Strony

środa, 30 marca 2016

Zapowiedzi - kwiecień 2016

Marzec był bardzo obfity w zapowiedzi, ale Wydawnictwa wcale nie mają zamiaru zwalniać tempa i w kwietniu również szykuje się dużo ciekawych tytułów! Poniżej przedstawię wam te, które mnie szczególnie interesują.

1. Pora westchnień, pora burz - Magdalena Kawka  (Prószyński i S-ka)


 
OPIS: 
Jest rok 1938, świat jeszcze śpi spokojnie. Lwów, tygiel narodowości, tętni gwarem i rozbrzmiewa beztroską radością, nie przejmując się tym, że na niebie gromadzą się czarne chmury. Zanim Ukraińców, Polaków i Żydów podzielą narodowościowe animozje, wciąż są tylko sąsiadami, którzy życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy.
 Lilka wraz z koleżankami przygotowuje się do matury i nie ma pojęcia, że to będzie ostatnia szczęśliwa wiosna. Tęskni za ukochanym, chodzi do szkoły i jak niepodległości próbuje bronić swojej dorosłości, nie wiedząc, że wkrótce przejdzie przyspieszony kurs dorastania, że będzie zmuszona pożegnać beztroskę i zmierzyć się z upiorami wojny. Spośród znanych od urodzenia osób nauczyć się rozpoznawać wrogów. Wiedzieć, komu zaufać i co zrobić, żeby nie stracić wiary, ponieważ wojna okaże się sprawdzianem człowieczeństwa, który nie będzie miał nic wspólnego z narodowością, językiem ani z wyznawaną religią. 


2. Złodziej z mgły - Lavinia Petti (Filia)



 
OPIS: 
Pisarz Antonio M. Fonte odniósł międzynarodowy sukces, ale sława i bogactwo nie mają dla niego żadnego znaczenia. Roztargniony samotnik, niemal obsesyjnie unika ludzi. Mieszka w ponurym domu w Quartieri Spagnoli – starej dzielnicy Neapolu, dzieląc pokój z kocicą Calliope. Żyje całkowicie oderwany od rzeczywistości i gdyby nie pomoc organizującego mu codzienność menedżera, czasami nie byłby w stanie odróżnić jawy od snu. Pewnego dnia w stosie korespondencji od wielbicieli swej twórczości, znajduje list sprzed piętnastu lat adresowany do nieznanej mu kobiety. Ku jego zdumieniu – i nie ma co do tego wątpliwości – jego nadawcą jest… on sam. W liście opowiada o utraconych wspomnieniach i… o zamordowanym, być może przez niego samego, człowieku. Antonio niczego jednak nie pamięta.
 W dniu swoich pięćdziesiątych urodzin snuje się po neapolitańskich zaułkach i dociera do bram monumentalnej wieży. Spotyka tam osobliwego jegomościa, maniakalnie kolekcjonującego zapodziane przez ludzi przedmioty. W jego Biurze Rzeczy Zagubionych znajdują się nie tylko pęki kluczy, książki, czy zawieruszone pojedyncze skarpetki, ale także wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze miłości, nadzieje i zapomniane marzenia. Antonio domyśla się, że nie trafił tu przypadkiem, ale by szukać wyjaśnienia tajemniczego listu z przeszłości. Czeka go długa podróż w głąb enigmy, do krainy ciągłych zmian i metamorfoz, w poszukiwaniu własnej tożsamości…


3. Zawsze stanę przy tobie  - Gayle Forman (Nasza księgarnia)





OPIS: 
Brit jest niepokorna i czasami pakuje się w kłopoty. Mimo to nie może zrozumieć, dlaczego ojciec i macocha oddają ją do Red Rock, ośrodka terapeutycznego, gdzie rzekomo leczy się zbuntowane nastolatki. Teraz jej życie spoczywa w rękach terapeutek o niedostatecznych kwalifikacjach, twardziela Szeryfa oraz okrutnej psycholog.
 Nikt nie zdoła przetrwać samotnie - lecz komu zaufać w miejscu, gdzie nagradzane jest donoszenie na koleżanki? Na szczęście Brit poznaje V, Bebe, Marthę oraz Cassie - cztery dziewczyny, dzięki którym może uda jej się nie oszaleć. Razem starają się zachować zdrowy rozsądek, by życie w Red Rock nie zmieniło się w ostateczny koszmar.






