc tak szybko dzięki Wam rozbudowałam swojego bloga. Do niedzieli!




Przypominam o wyzwaniach:

środa, 20 sierpnia 2014

14# Deklaracja - Gemma Malley

"Nadmiar to coś zbędnego. Niepotrzebnego. Nie można być nadmiarem, jeśli ktoś cię potrzebuję. Nie można być nadmiarem, jeśli ktoś cię kocha."



Tytuł: Deklaracja
Tytuł oryginalny: The Declaration
Autor: Gemma Malley (pochodzenie: Wielka Brytania)
Seria: Deklaracja, tom 1
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: sierpień 2010
ISBN: 9788325902384
Liczba stron: 312
Forma: papierowa (własna biblioteczka)
Moja ocena - 6+/10



WSTĘPNIE...

     Tę książkę nabyłam po okazyjnej cenie, wiec przed dalszą odsprzedażą chciałam ją przeczytać, zwłaszcza, że dosyć lubię powieści z tego gatunku. 


TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Rok 2140, w którym wszystko jest możliwe. Nikt z nas nie potrafi przewidzieć, co w tym roku będzie się działo na świecie. Główna bohaterka Anna żyje w tych czasach i mieszka w Grange Hall, gdzie mieszkają ludzie zwani Nadmiarami, którzy robią wszystko, aby stać się Użyteczni. Anna została poddana bardzo przekonującej propagandzie, bo źle się czuje z myślą, że przeszkadza Legalnym przez to, że istnieje. Nienawidzi swoich rodziców, bo złamali Deklarację i mieli dziecko, co było zakazane. Było to efektem wynalezienia lekarstwa na Długowieczność. Jak można się domyślić, Długowieczność sprawiła, że liczba ludzi na świecie była za wysoka, więc powstała Deklaracja zakazująca posiadanie potomstwa. Pewnego dnia do Grange Hall przybywa Peter - Nadmiar z Zewnątrz. Jest on tajemniczym, buntującym się chłopakiem. Po jakimś czasie, Anna zaczyna inaczej patrzeć na otaczający ją świat i Władze. 

Literatury fantasy dla młodzieży z podgatunku antyutopia/dystopia pojawiło się ostatnimi czasy na rynku czytelniczym bardzo dużo. Czym "Deklaracja" różni się od innych tego typu lektur? Właściwie niczym. Jest tutaj władza, która sprawuje dyktaturę, jest świat podzielony na lepszych i gorszych, jest główna bohaterka, która wierzy we wszystko, co powie władza, są rebelianci, którzy sprzeciwiają się obecnemu porządkowi i jest chłopak, dzięki któremu głównie bohaterce otwierają się oczy. 


PODSUMOWUJĄC...

          W tej powieści nie ma nic oryginalne, ale jeśli komu podobały się "Igrzyska śmierci", "Niezgodna", "Delirium" powinien sięgnąć również po "Deklarację. Myślę, że ta osoba będzie usatysfakcjonowana.

Recenzja bierze udział w wyzwaniach:
1. Czytam fantastykę
2. W 200 książek dookoła świata
3. Klucznik
4. Pod hasłem

wtorek, 19 sierpnia 2014

13# Laura - J.K. Johansson



Tytuł: Laura
Tytuł oryginalny: Laura
Autor: J.K. Johansson (pochodzenie: Finlandia)
Seria: Miasteczko Palokaski, tom 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: lipiec 2014
ISBN: 9788308053799
Liczba stron: 252
Forma: ebook
Moja ocena - 6/10



WSTĘPNIE...

     Czytałam wiele recenzji tej książki i postanowiłam sama się przekonać, jak to z nią naprawdę jest. Bo na pewno zachęcił mnie opis fabuły (zaginięcie dziewczyny, tajemnica sprzed lat, czyli to co w powieściach uwielbiam), fińskie miasteczko i zapowiedź nowej serii wśród skandynawskich kryminałów. 


TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Poznajemy główna bohaterkę Mię, która wraca do rodzinnego miasta Palokaski, aby rozpocząć pracę w niegdyś uczęszczanej przez nią szkole, jako pedagog. Już w pierwszy dzień dowiaduje się o zaginięciu uczennicy - Laury. Wraz z nią w szkole pracuje również jej brat Nikke, który jest psychologiem. Gdy Laura ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, Nikke zaczyna się dziwnie zachowywać, co niepokoi jego siostrę. Później staje się głównym podejrzany, a Mia (dawna policjantka) robi wszystko, żeby oczyścić go z zarzutów. 

Książka trochę się ciągnie. Za dużo opisów życia prywatnego (np. o uzależnieniu Mii od Internetu, o jej posiłkach, o spotkaniach z przyjaciółkami, romansach itp.), a za mało o samym zniknięciu Laury.  Jednak cieszy mnie to, że Mia od razu wzbudza sympatię, bo czasami główne bohaterki są irytujące. Dobrze, że nie oczekiwałam, że porównanie z Twin Peaks będzie trafne, bo bym się bardzo zawiodła.

Sprawa Laury jest w jakiś sposób połączona z zaginięciem innej dziewczyny sprzed 20 lat - Venly, która okazuje się być siostrą Nikkego i Mii. Na jaw wychodzą również różne przewinienia dziewczyny i kształtuje się obraz buntowniczki, a nie dziewczyny z dobrego domu, grzecznej pianistki.


PODSUMOWUJĄC...

Książkę czytało się bardzo szybko. Uważam, że książka zła nie jest. Ale czy będę chciała znów się zagłębić w tajemnice miasteczka Palokaski? Nie wiem. Poczekam do premiery następnej części w serii. Zakończenie uważam za ciekawe i na pewno zachęca ono do przeczytania dalszych losów bohaterów, zwłaszcza, że nie wszystkie wątki się wyjaśniły (np. wątek Attiego). Następna część ma tytuł Noora (dziewczyna pojawiła się w "Laurze"), a trzecia część - "Venla". To może być ciekawe. Uwielbiam kryminały skandynawskie (a właściwie nordyckie), więc nie poddam się tak szybko.

Recenzja bierze udział w wyzwaniach:
1. Klucznik
2. W 200 książek dookoła świata
3. Pod hasłem

niedziela, 17 sierpnia 2014

Wyzwanie autorskie - Stare, dobre czasy!

Chciałabym zaprosić Was do mojego kolejnego autorskiego wyzwania - "Stare dobre czasy!"
Czytamy książki, których akcja dzieje się w latach 1800-1960 r. (epoka wiktoriańska, edwardiańska, I wojna światowa, II wojna światowa itp.). Oczywiście może przeplatać się ze współczesnością, ale jeżeli chociaż jeden rozdział będzie obejmował te lata, książkę zaliczam.
Uwielbiam te lata w literaturze, stąd pomysł na wyzwanie.



Zasady wyzwania:
1. Wyzwanie rozpoczyna się z dniem 01.09.2014 i będzie trwało na razie aż do odwołania.
2. Do wyzwania może dołączyć każdy kto posiada bloga lub konto na Lubimy Czytać.
3. Należy zgłosić chęć uczestnictwa pod tym postem, trzeba podać swój nick oraz adres bloga.
4. Na swoim blogu zamieszczacie recenzję i wysyłacie mi do niej link w komentarzu specjalnie utworzonego postu dla każdego miesiąca.
5. Warunkiem koniecznym jest umieszczenie na blogu banera i linku do mojego wyzwania.
6. Będzie mi miło, jeśli zaczniecie obserwować mojego bloga, wtedy na bieżąco będziecie z wyzwaniem.
7. Zgłaszać się można w dowolnym etapie wyzwania, ale nie przyjmuję wcześniejszych recenzji niż wrześniowe.


Uczestnicy wyzwania: