Strony

wtorek, 20 grudnia 2016

202# Siedem minut po północy - Patrick Ness

"Niekiedy ludzie muszą najmocniej okłamywać właśnie samych siebie."





Tytuł: Siedem minut po północy
Autor: Patrick Ness (pochodzenie: Stany Zjednoczone)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania:  grudzień 2016
Liczba stron: 212
Forma: moja własna biblioteczka
Moja ocena - 9/10



WSTĘPNIE...

      W internecie wciąż krążą informacje o zbliżającej się premierze filmu "Siedem minut po północy", który podobno ma stać się hitem. Szczerze mówiąc po przeczytaniu opisu, nie zobaczyłam w tym filmie nic wyjątkowego. Ale jeżeli po raz enty czytam, że zarówno książka, jak i film to arcydzieło to w końcu decyduję się najpierw przeczytać książkę, a jeżeli mi się spodoba, obejrzeć ekranizację. I dobrze zrobiłam...

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

          Trzynastoletni Conor nie jest taki, jak chłopcy w jego wieku być powinni. Jest bardziej jak dorosły, sam musi robić sobie śniadanie, wynosić śmieci, czy przygotowywać pranie. W odróżnieniu od rówieśników nie ma wyjścia, musi być silny dla swojej chorej na raka matki. Jest bardzo dobrym dzieckiem, nie sprawiającym problemów. Conora dręczy wciąż jeden i ten sam koszmar, który jest jego wielką tajemnicą i której nikomu nie zamierza zdradzić. Pewnej nocy, siedem minut po północy słyszy swoje imię, ktoś go woła. Okazuje się, że to drzewo, cis, rosnące za oknem i przyjmujące postać potwora. Większość dzieci byłoby przerażonych widząc coś takiego, jednak dla Conora nie jest to najgorszy koszmar z możliwych. Jego dręczy inny, nawiedzający codziennie w snach. Potwór chce od chłopca jednego - prawdy, a przecież Conor nie może jej wyjawić... 

          "Siedem minut po północy" można uznać za książkę dla dzieci. W końcu opowiada o trzynastolatku, który spotyka potwora, prawda? Ale jest to książka dla dzieci napisana w sposób, w jaki napisałby ją Roald Dahl, czy Antoine de Saint-Exupéry - czyli historia kryjąca o wiele więcej, taka, w której skrywane są takie tematy jak samotność, smutek, przyjaźń, rodzina, miłość. To niesamowita książka o ogromie obciążeń związanych z odpowiedzialnością w zbyt młodym wieku i o żalu po stracie najważniejszej osoby w życiu. To książka z gatunku tych, które łamią serce, które przeżywamy mocniej niż inne. To jedna z tych opowieści, przy której płaczemy nie tylko z wielkiego smutku, który został wywołany zakończeniem, ale płaczemy, bo zrozumieliśmy przesłanie. Ludzie to skomplikowane potwory, a ich życie to niekończące się sploty rożnych wydarzeń, których nie można przewidzieć. Nie zawsze wszystko układa się tak, jak byśmy pragnęli, nie wszystko jest takie proste, jakie powinno być. Czasem nasze uczucia są dla nas samych tak przerażające, że nie chcemy ich czuć, próbujemy się ich pozbyć. Ale trzeba się zmierzyć z tym, co daje mam życie. Myślę, że każdy na swój sposób podejdzie do tego dzieła, ja tak to właśnie zrozumiałam. 
Trzy historie opowiedziane przez cis początkowo nic nam nie mówią. Conor ich nie rozumiał, według niego były głupie, ale w końcu dochodzimy do tego, jaką kryją w sobie wyjątkowość i do czego potwór zmierzał dzięki ich opowiadaniu. Potwór dał naszemu bohaterowi wyjątkową lekcję. Wybudził Conora z otępienia i wykrzesał z niego wrażliwe, intensywne i niekontrolowane emocje, nad którymi my, jako istoty ludzkie z trudem utrzymujemy kontrolę, a chłopiec za długo je w sobie trzymał: jego obawę o zdrowie matki, nienawiść do babki która chciała zabrać go z dala od ukochanego rodzica, smutek spowodowany dorastaniem bez ojca i samotność, którą czuł w szkole, będąc otoczonym przez ludzi, którzy litując się nad nim unikali go lub zastraszali. Aby uzyskać wewnętrzny spokój i uleczyć siebie Conor musiał wyjawić prawdę i przestać oszukiwać samego siebie. 