4. Wioska morderców - Elisabeth Herrmann (Prószyński i S-ka)




OPIS: 
Pewnego majowego dnia w ogrodzie zoologicznym w Berlinie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Kiedy na miejscu zdarzenia zjawia się policjantka Sanela Beara, zastaje chaos i zamieszanie. Kilka dni później prasa opisuje przerażające okoliczności zdarzenia i ujawnia nazwisko kobiety podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Charlie Rubin przyznaje się, że to ona dopuściła się tej zbrodni. Sanela jednak ma wątpliwości i rozpoczyna własne dochodzenie w tej sprawie.
Profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler, którzy mają przygotować opinię na temat poczytalności Charlie Rubin, zaczynają podejrzewać, że zabójstwo ma coś wspólnego z dzieciństwem podejrzanej, spędzonym w Wendisch Bruch, niewielkiej wiosce w Brandenburgii, gdzie nie ma już ani jednego mężczyzny… I tylko psy szczekają tak jak przed laty, zwiastując swoim ujadaniem nadchodzące nieszczęście.
A czy Wy czekacie na któreś z przedstawionych przeze mnie zapowiedzi?

sobota, 26 marca 2016

166# Miłość w czasach zagłady - Hanni Münzer (RECENZJA PRZEDPREMIEROWA!)

Tytuł: Miłość w czasach zagłady
Autor: Hanni Münzer  (pochodzenie: Niemcy)
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: marzec 2016
Liczba stron: 488
Forma: własna
Moja ocena - 8/10

WSTĘPNIE...

         Babcia to osoba, której nigdy nie podejrzewałoby się o ciekawe, emocjonujące życie, która mogła wieść w przeszłości. Babcia zazwyczaj kojarzy się z ciepłą osobą, która całe życie gotuje, piecze ciasta i zajmuje się wnukami. Jednak każda babcia była kiedyś młoda i mogła przeżyć więcej emocjonujących chwil, niż jej córka, czy wnuczka. Właśnie tego próbuje dowiedzieć się Felicity szukająca swej zaginionej matki, która z kolei próbuje rozwikłać tajemnicę z przeszłości swojej matki. Obie kobiety pragną poznać sekrety swojej przodkini i to jest głównym motywem "Miłości w czasach zagłady".

TROCHĘ O FABULE I MOICH PRZEMYŚLENIACH...

         
           Felicity to młoda współczesna kobieta, która jest początkującą lekarką gotową wyjechać do Afganistanu, aby rozpocząć tam pracę w zawodzie. Jednak jest zmuszona do przełożenia swoich planów na później, gdyż wyrusza w podróż za własną matką, która nagle zniknęła z dnia na dzień. Okazuje się, że Martha wykupiła bilet lotniczy do Rzymu. Felicity jest zaskoczona spontanicznością rodzicielki i niewiele się namyślając rusza za nią do Włoch.
Bardzo szybko poznajemy historię z przeszłości osadzoną w burzliwych latach pomiędzy I a II wojną światową w Niemczech. Główna sprawczyni poszukiwań sekretów przez współczesne kobiety to Elisabeth, słynna śpiewaczka, której młodość przypadła na niespokojne lata 20. i 30. XX wieku. Młoda mężatka jest osobą bardzo spontaniczną, wesołą i żywiołową. Jej życiem jest muzyka, dopóki nie rodzi córki Debory, która kradnie całe jej serce. Gdy Hitler dochodzi do władzy rodzina Berchinger wie, że nastały ciężkie czasy, zwłaszcza dla Żydów. W synagogach wybuchają pożary, Żydzi znikają w tajemniczych okolicznościach, na ulicach palone są stosy zakazanych książek. Niemcy się zmieniają, a Gustav i Elisabeth postanawiają uciec do Londynu, póki jest to jeszcze możliwe. Niestety nowa władza miesza im szyki...


           Narracja w tej książce jest bardzo specyficzna. Nie jest to typowe opowiadanie o losach bohaterów, które czasem można uznać za nieco bezosobowe, spotykane w większości powieści. W tym przypadku narrator swoimi wypowiedziami jakby trochę ocenia bohaterów i zarazem wyjaśnia ich zachowanie, nadając im tym samym cechy charakteru. Niby nic takiego nie mówi, ale w tej narracji można wyczuć komentowanie sytuacji lub zachowania poszczególnych osób. Jest to dość rzadko spotykany sposób prowadzenia fabuły, który stanowił naprawdę ciekawą odmianę od klasycznej wersji. W książce od samego początku dużo się dzieje. Na szczęście długo nie trzeba czekać na rozwój fabuły i historię prababki Felicity, a w wielu takich powieściach musi minąć wiele stron.

           Niby jest to kolejna książka z serii odkrywanie rodzinnych tajemnic, jednak każda jest inna. Tym razem znajdujemy się w samym sercu rodzącego się nazizmu i nienawiści do rasy niearyjskiej. Możemy poznać sytuację w Niemczech, odczucia obywateli po klęsce podczas I wojny światowej i "światełko w tunelu", którym dla niektórych był Adolf Hitler i jego partia. Bardzo lubię takie połączenie wątków obyczajowych, czy kryminalnych z historycznymi. Obsadzenie fikcyjnych bohaterów w "czasach zagłady" wyszło autorce Hanni Münzer bardzo dobrze, gdyż całą opowieść czyta się z wielkim zainteresowaniem. Autorka zdecydowanie ma lekkie pióro, nie nudzi, a bohaterowie (zwłaszcza muzykalnie uzdolniona Elisabeth) są barwni i interesujący. Poznajemy ludzi z różnych sfer, z różnych krajów i o różnych przekonaniach, co sprawia, że jednym kibicujemy i współczujemy w razie niepowodzeń, a innym wręcz przeciwnie.

PODSUMOWUJĄC...
          
          Pozycja Hanni Münzer to dobra lektura o okrucieństwie II wojny światowej. Jest w niej zawarte wszystko, co być powinno: wątek i postacie historyczne, opowieść o różnych formach miłości oraz zagadka, rozwiązana dopiero kilka pokoleń później. Dla miłośników literatury wojennej jest to pozycja obowiązkowa.


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu

wtorek, 15 marca 2016

O klubie "Kobiety to czytają!"

Chociaż Dzień Kobiet już za nami, to chciałam Wam przedstawić notkę dedykowaną specjalnie dla kobiet. Wydawnictwo Prószyński i S-ka ma w swojej ofercie książki wydawane w klubie "Kobiety to czytają".


Jest to dyskusyjny klub książki, otwarty dla wszystkich kobiet. Jest to miejsce, gdzie można wymieniać się opiniami o przeczytanych książkach, recenzować je, dyskutować, komentować i wiele innych rzeczy.
Książki wydawane pod szyldem klubu to powieści kierowane przede wszystkim dla pań. Większość z nich to typowe życiowe dramaty, które są wzruszające i inspirujące, a kobiety bardzo często utożsamiają się z głównymi bohaterkami i ich problemami.


Dodatkowo po dołączeniu do klubu otrzymacie specjalną kartę klubową, upoważniającą do kupowania książek z klubu z 30% zniżką.



1. Na pierwszym miejscu w moim zestawieniu musiała znaleźć się pani Diane Chamberlain, z którą najbardziej kojarzy mi się seria podana w tytule. Dużo czasu zajęło mi odkrywanie twórczości tej autorki, ale po przeczytaniu pierwszej jej książki "Chcę Cię usłyszeć" od razu wpadłam po uszy i zabrałam się za kolejną jej książkę "Milcząca siostra". Kolejną w planach mam "Dar morza".

 
 Po za tym Wydawnictwo Prószyński i S-ka w serii "Kobiety to czytają wydało jeszcze inne powieści Diane Chamberlain:



2. Kolejną bardzo ciekawą autorką, którą porównuje się do Diane Chamberlain (lub też na odwrót) jest Jodi Picoult. Obie te autorki piszą o podobnych sprawach, czyli o bardzo życiowych dramatach.



 
3. Często przewija się nazwisko autorki Lisy Scottline, której książek akurat jeszcze nie  czytałam, ale zdecydowanie mam w planach.



4. Nawet kilka naszych polskich autorek należy do tego zacnego klubu: Małgorzata Warda, Natalia Rogińska, Katarzyna Kołczewska.



Informacje o wszystkich klubowych książkach możecie znaleźć na:
- stronie "Kobiety to czytają!"
- facebooku
- stronie Prószyński i S-ka

Mam nadzieję, że zainteresowałam was książkami z tego klubu, jak i samym klubem ;)

 

piątek, 4 marca 2016

Podsumowanie miesiąca - luty 2016

Czas na książkowe podsumowanie kolejnego miesiąca. W lutym przeczytałam niestety tylko 4 książki, czyli tyle samo, co w styczniu. Łącznie - 1690 stron, około 58 stron dziennie.

Książki przeze mnie przeczytane to:

1. Ember in the Ashes. Imperium ognia - Sabaa Tahir
2. Chcę Cię usłyszeć - Diane Chamberlain
3.  Kamień i sól - Victoria Scott
4. Milcząca siostra - Diane Chamberlain




Przeczytałam: 2 dramaty, 1 fantasy, 1 młodzieżową fantasy.

Literatura pod względem narodowości autora:
- 4 książki z literatury amerykańskiej

Przeczytałam 2 książki z własnej kolekcji i 2 e-booki.

Mam 242 (3) obserwatorów bloga i 312 (+4) obserwatorów profilu. Ponad 106000 (+3300) osób odwiedziło mojego bloga. Średnia na dzień to 114 wyświetleń.