PODSUMOWUJĄC...
          
         Po raz pierwszy otwierając książkę i czytając pierwsze zdanie, nie sądziłam, że tak krótka książeczka może być tak wspaniała i wywołać tyle emocji. Zanim się obejrzałam przeczytałam 200 stron i odłożyłam ją ze łzami w oczach. Myślę, że nie muszę jej polecać, bo z mojej recenzji sami możecie wywnioskować, że jest warta przeczytania. Czasem krótkie historie są więcej warte niż wielostronicowe powieści.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu



25 komentarzy:

  1. Super, że wywołuje tyle emocji. Jestem na tak.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiedziałam, że to będzie wyjątkowa historia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam i posiadam wersję ilustrowaną. To cudowna powieść!

    OdpowiedzUsuń
  4. Jaka przepiękna okładka! :) Czuję, że ta książka bardzo by mi się spodobała :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Taka dawka emocji! Będę miała ten tytuł na uwadze. Swoją drogą-autor potrafi pisać, gdyż na takiej małej ilości stron zawarł tyle emocji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Słyszałam o tej pozycji, chciałabym się z nią zmierzyć, ciekawa jak odbiorę jej przesłanie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Powoli przekonuję się do przeczytania tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Tą historią interesuję się od dłuższego czasu. Oczywiście najpierw przeczytam książkę, a później przy okazji obejrzę film, choć denerwuje mnie wszech obecny rozgłos z powodu premiery.

    OdpowiedzUsuń
  9. oj bo sie skusze i aj przeczytac jest mega duze prawdopodobienstwo :D pozdrawiam i zapraszam do siebie na owa recenzje :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Muszę przyznać, że udało Ci się mnie zainteresować. Uwielbiam "Małego księcia" i chyba muszę go jeszcze raz sobie przeczytać :) Ta historia również wydaje się warta uwagi, więc zapamiętam tytuł.

    Pozdrawiam
    Caroline Livre

    OdpowiedzUsuń
  11. Czytałam ją w zeszłym miesiącu.
    Cudowna książka!

    OdpowiedzUsuń
  12. Przepiękna okładka! A co do samej historii, to słyszałam trochę mieszanych opinii, więc sama nie wiem, co o książce myśleć. Ale skoro tak mało stron, to chyba dam jej szansę któregoś wieczoru. ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Pierwszą rzeczą która przyciągnęła mnie do tego posta była naprawdę piękna okładka. Wprost uwielbiam ciepłe kolory z kontrastującą czernią ;3

    O książce nie słyszałam zbyt wiele, ale wiem że często to co przez wszystkich okrzykiwane jest ,,dziełem nad dziełami" bardzo często się nim wcale nie okazuje.
    Książka krótka, więc myślę że może spróbuję ją połknąć w jakiś luźniejszy dzień ;3

    OdpowiedzUsuń
  14. No prosze, nigdy bym nie zwróciła na nią uwagi, ponieważ okładka nie jest w moim klimacie, a tu taka niespodzianka :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Muszę w końcu zapoznać się z tą powieścią, bo wiele osób bardzo ją zachwala i widzę, że Ty także masz na jej temat jak najlepsze zdanie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jak tylko zobaczyłam zwiastun filmowy od razu wiedziałam, że muszę i chce najpierw przeczytać książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Przekonałaś mnie, że warto poświęcić jej czas.

    OdpowiedzUsuń
  18. W takim razie dodaję do listę, cenię książki, które są krótkie ale dobrze napisane :) Tak jak napisałaś czasami taka jest wartościowsza niż ta która ma 10 razy więcej stron. Czuję się przekonana do sięgnięcia po nią. Do tego ta zjawiskowa okładka, której ciężko się oprzeć...

    Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
    SZELEST STRON

    OdpowiedzUsuń
  19. Wydaje się warta przeczytania. Dodana do schowka :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Niestety ksiązka nie dla mnie, choć widziałam jej wydanie - to starsze i jest cudowne! Ma przepiękne ilustracje <3

    OdpowiedzUsuń
  21. Nie spodziewałam się, że ta książka może wywołać tak wiele emocji. Na pewno będę chciała ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  22. faktycznie głośno o tym tytule ;) może się skuszę ;)

    OdpowiedzUsuń
  23. Zgadzam się często krótsze opowieści mocniej działają na człowieka, zwłaszcza jeśli wywołują tak wiele emocji, uwielbiam takie propozycje czytelnicze. :)

    OdpowiedzUsuń